Wybierz stronę

Pytanie do eksperta. Jak ćwiczyć asany przy przepuklinie kręgosłupa. Odpowiada Maciej Wielobób

13 marca 2012 otrzymaliśmy kolejne pytanie do zespołu ekspertów od użytkowniczki o imieniu Kasia.
Pytanie brzmi
:

Witajcie,
mam przepuklinę kręgosłupa pomiędzy 4 a 5 kręgiem. Czy są jakieś
przeciwskazania w mojej praktyce? Czym powinna cechować się moja praktyka?

 

Maciej Wielobób

Maciej Wielobób

Odpowiedź eksperta – dpowiada Maciej Wielobób, autor książki “Terapia jogą”:

W pytaniu nie jest sprecyzowane którego odcinka kręgosłupa dotyczy przepuklina (choć domyślam się, że prawdopodobnie chodzi o lędźwiowy), dlatego też moja wypowiedź będzie zawierała  wskazania ogólne. W wypadku, gdybym nie poruszył jakiegoś ważnego dla Twojego pytania wątku, to proszę umieść go w komentarzach, obiecuję zaglądać co jakiś czas i odpowiedzieć w razie potrzeby w ten sposób.

Jak w wielu przypadkach “terapeutycznych” najważniejsze nie jest co robić (lub czego nie robić), tylko jak robić (albo jak nie robić). Przede wszystkim ważną sprawą, której musimy się nauczyć jest niewchodzenie w asany na siłę. Gdy pojawia się opór w jakimkolwiek zakresie, należy zatrzymać się w tej fazie pozycji, w której jeszcze nie występuje  opór ze strony ciała. W ten sposób będziemy mogli pracować na rozluźnieniu i w dalszej perspektywie osiągać dobre efekty w pracy z ciałem. Jeżeli na początku nie masz wyczucia na ile komfortowo możesz wejść w pozycję, to najlepiej zacząć od wchodzenia do asany na 50%.
Niektórzy odradzają przy przepuklinie lędźwiowej skłony do przodu. Na pewno jest to grupa asan, przy której należy być ostrożnym w opisywanym przez Ciebie przypadku, ale też nie można jej całkiem wyłączyć z praktyki. Jeśli ciało nie będzie przyzwyczajone do skłaniania się do przodu, każde pochylenie się w życiu codziennym będzie zagrożeniem dla stanu naszego kręgosłupa. Trzymanie się zasady, aby wchodzić do pozycji zachowując rozluźnienie, w pełni wystarcza (oczywiście zakładając, że ktoś nie jest w ekstremalnej fazie przepukliny, która kwalifikuje się tylko i wyłącznie do operacji). Analogicznie jest z wygięciami w tył przy przepuklinie piersiowej, która występuje znacznie rzadziej. Często natomiast występuje przepuklina w odcinku szyjnym – tu zalecałbym w większości przypadków zrezygnowanie z wykonywania świecy i halasany.
W przypadkach praktyki u osób z problemami rehabilitacyjnymi, szczególnie gdy ktoś nie jest do końca pewien co robić, a czego nie, zalecam przynajmniej raz na czas kontakt i praktykę pod kierunkiem nauczyciela, któremu dana osoba ufa pod kątem pracy ze swoim problemem.
Wszystkim osobom, które mają jakieś problemy ze swoim narządem ruchu (kręgosłup, stawy, więzadła itp.) polecam też lekturę książki “Ajurweda i świadomość ciała” (autor Donald VanHowten) i nieskromnie rekomenduję również moją książkę “Terapia jogą. Joga i ajurweda w leczeniu chorób rehabilitacji ruchowej i psychoterapii”, której wersję elektroniczną można pobrać za darmo zapisując się na mój newsletter.

Z pozdrowieniami,

Maciej Wielobób

O autorze

Maciej Wielobób

jest mężem Agnieszki, tatą Tymona, nauczycielem medytacji i jogi; autorem 7 książek o jodze i medytacji. Przekazuje głębię tradycyjnych ścieżek medytacji i jogi w sposób zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka. Pomaga uwalniać się od napięcia, wykorzystywać pełnię swoich możliwości, uczy uważności i spokoju. Zna mistycyzm indyjski „od środka” jako nauczyciel-inicjator w tradycyjnych szkołach medytacyjnych i uwielbia pokazywać konkretne zastosowania tradycyjnych koncepcji i narzędzi w naszym życiu codziennym. Strona osobista i blog: MaciejWielobob.pl.

8 komentarzy

  1. Marysia

    Ja z wlasnego doswiadczenia napisze ze przy dyskopatii szyjnej mozna wykonywac halasane i swiece tylko trzeba miec odpowiednie ustawienie pod szyja. We wrzesniu bylam na klasach medycznych w Punie jako pacjent (joga iyengara ale chyba nikt nie moze mu odmowic mistrzostwa w terapii asanami) z dosc powazna dyskopatia szyjna i kazali mi tam robic i swiece i halasane. Za 1szym razem ze sceny, czyli szyja wisiala calkiem wolno a za drugim razem z ok 20cm, ustawiona pod katem, podporka z mat. i treslerem dla nog.
    Zanim tam pojechalam myslalam ze nigdy juz nie zrobie tych 2ch pozycji ale sie mylilam bo nie dosc ze nic mi sie nie stalo to czulam sie po tym dobrze.
    Na ta chwile wydaje mi sie ze bardziej problematyczne jest stanie na glowie i niestety wszystkie pozycje z unoszeniem rak do gory (nawet urdhva hasta, ale tez pies z glowa na dol, stanie na rekach, mostki itp)
    Jezeli ktos ma dyskopatie jakiejkolwiek czesci kregoslupa i nie wie jak z tym pracowac to zajecia ogolne nie sa dla niego, tylko indywidualne spotkania z kims kto ma doswiadczenia z takimi przypadkami – bardzo ciezko takich nauczycielki znalezc dlatego dobrze poza joga miec kontakt z wyspecjalizowanym fizjoterapeuta.

    Zanim trafilam do Puny pracowalam z bardzo doswiadczona nauczycielka (najwyzszy stopien w jodze Iyengara, lata doswiadczenia) a pogorszylam tylko sprawe i prawie nie moglam ruszac szyja.

    Odpowiedz
  2. slawek

    witam panie Macku a co mozna cwiczyc przy przepuklinie th10 th11 i drugiej nad nia jedna z lewej druga z prawej. Prosilbym o e mail do mnie slawex7@op.pl

    Odpowiedz
  3. Maciej Wielobób

    Panie Sławku, byłoby nieodpowiedzialne z mojej strony podawanie zaleceń w wypadku, gdy nie widziałem Pana na oczy, nie znam dokładnie sprawy, ani nie widziałem jak funkcjonuje Pana kręgosłup i stawy w ruchu. Mógłbym więcej zaszkodzić niż pomóc. Oczywiście ogólne zasady są takie jak opisane w powyższym artykule, natomiast po szczeółowe zalecenia sugerowałbym się zgłosić do doświadczonego nauczyciela jogi lub terapeuty w Pana okolicy. W razie potrzeby proszę napisać skąd Pan jest – może będę w stanie kogoś polecić!
    pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
  4. Merg

    Witam, otrzymałam właśnie wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowego. Diagnoza to dyskopatia L-S. Na poziomie L4-L5 obecna jest centralna dokanałowa przepuklina krążka międzykręgowego. Na poziomie L5-S1 mała wypuklina dokanałowa centralno-prawoboczna. Nie wiem jak dokładnie interpretować ten wynik (czy jest to etap łagodny, czy już może poważny), kręgosłup zaczął boleć mnie półtora roku temu po nieprawidłowym dźwiganiu ciężarów. Dziś boli mnie już znacznie mniej, praktycznie wcale. Czasami tylko pobolewa. Mieszkam w Toruniu i chciałabym zacząć rehabilitację jogą. Mam już za sobą ćwiczenia jedne tego typu cwiczenia ktore sobie sama znalazłam. Wiem, że to mało odpowiedzialne, ale po nich praktycznie od razu czułam się świetnie. Mam pytanie, czy zna Pan może kogoś godnego polecenia w dziedzinie jogi z Torunia?
    Dziękuję i pozdrawiam

    Odpowiedz
  5. Maciej Wielobób

    @Merg – jeżeli chodzi o kwestie łagodny-poważny to ocenie zawsze trzeba poddać dwa elementy – kwestie zmian w strukturze czyli np. owe przepukliny i wypukliny oraz kwestie funkcjonalne – jak się funkcjonuje w ruchu, czy pojawia się ból, czy i na ile jest utrudnione funkcjonowanie na codzień. Jeżeli chodzi o opis to wygląda to na dosyć poważny problem od strony anatomicznej, któremu na pewno warto poświęcić uwagę i w sposób odpowiedzialny i ostrożny się tym zająć. Z drugiej strony ból i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu nie wyglądają na poważne. Tak czy inaczej bym nie lekceważył tematu, tylko w sposób odpowiedzialny zajął się tym przez fizjoterapię lub odpowiedzialną jogę.
    Jeżeli chodzi o polecenie kogoś z Torunia to proszę napisać mi wiadomość na maciek@maciejwielobob.pl – podeślę kontakt. pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  6. ania

    Dzień dobry! Miałam Przepukline w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, niestety stan był tak poważny że Przestałam chodzić. Operacja przyniosła znaczna ulgę,minęły już dwa lata, w Międzyczasie Urodziłam drugie Dziecko no i teraz.chciałabym zająć się swoim.ciałem tak by więcej nie mieć.takich problemóW. Jestem totalnie antysportowcem ale dawno temu próbowałam różnyróżnych dziedzin i joga bardzo mnie rozluźniaŁA. Chciałabym ponownie Rozpocząć przygodę z nią,ale…czy mogę? Dodam,że dwójka Dzieci przyszła na Świat Przez.cesarskie cięcie ( niestety ). Serdecznie.pozdrawiam, ANNA.

    Odpowiedz
  7. Maciej Wielobób

    Tak naprawdę trudno mi odpowiedzieć zaocznie na to pytanie.
    Najbezpieczniejszą odpowiedzią byłoby, gdybym zachęcił do kontaktu z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy zawodowo mogliby orzec o zdolności do ćwiczeń jogi, a być może zachęciliby raczej do rehabilitacji. Wiem, że niektórzy mają dość lekarzy i personelu medycznego w ogóle, ale czasami warto pójść w tę stronę, żeby zdiagnozować się dobrze obrazowo (rezonans, gdyż rtg daje za mało informacji) i skonsultować z zaufanym specjalistą.
    Nieco mniej bezpieczna odpowiedź brzmiałaby – jeśli narząd ruchu funkcjonuje w miarę normalnie w życiu codziennym, można przystąpić z dużą rozwagą do ostrożnych ćwiczeń, informując nauczyciela jogi o kondycji swoich pleców. Jeśli byłaby potrzeba proszę napisać do mnie mail na maciek@maciejwielobob.pl – może byłbym w stanie doradzić dobrego nauczyciela w okolicy!
    pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  8. Bartek

    Witam, A jak wygląda sytuacja przy przepuklinie dotrzonowej? W moim przypadku praktycznie nie mam problemów ruchowych, poza napięciem z prawej strony brzucha, które raz jest mniej a raz bardziej dokuczliwe?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.