Wybierz stronę

Powitanie słońca z przeskokami. Patrycja Gawlińska

Powitanie słońca z przeskokami. Patrycja Gawlińska

Powitania słońca stosowane w ashtanga vinyasa jodze często urozmaica się przeskokami. To nie opcja dla osób początkujących w praktyce asan. Wymagają m.in. opanowania bandh, stosowanych w tej formie praktyki asan jako nieodłączny jej element.

Opisane poniżej i przedstawione przeze mnie wykonanie przejść w formie przeskoków, to jedna z możliwości, zarówno wariantów przeskoków jaki i sposobów ich wykonania może być więcej.

W powitaniu słońca A można wykonać dwa przeskoki. Jeden ze skłonu do kija (chaturanga dandasana), drugi z psa z głową w dół (adho mukha śwanasana) do skłonu (uttanasana). Pierwszy w moim odczuciu jest trudniejszy, zwłaszcza jeśli chce się go wykonać z prostymi nogami. W obydwóch przeskokach istotne jest zaangażowanie mięśni dołu brzucha i dna miednicy.

Przeskoki możesz zacząć od dodania kilku elementów do swojej praktyki powitań:

1. Zanim przeskoczysz z psa z głową w dół do przodu, odpychając się rękami od podłoża i utrzymując wydłużony kręgosłup z wydechami uginaj kolana. Pamiętaj o mocnym dole brzucha i uniesionym dnie miednicy. Powtórz kilka razy.

Następnie próbuj oderwać stopy od podłogi wybijając się nogami jak żaba, czyli wydech uginasz nogi wybijasz się. Nóg nie utrzymuj ugiętych, a prostuj po wybiciu się, ale nie blokuj kolan. Próbuj przenieść stopy między dłonie. Aby przeskok był bezpieczny dla kolan nie usztywniaj tych stawów i przeskakuj na nasady palców stóp, a nie na całe stopy czy pięty.

2. Przeskok do chaturanga dandasany zacznij od próby oderwania stóp od podłogi z pozycji uttanasany. Tu również pamiętaj o napiętym dole brzucha i o uniesieniu dna miednicy.

W skłonie (uttanasana) połóż dłonie na podłodze, jeśli nie sięgasz, to ugnij kolana, aby móc położyć dłonie. Dociskając je do podłogi wydłużaj ręce, tułów i kieruj guzy kulszowe do góry. Na początku stawaj na palcach stóp przenosząc jak najwięcej ciężaru ciała na ręce. Kiedy uda się oderwać stopy od podłoża, wówczas, trzymając dół brzucha i uniesione dno miednicy, próbuj przeskoczyć do tyłu, na początku pomagaj sobie nogami lekko odbijając się stopami od podłogi.

Pamiętaj, aby przed wykonaniem takich powitań słońca przygotować stawy, zwłaszcza nadgarstki, rozgrzewając je najpierw.

Powitania słońca z przeskokami potraktuj jako wariant, a nie praktykę konieczną 🙂

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.