Wybierz stronę

Czujesz zmęczenie lub osłabienie? Oto kilka ajurwedyjskich porad! ~ Agnieszka Wielobób

Czujesz zmęczenie lub osłabienie? Oto kilka ajurwedyjskich porad! ~ Agnieszka Wielobób

Nasze tempo życia jest na tyle szybkie i stresujące, że nasze ciało i umysł czasami jakby nie nadążają. “Zbieramy” różne napięcia i negatywne emocje. Brak czasu na porządny i spokojny posiłek determinuje złe nawyki żywieniowe. Stres, ciągła bieganina, nadmiar bodźców oraz zła dieta sprawiają, że w naszym ciele dochodzi do nierównowagi na poziomie cielesnym i umysłowym. Z perspektywy ajurwedy mówimy, że dosze (energie) vata, pitta oraz kapha zarządzają naszym ciałem, ale gdy dojdzie do ich zaburzenia, pojawia się choroba lub przynajmniej zakłócenia w naszym codziennym funkcjonowaniu.

_MG_4123

Aby ciało ludzkie dobrze funkcjonowało musi zostać odpowiednio odżywione. Energię człowiek bierze z dobrze strawionego i przyswojonego pokarmu, których składniki pokarmowe odżywiają tkanki ciała (dhatus) powodując wzrost energii, zadowolenia i chęci do życia. Gdy dostarczamy sobie jedzenie mało wartościowe lub spożywane na szybko czy w stresie, zamiast odżywiać ciało i umysł, powstaje ama (toksyny). Krew nie odprowadza składników odżywczych do poszczególnych organów, a te z kolei źle funkcjonują. I tak pojawia się osłabienie i zmęczenia.

Najlepszym lekarstwem jest zmiana diety oraz podjęcie próby zwolnienia tempa w pracy czy życiu osobistym.

Dobrze unikać jedzenia przetworzonego takiego jak mrożonki czy produkty w puszkach, produktów z białej mąki, nadmiaru cukru oraz fast foodów. Należy również przestać się przejadać i na ile to możliwe uregulować pory posiłków. Zalecane będą gotowane, ciepłe i odżywcze posiłki, świeże warzywa, a w szczególności zielone, liściaste oraz owoce, jak również lekkie zboża typu proso, ryż basmati, orkisz i tapioka. Wzbogacające dietę okażą się również pestki dyni bogate w żelazo, suszone owoce jak rodzynki, figi czy daktyle oraz miso, również zawierające dobrze przyswajalne żelazo.

Przyda się również zadbanie o swoją aktywność fizyczną, dzięki której poprawi się krążenie i zwiększy się energia do działania. Trzeba pamiętać jednak, żeby dostosować jej intensywność do swojego samopoczucia: dzięki ćwiczeniom mamy się czuć zregenerowani, zrelaksowani i pełni energii, a nie jeszcze bardziej zmęczeni. Na pewno pomocna będzie także choć 5 minutowa medytacja rano i wieczorem. Rano, by odpowiednio nastroić umysł przed rozpoczęciem dnia, a wieczorem, by wyciszyć umysł i pozwolić na lepszy sen, który bardziej nas zregeneruje.

Na koniec dnia lub przed jego rozpoczęciem można wmasować w swoje ciało lekko ogrzany oleje, masując je intensywnie, ale nie zbyt szybko i mocno, a następnie wziąć prysznic. I – choć to może nazbyt oczywista porada – to jednak napiszę to: warto przemyśleć swój plan dnia, tygodnia, założenia na najbliższy czas i zastanowić się z czego można zrezygnować, aby móc poświęcić odrobinę więcej czasu na odpoczynek. A jak już trudno znaleźć na to dodatkowy czas to chociaż rozplanujmy swój dzień tak, by zmieniać aktywność w ciągu dnia (po 2 godzinach przy biurku można pójść na spacer coś załatwić albo nawet zrobić zakupy, a może wykonać 3-5 minut prostych ćwiczeń).

Powodzenia! Jeśli któryś wątek wymaga rozwinięcia piszcie w komentarzach lub na moim facebooku.

O autorze

Agnieszka Wielobób

jest mamą, żoną, nauczycielką jogi i ajurwedy, autorką książki "Ajurweda w praktyce". Jogi i terapii jogą uczy w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie oraz podczas warsztatów w całej Polsce, wykłada też ajurwedę i profilkatykę za pomocą jogi na studiach podyplomowych. Blog Agnieszki o jodze, ajurwedzie i świadomości ciała oraz informacje o warsztatach i konsultacjach z nią: Agnieszka Wielobób - joga, ajurweda i świadomość ciała.  

1 komentarz

  1. Jarek

    Interesujący artykuł i porady w nim. Choruję na SM i wszystko to, o czym piszesz jest dla mnie (i NIE tylko dla mnie) bardzo cenne. Staram się żyć i postępować według tych wskazówek, ale mam 51 lat i “jakieś” stare przyzwyczajenia, z których szalenie trudno zrezygnować. Co najwyżej te niedobre rzeczy mogę ograniczyć i tak przeważnie robię.
    Pozdrawiam:
    Jarek C.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.