Wybierz stronę

3 rzeczy, które warto wiedzieć wchodząc na duchową ścieżkę. Maciej Wielobób

3 rzeczy, które warto wiedzieć wchodząc na duchową ścieżkę. Maciej Wielobób

Poniższy tekst składa się z fragmentów najnowszej książki Macieja Wieloboba pt. “Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka”, którą można kupić w wersji książkowej i elektronicznej (ebook w 3 formatach: epub, mobi, pdf) na tej stronie.

Maciej Wielobób

Maciej Wielobób

Czas dla siebie…

Kiedyś jedna z moich uczennic poprosiła mnie o praktykę medytacyjną, wyrażając pragnienie, że pozwoli jej ona wzmocnić poczucie własnej wartości. Zaznaczyła jednak, że nie ma czasu na siedzenie kilkanaście minut rano czy wieczorem, więc niechby to było coś, co można praktykować w trakcie codziennych czynności, pracy, podczas chwil spędzanych z dzieckiem czy mężem. Pewnie dostrzegasz pewien paradoks zawarty w tej prośbie — mnie on uderzył od razu, dlatego zapytałem: „Ale jak chcesz wzmacniać poczucie własnej wartości, skoro nie dajesz sobie prawa do choćby 15 minut dziennie dla siebie?”. Nie od razu, po jakimś czasie to zdarzenie przyniosło zrozumienie i zapoczątkowało pewne zmiany — wydawałoby się, subtelne, ale zmienić nastawienie to zmienić wszystko.

Może nie wyda się to zbyt wzniosłe, ale pierwszym ważnym aspektem praktyki medytacyjnej, który przynosi nam dużo dobrego, jest to, że po prostu poświęcamy sobie trochę czasu. Czasu tylko dla siebie. To jest początek podróży, bez którego nic więcej się nie wydarzy. Wbrew pozorom ścieżka mistyczna jest ścieżką praktyczną. Nie możemy poprzestać na czytaniu inspirujących książek i słuchaniu ciekawych ludzi. By zaszła rzeczywista zmiana, musimy podjąć określone działania.

Zanim zabierzesz się do dalszej lektury, postanów, że codziennie poświęcisz trochę czasu dla siebie, tylko dla siebie. Jeśli to możliwe, niech to będzie 10 – 15 minut medytacji (jeżeli nie wiesz, co wtedy robić, napisz do mnie, korzystając z danych ze strony maciejwielobob.pl, albo użyj którejś techniki z mojej książki — najnowszej “Duchowości na co dzień” lub poprzedniej, “Uważności w praktyce”). Jeśli jednak nie czujesz gotowości do siedzenia w ciszy, wymyśl jakiś inny rytuał — może poświęcisz 20 minut dziennie na samotny spacer lub kawę w ulubionej kawiarni, najlepiej bez smartfona w ręku? Czas tylko dla siebie — nie od razu, ale jednak — pozwoli Ci poznawać coraz głębiej i subtelniej, czym jest właśnie owo „siebie”, „ja”. Bez tego drobnego kroku, który wydaje się jeszcze bardzo odległy od mistycznych doświadczeń, nie uda się dotknąć esencji.

Co przyciąga Cię do medytacji? Dlaczego interesujesz się duchowością?

Miałem okazję uczyć się u A.G. Mohana, świetnego nauczyciela jogi i sprawnego terapeuty jogicznego, długoletniego ucznia Krishnamacharyi, którego moglibyśmy uznać za ojca współczesnego systemu asan (pozycji jogi). A.G. Mohan bardzo często mawiał na swoich warsztatach: „Jeśli chcesz być szczęśliwy, musisz uwolnić się od oczekiwań”. Faktycznie — oczekiwania, uprzedzenia i inne uwarunkowania nie pozwalają nam poznać rzeczywistości taką, jaką jest. Jednakże musimy zacząć od punktu, w którym jesteśmy!

Każdy, kto zainteresuje się mistycyzmem lub postanawia medytować, robi to z jakiegoś powodu. Być może doświadczenie cierpienia lub niespełnienia, od którego nie udało się uwolnić konwencjonalnymi środkami, skierowało Twoją uwagę na medytację? Może czujesz jakąś nieokreśloną tęsknotę, której spełnienia poszukujesz? Może masz jakieś konkretne oczekiwania lub nadzieje? Poświęć, proszę, chwilę na to, by odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule rozdziału. Pobądź trochę z pytaniem i z odpowiedziami, które przyjdą. Sufi mówią: Poznaj swoje motywy, a następnie poznaj motywy swoich motywów!

Naturalność

Wszystko na ścieżce medytacyjnej jest kwestią naturalności. Tylko ona może doprowadzić Cię do siebie. Często, wprowadzając pewne zmiany w życiu, chcemy na siłę dostosować się do pewnego modelu. Jednak ścieżka mistyczna niczego nie narzuca, nie kieruje też naszej uwagi na zewnętrzne kryteria, a raczej na własne, osobiste wartości. Praktyka ma nas uczyć uważności i pozwolić dotrzeć do momentu, w którym pewna zmiana jest czymś oczywistym i naturalnym.

* * *

Ćwiczenie

Pomedytuj albo poeksperymentuj z poniższymi pytaniami lub jednym z nich:

  • Co jest naturalne dla mojego ciała? Jak lubi się ustawiać? Jaki ruch lubi? Kiedy czuje się dobrze?
  • Co jest naturalne w moich postawach i zachowaniach? Kiedy czuję się ze sobą swobodnie, jak w swojej skórze?

Nie oceniaj, może odpowiedzi będą poprawne, może nie — nie o to tu chodzi. Ważniejsze jest to, że dajesz sobie chwilę, by być z doświadczeniem (lub ideą) naturalności.

* * *

Powyższe fragmenty pochodzą z książki Macieja Wieloboba pt. “Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka”.

Wywiad naszej redaktorki naczelnej Oli Uruszczak z Autorem na temat książki przeczytasz na tej stronie.

O autorze

Maciej Wielobób

jest mężem Agnieszki, tatą Tymona, nauczycielem medytacji i jogi; autorem 7 książek o jodze i medytacji. Przekazuje głębię tradycyjnych ścieżek medytacji i jogi w sposób zrozumiały i użyteczny dla współczesnego człowieka. Pomaga uwalniać się od napięcia, wykorzystywać pełnię swoich możliwości, uczy uważności i spokoju. Zna mistycyzm indyjski „od środka” jako nauczyciel-inicjator w tradycyjnych szkołach medytacyjnych i uwielbia pokazywać konkretne zastosowania tradycyjnych koncepcji i narzędzi w naszym życiu codziennym. Strona osobista i blog: MaciejWielobob.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.