Wybierz stronę

Manipura czakra. Patrycja Gawlińska

Manipura czakra. Patrycja Gawlińska

jogaSanskryckie słowo mani oznacza „klejnot”, pura – „miasto”. Manipura można tłumaczyć dosłownie jako „miasto klejnotów”.

Czakra ta uważana jest za centrum energetyczne ludzkiego organizmu. Znajdujący się wewnątrz niej ogień ma odpowiadać za utrzymanieczłowieka przy życiu. To ośrodek siły i witalności, to nasze wewnętrzne słońce.

Manipura odpowiada za zmysł wzroku a jej elementem jest ogień.

Barwa: Najczęściej przypisuje się jej kolor jaskrawo żółty, rzadziej czerwony.

Umiejscowienie w ciele: W schemacie czakr manipura przedstawiana jest na pępku, czasem powyżej. Anatomicznie umiejscawia się ją za pępkiem na wewnętrznej stronie kręgosłupa, a w niektórych tradycjach powyżej poziomu pępka.

Mantra: ram

Jantra: Graficzny obraz to lotos o dziesięciu żółtych płatkach, rzadziej w kolorze burzowej chmury, w którego środek wpisany jest odwrócony podstawą ku górze ognisto- czerwony trójkąt.

Nazwa tej czakry „miasto klejnotów” oraz przypisywane jej kolory płomieni i wschodzącego słońca mają wskazywać na istotne znaczenie funkcji jakie ma ona pełnić w organizmie człowieka. Przyrównuje się ją do słońca, bo ma promieniować energią życiową na całe ciało doładowując organy i usprawniając procesy życiowe ludzkiego organizmu. Na poziomie fizjologicznym przypisuje się manipurze wpływ na układ trawienny oraz na procesy oczyszczania organizmu. Jej ogień ma wspomagać trawienie a także odpowiadać za ciepło i energię w ciele. Kiedy ten ośrodek jest oczyszczony i sprawny ciało ma być wolne od schorzeń.

Manipura najczęściej związana jest z guną (cechą) radźas charakteryzującą się aktywnością, intensywnością, ale i zachłannością. Dlatego też, na poziomie mentalnym trzecia czakra ma byćmotorem do działania i wzmagać siłę woli, jak również może napędzać chęć zdobywania i posiadania. Manipura,wiązana jest z władzą i kontrolą. To czakra liderów, przywódców. Zaburzenie energetyczne na poziomie tej czakry może przejawiać się nieustanną chęcią podążania za sukcesem, pracoholizmem, a także krytykanctwem wobec siebie i innych, zarozumiałością, egoizmem, wyniosłością oraz pychą z powodu swych zdolności. Nasze centrum może być blokowane przez poczucie wstydu, a deficyt energetyczny może powodować brak pewności siebie.

Prawidłowe funkcjonowanie tej czakry ma przejawiać się wdzięcznością, szacunkiem do siebie i innych oraz umiejętnością wybaczania cudzych, jak i swoich błędów.

Praktyka:

O manipura czakrę możesz zadbać na co dzień zwracając uwagę na to, co jesz i w jakim stanie emocjonalnym. Ważne jest, aby posiłki spożywać będąc wyciszonym i w pozytywnym nastroju, to ułatwi utrzymanie zdrowego ognia trawiennego. Negatywne emocje będą źle wpływać na system trawienny. Zwracaj również uwagę na to, czy pory skóry, jelita, nerki i płuca są w dobrym stanie, ponieważ to drogi oczyszczania się organizmu.

Bardzo skutecznymi technikami wzmagającymi ogień manipury są uddiyana bandha oraz agnisara, jednak wymagają doświadczenia i powinny być wprowadzane do praktyki pod kierunkiem nauczyciela.

Polecane asany:

Trikonasana – uwaga na wznoszeniu energii wzdłuż nóg do poziomu manipury, lewa ręka u góry – kumulowanie energii z lewej strony czakry. Po wykonaniu pozycji na obydwie strony, uwaga na równomiernym rozłożeniu energii w czakrze.

Nabhiasana – uwaga na gromadzeniu energii na poziomie manipury.

Pawanmuktasana – koncentracja na okolicy pępka.

Supta-virasana – uwaga na gromadzeniu energii w czakrze.

Ustrasana – uwaga na cyrkulacji energii w ciele i na kumulacji jej w miejscu manipury.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.