Wybierz stronę

Pozycje jogi – pozycja wojownika III

Pozycje jogi – pozycja wojownika III


virabhadrasana III
Pozycja wojownika III – virabhadrasana III

Virabhadra – imię legendarnego herosa w wierzeniach indyjskich

asana – pozycja stabilna i wygodna

Jak wykonać, krok po kroku:

1. Stań na macie w pozycji wojownika I na prawą stronę. Opis wykonania pozycji znajdziesz tutaj. Skoncentruj się na stabilności i równym, spokojnym oddechu.

2. Dociśnij mocno prawą stopę i z wydechem pochyl tułów i ręcę do przodu w stronę prawego uda. Z wdechem oderwij lewą nogę z podłogi i postaraj się ustawić ręcę, tułów i nogę z tyłu w jednej linii, równolegle do podłoża.

3. Noga, na której stoisz może być lekko ugięta, szczególnie jeśli czujesz, że twoje kolana są słabe lub jeśli masz tendencję do przeprostów, noga lewa natomiast niech będzie prosta w kolanie.

4. Piętę lewej nogi odciągaj w tył, starając się utrzymać oba pośladki w jednej linii (u większości osób może pojawić się tendencja do skręcenia biodra do góry, wraz z uniesieniem nogi). Z wdechami staraj się rozciągnąć w pozycji ciągnąć mocno rękami do przodu, a lewą nogą w tył. Zachowaj stabilność i spokojny oddech. Pozostań w pozycji przez 6 oddechów, po czym powróć do pozycji wojownika I i jeśli potrzebujesz odpocznij w wygodnej pozycji. Powtórz pozycję na lewą nogę.

 

Virabhadrasana III jest pozycją intensywnie wzmacniającą mięśnie nóg, ramion i pleców. Tonizuje narządy brzucha i kostki. Uczy stabilności, równowagi, opanowania i koncentracji. Dodatkowo jest świetną pozycją do pracy nad utrzymaniem kontrolowanego przepływu oddechu, gdyż wymaga użycia sporej siły. Dzięki pracy z oddechem w pozycji, zwiększamy wydolność układu oddechowego i układu krążenia, obserwując jak z czasem zyskujemy większy komfort w pozycji i kontrolę nad swoim ciałem i oddechem. Virabhadrasana III działa aktywizująco i energetyzująco.

 

 

 

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

1 komentarz

  1. DOROTA

    Wojownik I, wojownik II, wojownik III wszystkie pozycje równoważne, balansujace są super?, wariacje na ich temat to też fajna zabawa. Uwielbiam i polecam każdemu, a szczególnie tym którzy ich nie lubią ?. Dlaczego?, bo to czego najczęściej nie lubimy jest nam często potrzebne. Te pozycje wymagają pracy dużej ilosco mięśni, ale przede wszystkim głowy, bez niej nie utrzymasz równowagi, to praca z naszymi myślami z uspokojeniem ich, oraz skupieniem się na swoim tu i teraz. NAMASTE

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.