Wybierz stronę

Pozycje jogi: ustrasana (wielbłąd)

Pozycje jogi: ustrasana (wielbłąd)

Ustrasana – pozycja wielbłąda
Ustra – wielbłąd
Asana – pozycja stabilna, wygodna

Jak, krok po kroku, wykonać pozycję?

1. Siądź w vajrasanie.

2. Z wdechem unieś ręce, tułów i pośladki do góry.

3. Z wydechem opuść ręce i ułóż dłonie na biodrach lub w okolicy stawów krzyżowo-biodrowych. Jednocześnie wydłuż odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Trzymaj kolana, łydki i stopy razem lub rozstaw je na szerokość bioder.

4. Zachowując wydłużenie z kolejnym wdechem, napnij zwieracz zewnętrzny odbytu i dół pośladów w tej okolicy (tzw. aświni mudra), i dociskając grzbietowe powierzchnie stóp do podłoża, zacznij powoli wychylać się do tyłu, przenosząc dłonie na podeszwy stóp. Biodra i klatkę piersiową kieruj do przodu, uda układaj prostopadle do podłogi – możesz wyobrażać sobie, że stoi przed Tobą ściana do której dociskasz przednią część ud. Ręce wyprostowane, głowa odchylona do tyłu.

5. Cały czas kontynuuj pracę z aświni mudrą (punkt 4), jak również wydłużaj odcinek lędźwiowy, by zapobiec jego przeciążeniu. Pozostań w pozycji na 3-6 oddechów.

6. Z wydechem wyjdź z pozycji unosząc się do góry, lub siadając na piętach.

Niektórym osobom łatwiej jest wejść do tej pozycji z wydechem. Kilkakrotnie wejdź i wyjdź z pozycji sprawdzając, który wariant jest najodpowiedniejszy dla Ciebie.

Pozycja silnie wydłuża i otwiera przód ciała, wzmacnia mięśnie pleców, zwłaszcza mięśnie przykręgosłupowe. Poprawia krążenie krwi we wszystkich organach. Jest korzystna zwłaszcza dla osób spędzających dużo czasu w pochyleniu do przodu lub w pozycji siedzącej przy biurku. Zmniejsza zmęczenie i niepokój psychiczny.

ustrasana-Ola Uruszczak
Redaktorka naczelna – Ola Uruszczak

Legginsy: Second You


O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.