Wybierz stronę

Iluminacja czyli świadomość duchowa. Yogi Ramacharaka

Iluminacja czyli świadomość duchowa. Yogi Ramacharaka

U większości ludzi rozwój umysłu duchowego postępuje stopniowo i pomału i choć człowiek może odczuwać stały wzrost duchowej wiedzy i świadomości, może on nie doświadczać jakiejkolwiek ewidentnej lub uderzającej przemiany. Inni z kolei doświadczają chwil znanych jako „iluminacja”, w których wydają się przekraczać niemal zupełnie swój stan normalny i w których przechodzą na wyższą płaszczyznę świadomości czy bytowania. Takie momenty popychają ich znakomicie naprzód w stosunku do chwil poprzednich, chociaż nie mogą oni przenieść z powrotem do świadomości czystego wspomnienia tego, czego doświadczyli, przebywając w tym stanie duchowej egzaltacji. Takie doświadczenia pod joga filozofia Yogi Ramacharakarozmaitymi postaciami i z różnym natężeniem były udziałem wielu różnych osób, bez względu na ich przekonania czy wyznanie, chociaż zazwyczaj pozostają one w związku z którymś z aspektów poszczególnych wierzeń religijnych osoby doświadczającej iluminacji. Jednak wytrawni okultyści uznają wszystkie te doświadczenia za rozmaite postaci tego samego zjawiska – budzenia się świadomości duchowej i rozwoju umysłu duchowego. Niektórzy pisarze określają to doświadczenie jako „świadomość kosmiczną”, co jest terminem bardzo odpowiednim, jako że iluminacja, zwłaszcza w swoich formach wyższych, niesie z sobą kontakt z życiem we wszystkich jego przejawach, umożliwiając poczucie więzi z całym życiem czy to „wysokim”, czy „niskim”, wielkim czy malutkim, dobrym czy złym.

Doświadczenia te oczywiście różnią się od siebie u poszczególnych osób w zależności od stopnia ich indywidualnego rozwoju, ich wyćwiczenia, temperamentu itd., jednak pewne cechy są charakterystyczne i wspólne dla wszystkich. Najczęściej towarzyszącym uczuciem jest wrażenie posiadania bezwzględnej znajomości wszystkich rzeczy; słowem – niemal nieskończona mądrość. Wrażenie to trwa zaledwie krótką chwilę i pozostawia w człowieku uczucie żalu za tym, co raz zobaczył i co utracił. Innym dość powszechnym doświadczeniem jest niewzruszona świadomość nieśmiertelności – poczucie bycia tu i teraz, od zawsze i na zawsze. Innym jeszcze uczuciem jest zanik wszelkich lęków i pojawienie się w ich miejsce poczucia pewności siebie i ufności we własne siły, które wykraczają daleko poza zdolność rozumienia tych, co nigdy stanu tego nie doświadczyli. Kolejnym jest spływające na człowieka uczucie miłości – miłości obecnej we wszelkim życiu; od tych jego form fizycznie nam najbliższych, aż po te znajdujące się na drugim krańcu wszechświata; od tych, które uważamy za święte i czyste, po te, które świat ma za nikczemne, występne i niegodne. Wszelka dążność do wywyższenia siebie i potępienia innych zanika, zaś miłość z serca płynąca jak promień światła słonecznego ogarnia wszystkich, bez względu na stopień ich rozwoju indywidualnego czy dobroci.

Niektórzy doświadczają tych stanów w głębokim i pełnym nabożności nastroju, który całkowicie bierze ich w swe władanie na krótką chwilę lub dłużej, podczas gdy inni popadają w niby-sen, w którym mają jedynie świadomość wznoszenia się na duchowe wyżyny z towarzyszącym temu wrażeniem otaczającej ich wszędzie dokoła i na wskroś ich przenikającej świetlistości. Niektórym pewne prawdy objawiają się w postaci symboli, których prawdziwe znaczenie staje się dla nich jasne niekiedy dopiero po upływie długiego czasu.

Doświadczenia te, gdy ktoś raz je przeżyje, pozostawiają go w nowym stanie ducha i nigdy już potem nie będzie on taki, jaki był przedtem. I choć z czasem wyrazistość wspomnienia blaknie, pozostaje jednak pewna pamięć, która długo jeszcze później trwa, stając się źródłem oparcia i wewnętrznej siły dla człowieka, zwłaszcza w chwilach życiowej rozterki, gdy słabnie w nim wiara i gdy chwieje się on jak trzcina na wietrze sprzecznych opinii i rozważań intelektu. Wspomnienie takiego doświadczenia stanowi źródło odnawialnych sił – przystań niebieską, w której schronienie znajduje dusza strudzona zmaganiami ze światem zewnętrznym, który wydaje się jej nie rozumieć.

– –
Powyższy artykuł jest fragmentem z odświeżonej reedycji książki Yogi’ego Ramacharaki pt. “Filozofia jogi i nauka tajemna”. Aktualnie (25 II-14 III 2013) wydawnictwo Tedson prowadzi przedsprzedaż książki z rabatem 30%. Szczegóły: http://www.tedson.pl

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.