Wybierz stronę

Pozycje jogi – pozycja wojownika I

Pozycje jogi – pozycja wojownika I

 

virabhadrasana IPozycja wojownika I – virabhadrasana I

Virabhadra – imię legendarnego herosa w wierzeniach indyjskich

asana – pozycja stabilna i wygodna

 

Jak wykonać, krok po kroku:

1. Stań na początku maty przy krótszej krawędzi i odstaw lewą nogę do tyłu do dużego rozkroku. Rozkrok powinien być dość duży, ale taki, aby pozycja była stabilna.

2. Prawą stopę skieruj palcami do przodu, lewą stopę z tyłu ustaw równolegle do krótszej krawędzi maty lub lekko do wewnątrz – wybierz takie ułożenie stopy, które daje największy komfort w kolanie.

3. Mocno dociśnij stopy, szczególnie zewnętrzną krawędź stopy z tyłu i z wydechem zegnij prawą nogę w kolanie zwracając uwagę, żeby kolano nie koślawiło się w pozycji, czyli nie kierowało się do środka, tylko w stronę palców stóp. Choć docelowo prawe udo powinno być równoległe do podłogi, najważniejsze jest, aby dociśnięta była zewnętrzna krawędź stopy z tyłu.

4. Z wdechem unieś ręce ponad głową i jeśli nie odczujesz napięcia w barkach i szyi, połącz dłonie i wyprostuj łokcie. W przypadku napięcia, pozostaw ręce na szerokość barków.

5. Pozostań w pozycji około 6 spokojnych, głębokich i równych oddechów. Z wdechami wydłużaj boki tułowia, otwieraj mocniej klatkę piersiową i jeśli nie pojawia się napięcie w dole pleców, odchylaj się do tyłu, utrzymując dół pośladków zwarty. Z wydechami staraj się opuszczać pośladki niżej i zginać mocniej nogę z przodu, nie tracąc kontaktu zewnętrznej krawędzi stopy z tyłu z podłożem.  Po 6 oddechach, w wydechem opuść ręce, ręce, wyprostuj prawą nogę i przejdź do pozycji na lewą stronę.

 

Virabhadrasana intensywnie wzmacnia nogi, uelastycznia kolana i kostki. Zwalcza także sztywność barków i szyi, uelastycznia kręgosłup i rozszerza klatkę piersiową. Należy do pozycji rozgrzewających i energetyzujących.

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.