Wybierz stronę

Pozycje jogi: drzewo

Pozycje jogi: drzewo
Vriksasana

Foto: Karolina Falkowicz

Pozycja drzewa (Vrksasana)

vrksa = drzewo

asana = pozycja stabilna/ wygodna

 

 Krok po kroku:

1. Stań na macie w pozycji stojącej (samasthiti). Przenieś lekko ciężar na lewą stopę, dociskając nasadę dużego palucha stopy i unieś prawą nogę zgiętą trzymając się za kostkę.

2. Przysuń stopę jak najbliżej krocza i dociśnij ją spodem na wewnętrznej części uda. Zachowaj stabilność, dłonie połóż na biodrach. Możesz wpatrywać się w wybrany punkt przed sobą i na nim koncentrować uwagę, nie patrz w ziemię.

Nieznany obiekt

 3. Kiedy poczujesz stabilność w pozycji, podnieś ręce do góry, wyciągając boki tułowia. Połącz dłonie ponad głową, prostując ręce w łokciach. Jeśli poczujesz napięcie w barkach albo szyi, ustaw ręce na szerokość barków.

4. Buduj wydłużenie ciała poczynając od stopy, na której stoisz, aż do palców dłoni. Pilnuj, żeby brzuch i twarz pozostały rozluźnione. Żeby nie przeciążać lewego kolana, możesz je lekko ugiąć. Zostań w pozycji 6-10 równych wdechów i wydechów, z wdechami pogłębiając wydłużenie ciała i utrzymując je przy wydechach. Potem powtórz pozycję na drugą nogę.

Pozycja drzewa jest jedną z najbardziej znanych i stosunkowo prostych pozycji stojących na jednej nodze. Wzmacnia nogi i mięśnie głębokie ciała, daje poczucie wewnętrznej równowagi, wspomaga koncentrację.  Z czasem, kiedy nauczysz się bez problemu trwać w pozycji, możesz wprowadzić wariant z lekko uniesioną piętą nogi, na której stoisz. Wymaga on troszkę większej siły i koncentracji. Kiedy już zupełnie opanujesz trwanie w pozycji, możesz próbować utrzymywać w niej stabilność z zamkniętymi oczami.

O autorze

1 komentarz

  1. Asia

    Uwielbiam 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.