Wybierz stronę

Prithvi mudra. Patrycja Gawlińska

Prithvi mudra. Patrycja Gawlińska

Prthvi Mata w sanskrycie oznacza Matkę Ziemię.
Prithvi mudra ma wpływać na element ziemi w ciele, zwiększając go i równoważąc.

Wykonanie:

W wygodnej pozycji siedzącej połącz czubki kciuka i palca serdecznego obydwu dłoni tworząc z palców pierścień. Pozostałe palce utrzymuj prosto.

Praktyka:

Zaleca się, aby wykonywać tę mudrę w cichym miejscu podczas medytacji i skupiając się na oddechu. Intencja z jaką wykonuje się mudrę jest równie ważna jak sam gest fizyczny, więc podczas wykonywania mudry, oddychaj spokojnie skupiając się na zamierzonym jej działaniu.
Można ją praktykować w momentach słabości fizycznej a także w odczuciu braku stabilności i pewności siebie, od 30 do 45 minut dziennie (można 3 razy dziennie po 15 minut). Osoby z niedoborem kapha mogą wykonywać ją dłużej, natomiast osoby z wyraźną dominacją tej konstytucji powinny wykonać tę mudrę pod kontrolą, jeśli w ogóle.
Według niektórych najlepszym czasem do praktyki jest wieczór, wtedy przynosi najlepsze rezultaty.

Działanie:

Uważa się, że prithivi mudra ma zdolność do zwiększania elementu uziemiającego, który to wzmacnia i leczy ciało fizycznej. Element ziemi jest istotnym składnikiem tkanek ciała, takich jak kości, chrząstek, włosów, paznokci, ciała, mięśni, ścięgien i narządów wewnętrznych, więc mudra ma być pomocna w łagodzeniu min.: osteoporozy, chorób zapalnych czy wrzodów żołądka. Przypisuje się jej również korzystny wpływ na stan paznokci, włosów i skóry, a także zdolność usuwania zmęczenia, ogólnego osłabienia, braku wytrzymałości oraz utraty wagi.
Na poziomie energetycznym ma wpływać na muladhara czakrę, która odpowiada i reguluje poczucie stabilności, zakorzenienia i bezpieczeństwa.

Symbolika:

Każdemu z palców dłoni przypisuje się po jednym z elementów. Serdecznemu ma odpowiadać pierwiastek ziemi.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.