Wybierz stronę

Pytanie do eksperta: Jak joga działa na kolana? Odpowiada Maciej Wielobób

Pytanie do eksperta: Jak joga działa na kolana? Odpowiada Maciej Wielobób

joga na kolanaPytanie od użytkownika o nicku Zakia:

Nurtujące mnie pytanie brzmi: jak joga działa na kolana? Mnie po jodze bolą lekko kolana, nie robię jeszcze kwiatu lotosu, lecz zastanawiam się, na ile ta pozycja jest fizjologicznie zdrowa, tzn. czy dążenie do niej ma jakiś sens, czy wręcz nie spowoduje jakiś zwyrodnień stawów kolanowych. Zauważyłam, ze niektórzy bardziej zaawansowani ode mnie znajomi z zajęć biorą rożne lekarstwa na kolana., przeznaczone raczej dla ludzi zaawansowanych wiekiem. Proszę o rozwianie wątpliwości.

Odpowiedź naszego eksperta – odpowiada Maciej Wielobób:

Dziękujemy za wiadomość. Twój email zawiera kilka istotnych pytań. Żeby na nie odpowiedzieć warto zadać sobie pytanie: „Po co praktykować jogę? (niezależnie od tego czy joga oznacza tu cały system medytacyjny czy tylko praktykę asan)”. Generalnie praktykujemy jogę, aby poczuć się bardziej harmonijnie. W związku z tym wszelkie objawy dysharmonii utrzymujące się jakiś czas świadczą, że albo robimy coś w niewłaściwy sposób albo robimy coś, czego nie powinniśmy wykonywać.

 

Jeśli kolana bolą po praktyce asan to oznacza, że są przeciążane. Nie wiem jaką metodę ćwiczysz, mam za mało danych, żeby autorytarnie wskazać konkretne przeciążające pozycje (ale czuj się w pełni upoważniona do pociągnięcia tematu dalej w komentarzach, co jakiś czas będę do nich zaglądał). Natomiast mogę powiedzieć, że – gdy ktoś jeszcze nie robi lotosów – to najczęściej przeciążenia kolan są powodowane przez praktykę pozycji stojących z przeprostami w kolanach (czyli kolano jest zablokowane w stawie w jego maksymalnym wyproście). Możesz się przyjrzeć czy nie przeprostowujesz kolan w takich pozycjach jak uthita trikonasana, ardha ćandrasana, parśvottanasana, virabhadrasana III czy pozycje stojące na 1 nodze (vrksasana, ardha baddha padmottanasana). Jeśli przyłapiesz się na tym, wówczas po prostu pracuj z leciutko ugiętym kolanem. Na początku to będzie bardzo trudne, ale po jakimś czasie taki sposób pracy stanie się naturalny i oczywisty dla Ciebie. W każdym razie praktyka asan nie powinna powodować napięcia, ani nie powinno być potrzeby suplementowania się glukozaminą, kolagenem itp.

Co do padmasany – pozycji lotosu. Pozycja ta jest w pełni zdrowa, jeśli nie bolą w niej kolana. Jeśli bolą w niej kolana to znaczy, że głowa kości udowej nie skręciła dostatecznie mocno na zewnątrz w stawie biodrowo-udowym i wymusza rotację kolana (która jest niekorzystna). Wówczas oznacza to, że trzeba się dłużej przygotowywać do tej pozycji, np. poprzez siady skrzyżne, półlotosy, gomukhasany i inne pozycje z rotacją zewnętrzną w stawie biodrowo-udowym. Jeśli i te pozycje są trudne należy wrócić do regularnej praktyki pozycji kucznych, np. malasany. Dobrze wykonany lotos, bez napięcia w kolanch, jest doskonałą pozycją dla bioder, kolan i pleców. Źle – może zniszczyć kolana. Warto pamiętać, że pytanie często brzmi nie co robić, tylko JAK to robić.

Pozdrawiam i polecam się na przyszłość 🙂

Maciek Wielobób

O autorze

5 komentarzy

 1. Jarek Gilewski

  Dodałbym jeszcze, że część osób ma takie uwarunkowania kostne (położenie panewki stawu biodrowego, budowa głowy kości udowej, długość i kąty nachylenia szyjki kości udowej), że o padmasanie mogą i powinni zapomnieć. Dotyczy to też wielu innych pozycji.
  Jeżeli w trakcie wykonywania pozycji napięcie czy ból zaczyna się przenosić na staw z reguły znaczy to, że poszliśmy w pozycji za daleko.

  Odpowiedz
 2. Maciej Wielobób

  Bardzo cenna uwaga! Dlatego uważam, że w ogóle powinno się unikać pracy na siłę 🙂
  pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
 3. Anet.

  A jesli ktos ma nogi szpotawe/troche, ale widac/ to czy rowniez musi zapomniec o pewnych asanach i jakich? I czy normalne jest przy tej wadzie, ze mam problem z asanami np w siadzie z rozlozonymi szeroko nogami, po prostu nie moge rozstawic ich bardzo szroko, w pewnym miejscu jest blokasa i koniec.

  Odpowiedz
 4. Magdalena

  Mam podobnie (ból w pozycjach stojących – skrętnych ) ze stopami. Nikt do tej pory nie dopatrzył się jakiś moich błędów a stopy często bolą

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.