Wybierz stronę

[wideo] Jak wykonać oddech brzuszny. Patrycja Gawlińska

[wideo] Jak wykonać oddech brzuszny. Patrycja Gawlińska

joga-medytacja-3Oddech brzuszny, przez to, że wydaje się być bardzo prosty, często pomijany jest przez osoby praktykujące jogę, a stanowi bardzo ważny jej element. Niestety nierzadko nawet osoby zaawansowane w praktyce asan, nie potrafią oddychać brzuszynie.

Oddech brzuszny w pozycji leżącej:

To najprostszy sposób wykonania oddechu brzusznego, dobry dla osób, które dopiero nabywają świadomości ciała.

Połóż się wygodnie na plecach. Jedną dłoń połóż na brzuch, drugą swobodnie z boku, albo na klatce piersiowej.

Najpierw obserwuj oddech oraz związane z nim ruchy brzucha: unoszenie się brzucha na wdechu i jego opadanie na wydechu. Klatka piersiowa, (umówmy się) że pozostaje nieruchoma.

Uważnie obserwuj ruchy w trakcie oddychania. Jeśli to klatka piersiowa więcej się porusza niż brzuch, to prowadź uwagę do brzucha i wyobraź sobie, że oddychasz tylko brzuchem i wraz z wydechem pociągnij brzuch lekko w dół. Z wdechem najpierw rozluźnij brzuch po czym pozwól, aby uniósł się do góry.

Nie wypychaj brzucha, spowoduje to napięcie.

Po opanowaniu oddechu brzusznego w pozycji leżącej zacznij praktykować go w wygodnej pozycji siedzącej. Tu również uwaga skupiona jest na brzuchu.

Wykonanie oddechu w pozycji siedzącej:

Siądź w wygodnej pozycji siedzącej utrzymując proste plecy.

Chcąc zrobić wydech wciągnij brzuch do środka i lekko do góry w kierunku żeber.

Chcąc zrobić wdech najpierw rozluźnij brzuch i pozwól, aby uwypuklił się. Możesz wyobrazić sobie, że brzuch jest jak balon, nadmuchiwany z wdechem uwypukla się (bez jego wypychania!), a z wydechem wyciskasz z niego powietrze.

Obserwujesz ruchy brzucha na wdechu i aktywnie wykonujesz wydech.

Praktyka oddechu brzusznego wspomaga prawidłowe ruchy oddechowe, a uważne jego wykonywanie sprzyja koncentracji.

Oddech brzuszny w pozycji leżącej ze swobodnymi i wydłużonymi wydechami jest rozluźniający, wyciszający, uspakajający i świetnie nadaje się również na wieczorną praktykę, oraz jako sposób na łatwe zasypianie.

Oddech brzuszny w pozycji siedzącej z aktywnymi wydechami (brzuch kierowany do środka i do góry) aktywuje mięśnie brzucha, ułatwia utrzymać prosty wydłużony kręgosłup oraz jest dobrym przygotowaniem min. do: oddechu przeponowego czy kaphalabati i bhastriki.
Poniżej filmik z prezentacją oddechu brzusznego w pozycjach: leżącej i siedzącej.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.