Wybierz stronę

Ushas Mudra na dobry początek -Patrycja Gawlińska

Ushas Mudra na dobry początek -Patrycja Gawlińska

Ushas mudra ma pobudzać ciało i umysł oraz rozbudzać kreatywność. Nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa usas, co może oznaczać „świt”.

Wykonanie:
Tę mudrę tworzą dwie dłonie poprzez swobodne zaplecenie palców. U mężczyzn prawy kciuk powinien spoczywać na górze u kobiet lewy. Górny kciuk delikatnie naciska na drugi.

ushas mudra
ushas mudra

Praktyka:

Wykonywanie mudry jest całkowicie bezpieczne, nie ma przeciwwskazań i skutków ubocznych. Jedyną wskazówką jest to, że musi być wykonywana regularnie, aby przynieść korzyści.

Najlepiej praktykować mudrę z samego rana po przebudzeniu. Może być wykonywana w pozycji siedzącej, leżącej, stojącej lub nawet podczas chodzenia pod warunkiem, że ciało jest zrelaksowane. Szczególnie korzystnie będzie działać podczas medytacji. Zaleca się wykonywanie mudry przez 5 do 15 minut dziennie.

Jednym z możliwych sposobów wykonania mudry to, po przebudzeniu podłożyć pod głowę zaplecione w mudrę dłonie, łokcie rozsunąć na boki, docisnąć je do poduszki i wziąć kilka głębokich oddechów. Następnie nie rozplatając palców wyprostować ręce, nad głową i obciągając palce stóp rozciągać całe ciało. To z pewnością pomoże obudzić się i wstać z łóżka.

Działanie:

Jeśli masz trudności ze wstawaniem z łóżka, doświadczasz bezczynności umysłowej, otępienia czy letargu, to praktykowanie ushas mudry może być pomocne w przezwyciężeniu tych problemów. Wykonywana rano obudzi umysł i ciało. Mudra ma pobudzać energię i może sprawić, że natychmiast odzyskasz wigor. Dzięki niej powinna polepszyć się czujność i jasność umysłu oraz skupienie, dlatego mudra może przygotować cię do rozpoczęcia nowego dnia. Wykonywanie mudry ma pozytywnie wpływać na poranne samopoczucie pomóc napełnić się entuzjazmem i rozbudzić kreatywność. Dzięki temu przypływowi energii pojawi się również chęć do podejmowania nowych zadań i wyzwań oraz gotowość na przyjęcie zmian w życiu. Niezależnie od wieku praktyka mudry może stać się zaczątkiem czegoś nowego.

Mudra ma wpływać na drugą czakrę stąd pobudzanie kreatywności, ale także może aktywować energię seksualną, która bywa głęboko ukryta, przynosząc nowe impulsy, chęci oraz przyjemność. Ma również wspomagać harmonizowanie gospodarki hormonalnej.

Symbolika

Mudra symbolizuje zmianę, która jest jedyną trwałą rzeczą w tym wszechświecie.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.