Wybierz stronę

Pobudzająca prana mudra. Patrycja Gawlińska

Pobudzająca prana mudra. Patrycja Gawlińska

Prana mudra ma budzić uśpioną część Prana Shakti (uniwersalną energię życiową) i rozprowadzać ją po całym ciele. Ma działać jak zastrzyk energii, gdy pojawia się zmęczenie i wyczerpanie. Ma sprawić, że organizm staje się pełny energii, aktywny i zdrowy.

Wykonanie:
Najlepiej wykonywać prana mudrę w wygodnej pozycji siedzącej, ale można ją także wykonywać w pozycji stojącej (tadasana).
Wsłuchaj się w oddech, zamknij oczy. Ułóż dłonie na udach, albo po bokach tułowia. Wykonaj mudrę prawą i lewą ręką. Palce serdeczny i mały łączą się z czubkiem kciuka tworząc „pierścień”, palce wskazujący i środkowy pozostają proste.
Poczuj siłę życiową, która przepływa przez twoje ciało. Utrzymuj mudrę przez 15 do 30 minut.

Korzystniej, aby praktykować w samotności, w ciszy i spokoju, aby łatwiej było się skoncentrować.

Praktyka:
Prana mudra będzie działać efektywniej w połączeniu ze świadomym oddychaniem. W trakcie jej wykonywania utrzymuj spokojny i rytmiczny oddech. Zaawansowane osoby mogą wykonywać również zatrzymanie oddechu (według wskazań nauczyciela) wzmacniając skupienie.
Dzięki prana mudrze koncentracja na oddechu ma stać się głębsza, a umysł łatwiejszy do opanowania.
Dobrą porą dnia na jej wykonywanie są godziny poranne, by obudzić się i doładować energią, jak również w dowolnym momencie, kiedy potrzeba szybkiego doenergetyzowania.
Zalecana jest także przed medytacją.

Działanie:
Przypisuje się jej niezwykłą moc i oddziaływanie. Jedną z głównych zalet prana mudry jest jej zdolność do pobudzania, gdy jest się zmęczonym fizyczne lub mentalne przytłoczonym. Pomaga przezwyciężyć ogólne i przewlekłe osłabienia. Ma przyczyniać się do wzmocnienia układu odpornościowego. Niektórzy twierdzą, że jest lekarstwem na wszystko, ponieważ ma nie tylko pobudzać energię, ale również przekierowywać ją w te części, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Przypisuje się jej korzystne działanie na wzrok, pomoc w uzupełnianiu niedoborów witamin, pomoc w kontrolowaniu uczucia głodu i pragnienia na czczo oraz dawanie ulgi od wszelkiego rodzaju skurczów mięśniowych i bólów w nogach. Po za tym ma zmniejszać nerwowość, pomagać w przezwyciężaniu strachliwości oraz wpływać na zwiększenie pewności siebie. A w momentach braku wewnętrznej stabilizacji, poprzez jej praktykę można osiągnąć wewnętrzną równowagę i jasność umysłu. Mudra ma ułatwiać kontrolowanie emocji takich jak złość, zazdrość, pycha, drażliwość, niepokój a stymulować szczęście, radość, nadzieję i zapał.

Symbolika:
W tej mudrze poprzez połączenie palców łączą się przypisane palcom elementy: woda, ziemia i ogień.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

2 komentarze

 1. Agnieszka

  Chyba błąd jest w opisie: “Palce serdeczny i mały łączą się z czubkiem kciuka tworząc „pierścień”, palce środkowy i serdeczny pozostają proste”. W jaki sposób palec serdeczny ma połączyć się z kciukiem i jednocześnie pozostać prosty – chyba chodziło o wskazujący

  Odpowiedz
  • Patrycja

   Dziękuję Agnieszko za zwrócenie uwagi, tak błąd się wkradł. Już jest poprawiony.
   Pozdrawiam
   Patrycja

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.