Wybierz stronę

Pytanie do eksperta. Jaką matę do jogi wybrać? Odpowiada Jan Zaborowski

Pytanie do eksperta. Jaką matę do jogi wybrać? Odpowiada Jan Zaborowski

Kolejne pytanie do eksperta otrzymaliśmy w sprawie mat do jogi. Czytelniczka o nicku Ska napisała:

 

Witam. Czy możecie poruszyć temat związany z  dobieraniem odpowiedniej
maty do jogi dla osoby początkującej? Czym się sugerować przy zakupie
(zwłaszcza przez internet)?

 

Odpowiedź naszego eksperta – odpowiada Jan Zaborowski z Nui Joga Sklepu

 

Witam! Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początku zadam kolejne: Czym ma różnić się mata dla osoby początkującej od maty dla osoby zaawansowanej?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli wyodrębnić cechy, na podstawie których podjęcie decyzji, jaką matę wybrać, powinno być prostsze.

maty do jogi

Jaką matę wybrać?

Są dwa podejścia i każde z nich jest w części prawdziwe.

Nieznany obiekt

Zgodnie z pierwszym podejściem najprościej odpowiedzieć, że niczym, bo czy mata dla osoby początkującej ma być gorsza? Mniej trwała, z gorszym współczynnikiem tarcia, przyczepności rąk? Jeśli czujemy, że joga stała się ważną częścią naszego życia i nie możemy doczekać się kolejnych zajęć, warto kupić  od razu dobrą matę, dokładnie dobraną do naszych potrzeb.

Natomiast drugie podejście zwraca uwagę na to, że cześć osób zaczynających praktykę nie będzie jej kontynuować. Jeśli zatem joga jeszcze nas nie uwiodła i nie jesteśmy przekonani, że będziemy ćwiczyć dłuższy czas, warto zastanowić się nad matą z oferty mat „popularnych”, to znaczy w niższej cenie. „Popularne” maty mogą się trochę szybciej zużywać, lub są po prostu cieńsze, krótsze i węższe. Ilość materiału użytego do wykonania maty znacząco wpływa na cenę. Niezależnie od tego odradzałbym kupowanie mat na aukcjach lub w sklepach sportowych. Choć maty mogą wydawać się ładne i odpowiednie, a napis „mata do jogi” może nas do nich przekonywać, to może się on okazać jedynie nazwą handlową. Często największą zaletą takiej maty jest niska cena, o której szybko zapominamy w czasie ćwiczeń.

Proponuję wziąć pod uwagę następujące cechy maty, na podstawie których podjęcie decyzji powinno być prostsze.

Podstawowym kryterium jest grubość maty. To ona decyduje przeważnie o tym czy mata jest ciężka czy lekka, w związku z tym czy łatwo ją przewozić komunikacją miejską, czy może raczej jest to mata „stacjonarna” do ćwiczenia w domu lub do wożenia samochodem.

Grubość maty wpływa również na komfort cieplny to znaczy maty grubsze lepiej izolują od podłoża, co jest ważne przy długich relaksach. Równocześnie im grubsza mata, tym lepsza amortyzacja przy dynamicznej praktyce i większy komfort, szczególnie dla osób szczupłych, z bardziej wyeksponowanymi i wrażliwymi kostkami, kolanami, śródstopiem. Przy cienkiej macie takie osoby mogą odczuwać dyskomfort przy nacisku tych miejsc na podłogę (można wtedy zaobserwować zaczerwienienia, wgniecenia). Natomiast część osób ceni sobie cienkie maty ze względu na stabilność w pozycjach stojących, te osoby lubią czuć twardą podłogę pod stopami.

Na rynku są dostępne maty o grubości od ok. 2,5 mm do ok. 6-7mm.

 

Długość, szerokość.

Długość i szerokość maty do jogi należy dobrać indywidualnie. Im krótsza i węższa mata, tym jest lżejsza i łatwiejsza w transporcie, im dłuższa i szersza, tym wygodniejsza.

Matę warto dobrać do swojego wzrostu. Najlepiej żeby była przynajmniej o kilkanaście centymetrów dłuższa niż nasze ciało. Ja używam maty o długości 220 cm, czyli ok. 30 cm dłuższej ode mnie i bardzo cenię sobie tę długość, lecz wystarczy prawdopodobnie 15-20 cm dla pełnego komfortu.

Standardowa długość mat występujących na rynku to 183 i 185 cm, coraz częściej można kupić również maty o długości 200 i 220 cm. Bardzo dobrym rozwiązaniem są maty cięte z rolki. Wtedy najczęściej długości zaczynają się od 185 cm kończą na 220 cm i dostępne są wszystkie pośrednie długości, docinane co ok. 5- 10 cm.

Jeśli chodzi o szerokość to na rynku standardową szerokością jest 60 cm, zaczęły pojawiać się również maty o szerokości 66 cm, oprócz tego występują maty 72 cm i 80 cm. Szerokość warto dobrać do swoich gabarytów jak również do zastosowania. Jeśli będziemy korzystać z niej głównie w domu, to warto dla komfortu kupić matę szerszą, tak samo jeśli będziemy praktykowali dużo pozycji leżących, relaksacyjnych (warto wtedy wybrać również grubą matę).

 

Materiał, z którego wykonana jest mata

Dostępne na rynku maty do jogi są zazwyczaj wykonane z trzech podstawowych materiałów:

PVC – ten materiał jest najbardziej wytrzymały, słabo się ściera, jest odporny na duże obciążenia i intensywną praktykę. To są założenia ogólne, lecz producenci strzegą jak skarbu informacji, jakie są różnice w mieszankach PVC. Producent ma obowiązek podania materiału, z którego jest zrobiony produkt i wywiązuje się z tego pisząc, że z PVC. Wykonane z niego maty mogą się jednak mocno różnić od siebie – możemy spotkać maty z PVC, które są wprost niewiarygodnie przyczepne, jak np. Planet Sadhana, jak i chińskie odpowiedniki, które nadają się jedynie na półkę sklepową.

TPE (Thermal Plastic Elastomer) – jest to nowy, coraz popularniejszy materiał do produkcji mat. Jego główną zaletą jest waga – maty wykonane z TPE, nawet grube, pozostają lekkie i łatwe w transporcie (np. mata Lotus Pro ma 6 mm grubości i waży tylko ok. 1,4 kg). TPE łatwo się modeluje, dzięki czemu maty mają ładne formy/wytłoczenia/kształty. Minusem tej maty jest to, że jest mniej wytrzymała niż PVC i raczej nie starczy na całe życie, ale przez parę lat powinna dobrze służyć. Jest polecana szczególnie dla alergików – „zamknięte” struktury „komórek” tej maty zapobiegają absorpcji potu, brudu itp. Materiał TPE jest w 100% biodegradowalny, w pełni ekologiczny, przyjazny środowisku i bezpieczny dla zdrowia. Poddaje się recyclingowi.

KAUCZUK – wykonane z niego maty mają wielu zwolenników ze względu na to, że naturalny kauczuk ma świetne właściwości trzymania rąk i absorbowania wody więc i potu. Są to maty szczególnie polecane osobom, którym mocno pocą się ręce i stopy w trakcie praktyki, a także wszystkim którzy nie są zadowoleni z przyczepności swojej maty (jedynie maty Planet Sadhana mogą konkurować z matami z naturalnego kauczuku pod względem „antypoślizgowości”). Minusem naturalnego kauczuku jest jego ciężar i zapach (ulatniający się po jakimś czasie).

 

By być przekonanym, że wybierzemy właściwą matę do jogi, warto zadzwonić do profesjonalnego sklepu z pomocami do jogi i poprosić o pomoc w dobraniu maty dokładnie do naszych potrzeb. Będziemy wtedy pewni, że uzyskaliśmy pełną informację, a wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

 

W najbliższym czasie planuję zrobić przegląd mat występujących na rynku i pokrótce opisać ich wady i zalety. Więcej informacji na portalu joga-abc i www.jogasklep.nui.pl.

 

Pozdrawiam serdecznie

Jan Zaborowski

Nui Joga Sklep

www.jogasklep.nui.pl

 

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.