Wybierz stronę

Reportaż z Międzynarodowej Konferencji o Jodze i Naturopatii AROGYA EXPO-2012 (9-12 luty). Krzysztof Stec

Reportaż z Międzynarodowej Konferencji o Jodze i Naturopatii AROGYA EXPO-2012 (9-12 luty). Krzysztof Stec

 

Konferencja jogi

AROGYA EXPO-2012

To bylo wspaniałe wydarzenie, które odbyło się w dniach 9-12 lutego w Bangalore na Palace Grounds. Wydaje się, że był to początek nowej ekspansji jogi na świat. Tak jak kiedyś 30 lat temu rewolucja inżynierii komputerowej rodem z Doliny Krzemowej, tak teraz można powiedzieć zaczęła się rewolucja w inżynierii ludzkiej i w medycynie, z tym że teraz wychodzi ona z Doliny Krzemowej w Indiach (Bangaluru, a to najszybciej rosnące miasto na świecie od paru lat). Trzeba na to patrzeć w kontekście wyliczeń znanych ekonomistów, którzy przewidują, że za 10 lat Indie będą wytwarzały 16% produktu światowego (a Chiny aż 25%). To już nie Indie trzeciego świata, tylko powoli światowe mocarstwo (na szczęście jednak nie rozpychają się “łokciami” tak jak to robią Chińczycy).

Nieznany obiekt

W konferencji brało udział około 5000 delegatów,  z 32 krajów. Szkoda, że tylko ja reprezentowałem Polskę, a i tak nieoficjalnie. Za udział ważnych osób płacił departament Ministerstwa Zdrowia AYUSH (zajmuje się medycyną tradycyjną, tj. – Ayurveda, Yoga, Unmani, Siddha, Homeopatia) oraz rząd stanu Karnataki. Wyobraźcie sobie, że zapłacili po 8000 rs (około 180 USD) za noc w hotelach 4 i 5-cio gwiazdkowych! Zapłacili także za moją lokalną podróż, ale na przykład w przypadku innych delegatów z Europy, Australii czy USA płacili im też za przelot, taksówki., etc. Myślę, że w przyszłosci powinni też zaprosić także paru Polaków, pod warunkiem, że poinformuje się ich o działalności i badaniach na temat jogi w Polsce. Tutaj zadanie może dla polskiego ambasadora, konsula do spraw kultury czy edukacji w New Delhi, by poinformował tak organizatorów, jak i polską stronę.

Micheal Cronin

Wykłady i prezentacje odbyły się w czterech róznych salach: po angielsku venue edukacyjne oraz venue badawcze, a w hindi i kannada (jezyk stanu Karnataki) inne wykłady i warsztaty. Było też expo najróżniejszych firm zajmujących się produkcją naturalnych kosmetyków, ziół, pomocy lekarskich, różnorodnych technik terapeutycznych, foteli do masażu, etc, etc. Między innymi był bardzo dobrze znany w Polsce i na świecie Padma Bushan BKS Iyengar z Puny oraz Padma Bushan prof B.M. Hedge z Mangalore (Padma Bushan to najwyższa nagroda cywilna w Indiach). Ludzie stawiali poważne pytania, dlaczego starożytna medycyna, taka jak ajurweda, joga, akupunktura albo homeopatia czy naturopatia mają teraz tylko status tzw. medycyny alternatywnej lub komplementarnej, a sztuczna i farmakologiczna medycyna zachodnia stworzona przez ostatnie 50-80 lat ma miejsce w głównym nurcie medycyny. Światowej klasy kardiolog, Padma Bushan 2010, Prof. Hedge przypomniał parę faktów z początku XX wieku, kiedy to w USA po prostu wyeliminowano konkurencję poprzez nazwanie tych starych systemów “nienaukowymi” i w ten sposób z około 130 szkół medycznych pozostało tylko około 47 (resztę tej “czarnej” historii chciwości ludzkiej można wyczytać np. w Wikipedii). Wykłady były na prawdę bardzo wysokiej jakości. Oczywiście jednym z zaproszonych gości był dobrze znany w Polsce z Harvard Medical School z wydzialu Mind-Body medicine, Prof. Sat Bir Khalsa Ph.D. (polskiego pochodzenia). Wygłosił jeden z głównych wykładów pt “Yoga for Mental Health: Maintenance, Prevention and Treatment”. A profesor K.K. Deepak z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi (to najważniejsza placówka badań medycznych w Indii) wygłosił niezwykle ciekawy wykład pt. “Physiological Basis of Yoga”. Znakomity był także wyklad vice-kanclerza Uniwersytetu Jogi SVYASA, dr Nagendry pt ” Yogic Basis for an Integrated Approach of Naturopathy and Yoga Therapy for Total Health”. Professor kardiologii B.M. Hedge także wygłosił niezwykle ciekawy wykład pt. “Wellness Concept: Be the Change”.

BKS Iyengar podczas prezentacji

BKS Iyengar podczas prezentacji

Ewenementem była obecność przedstawicieli armii USA, był pułkownik armii USA, major z Air-Force oraz major-dyrektor instytutu medycyny alternatywnej z Washington D.C. Pułkownik armii USA powiedział mi, że dopiero podczas konferencji zdał sobie sprawę, że joga to nie tylko fizyczne ćwiczenia-asany, ale znacznie więcej, że to pełny system Mind-Body Medicine. Widać z tego, że Dr. Mark Dyczkowski (światowej klasy specjalista of systemu siwaizmu kaszmirskiego), który kiedyś powiedział, że BKS Iyengar zrobił dużo szkody w świecie pisząc książkę “Światło Jogi” (Light on Yoga) miał rację. Bo jak sobie wytłumaczyć, że najpotężnijesza armia świata, która odnalazła nawet Bin Ladena, nie wiedziała tego, że joga to coś więcej niż fizyczność (asany)!

Razem było około 10 przedstawicieli z USA, z armii, profesorów ze znanych uniwersytetów i lekarzy naturopatów (w Polsce nieznana dyscyplina pomimo że naturopatia zaczęła sie “za miedzą” u naszych sąsiadów, czyli Niemców). Było także około 5 przedstawicieli różnych środowisk terapeutycznych i medycznych z Australii. Ale chyba najliczniejszą grupę reprezentowali Portugalczycy. Konfederacja jogi z Portugalii ma 35 aśramów i są doskonale zorganizowani, by zostać instruktorem w Portugalii trzeba poświęcić minimum 6 lat i studiować conajmniej 6570 godzin (!), tytuł magisterski można zdobyć po następnych 4 latach (nazywa się Yoga Teacher) a tytuł Yoga Master (równoważny doktoratowi) po kolejnych 4 latach studiów i osobistej praktyki. Konfederacja Jogi w Portugalii jest prowadzona przez His Holiness Jagat Amrita Suryananda Maha Raja, który jest uczniem Swamiego Krishnanandy z Rishikesh ( a ten był uczniem słynnego na cały świat Swamiego Śivanandy z Rishikiesh).

Pozdrawiam z Tiruvannamalai w Tamil Nadu,

Krzysztof Stec

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.