Wybierz stronę

Neti – joga na katar, alergie i zatoki ~Karolina Kałamajska

Neti – joga na katar, alergie i zatoki ~Karolina Kałamajska

Starożytni jogini wierzyli, że oczyszczanie dróg nosowych słoną wodą ma holistyczne działanie. I nie mylili się . Neti (albo Jala neti) jest wykorzystywane do dnia dzisiejszego w Indiach, w medycynie ajurwedyjskiej oraz w praktyce jogi.

Ta technika idealnie sprawdza się przy jesiennym i wiosennym katarze, alergii oraz w stanach zapalnych zatok. Polega ona na płukaniu nosa słoną wodą, co jest bezbolesne, a nawet przyjemne.

Jala Neti

Jala Neti – fot. Karolina Kałamajska

Jak wypłukać nos, czyli jak zrobić Jala Neti?

Do wykonania Jala Neti potrzebny jest dzbanuszek o tej samej nazwie (ang.: „neti pot”). Jest on łatwo dostępny w internecie, ale jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, dzbanuszek do herbaty z bardzo wąskim lejkiem też się sprawdzi.
Wykonanie Neti jest bardzo łatwe. Do dzbanuszka wlej przegotowaną i ciepłą wodę oraz dodaj do niej sól (1\2 – 1 łyżeczki soli na 2 szklanki wody). Całość dobrze wymieszaj. Następnie włóż lejek od dzbanuszka do prawego nozdrza i skieruj lewe ucho do lewego ramienia. Bardzo ważne jest, by głowa była odchylona do boku, a nie do tyłu. Powoli przelej całość zawartości dzbanuszka z prawego nozdrza do lewego. Oddychaj poprzez otwarte usta. Powtórz na drugą stronę. Po zakończeniu, delikatnie wysiąkaj nos w chusteczkę, by pozbyć się zalegającej soli oraz wody.

Neti można wykonywać codziennie rano i/albo wieczorem nie tylko wiosną, ale przez cały rok. Wykonywanie neti nie niesie za sobą żadnych niebezpieczeństw, przez co nie ma żadnych przeciwwskazań. Należy jedynie pamiętać o dokładnym myciu dzbanuszka oraz o nie dzieleniu się nim z innymi ze względów higienicznych.

O autorze

Karolina Kałamajska

Instruktorka jogi, aktualnie mieszkająca w Wiedniu. Prowadzi zajęcia jogi pracując z początkującymi oraz z bardziej zaawansowanymi. Poza pisaniem bloga prowadzi również warsztaty jogi i ajurwedy. Blog polski: www.JogaWieden.blogspot.co.at Blog angielski: www.KarolinaKalamajska.com

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.