Wybierz stronę

Najbardziej żeńska mudra – Yoni Mudra. Patrycja Gawlińska

Najbardziej żeńska mudra – Yoni Mudra. Patrycja Gawlińska

Yoni ma wiele znaczeń, ale w kontekście jogicznym jest symbolem żeńskiego aspektu boskości, bogini Dewi czy żeńskiej energii – Śakti.

Wykonanie:

Siedząc w wygodnej pozycji medytacyjnej z prostymi plecami połącz dłonie i palce razem na wysokości pępka, kierując palce od ciała. Zapleć palce środkowe, serdeczne i małe, a kciuki i palce wskazujące pozostaw połączone opuszkami. Kciuki skieruj ku górze a wskazujące palce w dół tworząc rombowy kształt, odpowiadający kształtowi żeńskich genitaliów.

Można spotkać się z kilkoma wariantami tej mudry np.: palce środkowy, serdeczny i mały zaplecione są do środka czy wariant bez splatania palców, ale taki sam pozostaje kształt rombu tworzony przez kciuki i palce wskazujące.

Praktyka:

Mudra bywa stosowana podczas rytuałów związanych z oddawaniem czci bogini, podczas medytacji oraz w technikach pobudzających energię w swadhisthana czakrze.

Działanie:

Yoni mudra ma wywoływać energię odpowiadającą energii w łonie matki czy źródła stworzenia. W niektórych tradycjach jogi stosowana w technikach aktywujących swadhisthana czakrę.
Zaplecione palce umożliwiają przepływ energii z prawej ręki do lewej i odwrotnie, co umożliwia równoważenie energii prawej i lewej strony ciała a także pomaga równoważyć funkcję prawej i lewej półkuli mózgu. Połączenie palców wskazujących i kciuków wzmaga przepływ prany.
Mudra ta ułatwia utrzymać ciało i umysł stabilnymi podczas koncentracji, wzmaga uważność i wewnętrzną równowagę.

Gest ten zapobiega rozpraszaniu się prany, kierując ją z powrotem do ciała.

Utrzymują dłonie w yoni mudrze naturalnie łokcie kierują się na boki i w tył, co ułatwia otwarcie klatki piersiowej.

Symbolika:

Nazwa tej mudry oznacza łono i źródło, a kształt gestu dłoni ma przedstawić waginę, srom. Yoni reprezentuje pierwotną energię czy też nawiązanie kontaktu z żeńską energią, a także jest symbolem wrażliwości i potencjału twórczego.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.