Wybierz stronę

Joga dla przemęczonych. Agnieszka Kajda

Joga dla przemęczonych. Agnieszka Kajda
Agnieszka Kajda

Agnieszka Kajda

Nie masz czasu, siły i jesteś zestresowany/na po całym dniu pracy? Masz problemy z zasypianiem? Poświęć kilka minut na pozbycie się napięcia z ciała i wyciszenie umysłu za pomocą prostych technik jogi.
Świadomy oddech jest dobrym punktem wyjścia do rozpoczęcia podróży do uwolnienia ciała i umysłu od nagromadzonego napięcia. Każdy oddech staje się rzeczywisty. Siedemnastowieczny mistyk Kariba Ekken powiedział: „ Jeśli pragniesz osiągnąć spokój ducha, najpierw ureguluj swój oddech. Gdy oddech jest kontrolowany, serce staje się spokojne. Kiedy zaś oddech jest spazmatyczny spokój serca znika. Dlatego do przystąpienia do czegokolwiek najpierw ureguluj swój oddech. Złagodzi to twoje usposobienie i wyciszy umysł.”Nieznany obiekt

Słuchaj swojego ciała, oddychaj powoli i równomiernie podczas wykonywania asan:
1. Śavasana ( przeważnie tą pozycją kończy się sesje jogi, ale może być również pozycją rozpoczynającą) – połóż się na ziemi na plecach, zamknij oczy i pozwól by ciało poddawało się grawitacji. To „ proste” ćwiczenie ma zadanie uwolnić napięcie z mięsni szkieletowych. Umysłem podążaj za oddechem. Pozostań tak na 10-20 oddechów.

2. Viparita- karani – połóż koc złożony na pół przy ścianie.Połóż się na plecach, pośladki na kocu jak najbliżej ściany, nogi wyprostowane oparte o ścinanę, ręce rozluźnione po bokach tułowia, grzbiety dłoni zwrócone do ziemi. Zamknij oczy, wsłuchaj się w oddech. Pozycja ta reguluje ciśnienie krwi, łagodzi obrzęk nóg, regeneruje mięsień serca, poprawia funkcje mózgu. Pozostań na 10-20 oddechów.

3. Adho mukha śvanasana ( pozycja psa z głową w dół). Uklęknij ustaw dłonie na szerokość barków lub troszkę szerzej, stopy na szerokość bioder, unieś biodra, odpychając się od dłoni z wdechami staraj się wydłużać tułów jednocześnie pchając uda w tył. Z kolejnym wdechem płynnie przejedz do Udhva mucha śvanasany (pies z głową w górę). Powoli opuszczając biodra , odpychaj się od dłoni wyciągając mostek do góry. W tej pozycji podłogi dotykają dłonie i grzbiety stóp. Z wydechem wróć do psa z głową w dół. Te asany pomogą zmniejszyć sztywność w nogach i uelastycznią kręgosłup.

4. Balasana (pozycja dziecka) uklęknij na podłodze stopy razem ,kolana razem, na wdechu wydłuż tułów a z wydechem zegnij się do przodu , oprzyj czoło na podłodze , ręce ułóż wzdłóz tułowia grzbietami do ziemi. Ta asana rozluźnia plecy, rozciąga biodra, uda, kostki stóp, ale przed wszystkim daje poczucie harmonii i spokoju. Pozostań na 10-20 oddechów.

5. Ananda Balasana ( szczęśliwe dziecko), połóż się na plecach zegnij kolana i przyciągnij je do brzucha, chwyć dłońmi przyśrodkowe krawędzie podeszew stóp i przyciągnij kolana w kierunku podłogi po każdej stronie klatki piersiowej ( by chwycić się za stopy możesz użyć paska). Delikatnie pobujaj się na boki w pozycji. Ta asana pomoże ci między innymi pozbyć się stresu, zmęczenia. Pozostań na 30 sekund.

6. Śavasana, połóż się na plecach wyprostuj nogi, rozluźnij stopy i pozwól im opadać na boki. Połóż jedna dłoń na brzuchu, drugą na klatce piersiowej. Skoncentruj się na oddechu torem brzusznym. Oddychaj tak, by unosiła się ręka, która jest na brzuchu, a ręka na klatce piersiowej niech pozostanie nieruchoma. Świadomością podążaj za oddechem.Taki sposób
oddychania wprowadzi cię w stan głębokiego relaksu. Pozostań na kilka minut.

Żyjemy tu i teraz, w tej chwili. A umysł jest ciągle w przeszłości albo w przyszłości. Mam nadziej, że udało Ci się przez te kilka, kilkanaście
minut doświadczyć „ zatrzymania poruszeń umysłu”.

– –
Agnieszka Kajda jest nauczycielką jogi, prowadzi zajęcia w Olkuszu i Jaworznie. Uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim w zakresie vinyasa krama jogi u Macieja Wieloboba.

Zajęcia Agnieszki w Olkuszu: http://www.fitness.olkusz.pl
Zajęcia Agnieszki w Jaworznie: http://www.mmspa.pl

O autorze

Agnieszka Kajda

jest nauczycielką jogi, prowadzi zajęcia w Olkuszu i Jaworznie. Uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim w zakresie vinyasa krama jogi u Macieja Wieloboba. Zajęcia Agnieszki w Olkuszu: www.joga.olkusz.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.