Wybierz stronę

Żebra – 12 apostołów oddechu. Donald VanHowten

Żebra – 12 apostołów oddechu. Donald VanHowten

Angielski słownik Webstera definiuje Apostoła jako podążającego, misjonarza, ucznia. Rozważając poniższe kwestie, miejmy to w pamięci…

Żebra, „Dwunastu Apostołów Oddechu”. Każda para naszych żeber, jako że występują one właśnie w parach, otrzymuje bardzo jasne, dobitne sygnały od naszego oddechu. Możemy je więc uznać za podążające za oddechem albo za misjonarzy, niosących „wiadomość”, pochodzącą z oddechu. Żebra przekazują także ruch organom znajdującym się w sąsiedztwie.

donald vanhowten ajurweda i świadomość ciała

Książka Donalda VanHowtena pt. "Ajurweda i świadomość ciała"

Mówiąc dosłownie, nasza inspiracja, czy też wdech, obarczona jest wyrazem emocji, podobnie jak samo powietrze, które pobieramy z naszego otoczenia, świata. Także w oddechu mieszamy ze sobą siłę życiową z naszego zewnętrznego otoczenia z wewnętrzną inspiracją, z naszego własnego doświadczenia życia, taką jak nasza intuicja, radosna myśl, postrzeganie pięknego zachodu słońca, nawet naszej ochoty do wzięcia oddechu. To połączenie wnętrza i zewnętrza przekazywane jest naszym żebrom (i oczywiście innym miejscom – tkance płuc, krwi), aby zostało dalej przekazane całej naszej postaci.

Z mechanicznego punktu widzenia nasz oddech wysyła impuls czy też ruch do żeber. Każda wewnętrzna materia otoczona jest płynami. Nasze zebra są zaprojektowane z niezwykłą elegancją, kształtem przypominają długie wiosła, także nawet najmniejszy ruch powoduje falowanie w całym naszym organizmie.

Chciałbym powiedzieć, że „my” wdychamy czy też jesteśmy „zainspirowani” (do oddechu) – nabieramy powietrza, żebra przenoszą Słowo inspiracji od „nas”, naszej duszy, do naszych komórek nerwowych, tkanek, organów, nawet do tkanki zawierającej nasze uczucia i wspomnienia. Dosłownie dotykamy naszych Odcisków Życia naszym oddechem… co może prowadzić do zmiany…

Z każdym oddechem nasze żebra wyruszają z informacją; oczywiście możemy oddychać na różne sposoby, tak więc wysłana może być „taka” bądź „inna” informacja.

Tak więc możemy wybrać i zrozumieć, co przy użyciu tej subtelnej siły w naszym życiu odciskamy w naszych tkankach. Skoro możemy zrobić wydech, wyrzucić niepotrzebny już dwutlenek węgla, to możemy w ten sposób pozbyć się starych przekonań, wymieść je naszymi wiosłami z żeber!

Nasze żebra podążają za oddechem i nastawieniem – wzmagają i wspierają głębszy oddech i ruch organów. Nasz oddech wywołany „inspiracją”, nauczyciel, przekazuje informację o uczuciach 12 Apostołom, którzy rozpowszechniają tę informację o życiu pomiędzy tkankami, niosą nasze „słowo”, nastawienie do życia, w świat naszego ciała, a nawet przez nasze ciało z powrotem do świata zewnętrznego.

Po prostu obserwuj ludzi (zaczynając od siebie) – jak oddychają w różnych okolicznościach. Na tłocznym, wypełnionym stresem lotnisku, oddech będzie krótki, ociężały. Całe ciało, w tym także i oczy, odzwierciedla wewnętrzny oddech. Możesz nawet nie zauważyć ruchu żeber.

Zaobserwuj oddech, swój czy innych, po ćwiczeniach jogi czy Poszerzaniu Ruchu ® (za darmo możesz je ściągnąć z sekcji mediów mojego angielskiego bloga), po dowolnej modlitwie czy medytacji. Prawdopodobnie poprzez miękki i pełen oddech żebra przekazują słowo w zewnętrznym i wewnętrznym świecie, widocznym dla oczu i wyrażającym się w postawie.

Czy mogę wspomnieć o czymś jeszcze na temat 12 Apostołów? Istnieje cały dział para-nauki, zajmujący się świętą geometrią w ciele – co można zrozumieć, kiedy spojrzymy na elegancję żebra, kształt sacrum, wiele struktur w świątyni człowieka – cud ludzkiego kształtu wykracza poza prostą mechanikę…

Nasze serce – dosłownie zawieszone na żebrach i tkankach szyi niczym na wieszakach – jest wznoszone w sensie psychicznym. Uczucie podnoszenia rozwinie się – poprzez uczucie niesione przez oddech – poprzez zawieszenie z żeber. Moglibyśmy dalej ćwiczyć kierowanie oddechu w różne miejsca – ale zostawię to do Waszego samodzielnego zbadania. Podpowiem tylko – z ciekawości – o Dotyku Przebudzenia®. Dotknij żeber, oddychaj z tym dotykiem, zobacz i poczuj rezultaty!

PS: Jest kilka wpisów na wspomianym już powyżej moim angielskim blogu, podobnie jak informacji, w mojej książce Ajurweda i Świadomość Ciała, które odnoszą się do Dotyku Przebudzenia. Zachęcam Was do zapoznania się z nimi, kiedy będziecie badać swój oddech i Dwunastu Apostołów Oddechu…

– –

Donald VanHowten od 40 lat jest terapeutą i nauczycielem w obszarze ajurwedy, pracy z ciałem i uwalniania się od starych wzorców.

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości Wydawnictwa Virgo. Przekład z języka angielskiego: Katarzyna Granicka.

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.