Wybierz stronę

[wideo] Bakasana dla początkujących

[wideo] Bakasana dla początkujących

Bakasana to pozycja równoważna na rękach, która tylko pozornie wymaga dużego wysiłku i silnych rąk, może ją wykonać prawie każdy początkujący.

Aby wykonać bakasanę i utrzymać w niej równowagę wcale nie trzeba dużej siły, a wystarczy odpowiednio ułożyć ręce.

Podstawą pozycji, na której opiera się ciężar ciała to dłonie. Dłonie najlepiej ułożyć na szerokość rozstawienia ramion i rozszerzyć palce, nasady i opuszki palców dłoni powinny być dociśnięte do podłoża (zwróć uwagę, aby nasady palców wskazujących nie odrywały się).

Naukę tej pozycji zacznij od wariantu z ugiętymi łokciami, nie wymaga dużego wysiłku i uczy łapania równowagi. Wariant z prostymi rękami jest dużo trudniejszy i wymaga dużo mocniejszych mięśni (również brzucha), także jeśli chcesz go wykonywać to daj sobie czas na ten wariant wzmacniając mięśnie, zadbaj również o obciążane w tej pozycji stawy (nadgarstki i łokcie). Przed wykonaniem, któregokolwiek wariantu bakasany przygotuj nadgarstki odpowiednio je rozgrzewając.

W momencie wchodzenia do pozycji łokcie mogą być ugięte na boki, albo przedramiona nachylone do podłogi pod kątem ostrym. Jednak, aby utrzymać w tej pozycji równowagę istotnym elementem jest docelowo ułożenie przedramion prostopadle do podłogi.

Jeszcze jedna pomocna uwaga, to wykonując bakasanę patrz przed siebie, a nie w dół!

Na filmiku przedstawiam trzy sposoby wejścia do bakasany z ugiętymi rękami oraz na końcu demonstruję spokojne wejście do wariantu bakasany z prostymi rękami.

Sposobów wejścia do bakasany jest więcej. I oczywiście nie wszystkim od razu uda się wejść do tej pozycji, ale to kwestia kilku powtórzeń i złapania równowagi.

Ważne, aby w momencie wchodzenia do pozycji patrzeć przed siebie, a docelowo w pozycji ułożyć przedramiona prostopadle do podłogi, to powinno ułatwić złapanie równowagi.

Jeśli obawiasz się upadku na twarz, połóż przed sobą poduszkę 😉

 

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.