Wybierz stronę

Sekwencje asan: powitanie słońca z klęku (opis i wideo)

Sekwencje asan: powitanie słońca z klęku (opis i wideo)

Powitanie słońca z klęku jest prostą, ogólnorozwojową i równoważącą sekwencją ruchów. Łączy delikatne skłony i wygięcia. Idealnie nadaje się jako sekwencja rozpoczynającą praktykę asan, jest dobrą rozgrzewką rano i może być praktykowana nawet późnym wieczorem, ponieważ nie jest pobudzająca. Przejścia do kolejnych pozycji powinny być płynne, powolne i dokładnie synchronizowane z pogłębionym i równym oddechem. Zanim zaczniesz, wyrównaj długości kolejnych wdechów i wydechów, tak żeby przejścia do kolejnych pozycji trwały dokładnie tyle samo. Wydłuż oddech na tyle, na ile pozwalają Ci Twoje możliwości.

vajrasana

1. Vajrasana

 

1. Usiądź na piętach. Wydłuż lekko kręgosłup i boki tułowia, delikatnie odsuń barki do tyłu, żeby umożliwić pełny oddech.

 

 

 

P8280041

2. Urdva mukha vajrasana

 

2. Dociskając stopy do maty, z wdechem unieś ręce, tułów i pośladki w górę. Równomiernie wydłuż boki tułowia. Jeśli nie czujesz napięcia w dolnych plecach możesz delikatnie się odchylić, zaciskając dół pośladków.

 

 

 

3

3. Balasana

 

3. Z wydechem, nie odrywając stóp od maty, skłoń się do przodu. W miarę możliwości utrzymaj pośladki blisko pięt. Opuść głowę i rozluźnij ciało.

 

 

 

5

4. Ćakravakasana

 

4. Z wdechem wysuń tułów do przodu do klęku podpartego. Dłonie ułóż mniej więcej pod linią barków, stopy i kolana na szerokość bioder. Wydłuż przód tułowia spoglądając przed siebie. W tej pozycji szyja i plecy powinny lekko wklęsłe.

 

 

6

5. Adho mukha śvanasana

 

 

5. Rozszerz palce dłoni i dociśnij ich nasady – odpychając się równomiernie od obu dłoni z wydechem wyprostuj nogi w kolanach. Wydłuż plecy i boki tułowia, zaktywizuj uda i pchnij je w tył.

(Szczegółowy opis pozycji znajdziesz tutaj)

 

7

6. Urdva mukha śvanasana

 

6. Z kolejnym wdechem opuść miednicę w dół i przejdź do wgięcia, zaciskając mocno dół pośladków. Nie kładź kolan na ziemi. Odchyl się tylko do takiego zakresu, który jest dla Ciebie komfortowy i nie napina pleców. Odepchnij się od rąk i zrotuj barki do tyłu otwierając klatkę piersiową.

(Szczegółowy opis pozycji znajdziesz tutaj)

 

Od tego momentu sekwencja powraca po kolei aż do vajrasany, czyli punktu startowego. Wykonaj 6 powtórzeń i w miarę pojawiających się możliwości, pogłębiaj delikatnie zakresy ruchu.

Poniżej wideo z płynnym wykonaniem powitania słońca z klęku z instrukcjami Macieja Wieloboba, zaprezentowane przez Agnieszkę Wielobób.

Na zdjęciach: Jakub Preisner

Autor zdjęć: Olga Szkonter

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

1 komentarz

  1. Milena

    To jest moja ulubiona wersja Powitania Słońca. Jest dla mnie idealna zwłaszcza rano, kiedy jestem jeszcze zasapana i potrzebuję się delikatnie pobudzić, jak i po ciężkim dniu, kiedy muszę wprowadzić się w odpowiedni stan do praktyki. Lubię ją robić z zamkniętymi oczami – to pozwala mi się lepiej skupić i wyciszyć.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.