Wybierz stronę

Pozycje jogi – pozycja orła

Pozycje jogi – pozycja orła

GarudasanaPozycja orła – garudasana

Garuda = orzeł

asana = pozycja stabilna/wygodna

 

Jak wykonać, krok po kroku:

1. Stań w pozycji stojącej (tadasana samasthiti), poczuj ciężar ciała na stopach. Zegnij lekko  kolana, przenieś ciężar ciała na prawą nogę, zachowaj równowagę.

2. Unieś lewą nogę i umieść ją na prawym udzie ponad prawym kolanem. Tył lewego uda oprzyj o przód prawego uda.

3. Umieść lewą stopę na tylnej stronie prawej łydki, zahaczając paluch lewej stopy powyżej wewnętrznej prawej kostki. Lewa goleń ma dotykać do prawej łydki. Lewa noga jest teraz owinięta wokół prawej, na której utrzymujesz równowagę.

4. Unieś ręce przed siebie, na wysokość ramion. Zegnij łokcie. Umieść prawe ramię na lewym, następnie opleć prawym przedramieniem lewe przedramię i połącz dłonie wnętrzami. Lewa ręka jest teraz owinięta wokół prawej.

5. Rozłącz ręce i wróć do tadasany. Wykonaj pozycję na drugą stronę. Równowagę wówczas utrzymuje się na lewej nodze, prawa noga jest owinięta wokół lewej, a prawa ręka wokół lewej.

Aby ułatwić sobie zapamiętanie ułożenia rąk w pozycji, zwróć uwagę na to, że ręka i noga strony ciała na której akurat balansujesz są umiejscowione najdalej od siebie.

 

Pozycja ta rozwija mięśnie okolicy kostek, zwalcza sztywność barków i zapobiega skurczom mięśni łydek. Dzięki niej rozwija się zdolność równowagi i koncentracji.

 

O autorze

Aleksandra Mróz

Fizjoterapeutka i refleksoterapeutka, holistycznie podchodząca do ciała człowieka. Chce, by wszyscy ludzie mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem, najlepiej bez użycia leków. Wierzy, że każdy może żyć w zgodzie ze swoją własną pasją i powoli odnajduje swoją drogę w życiu. Lubi ciszę i przestrzeń. W wolnych chwilach wyjeżdża na Mazury, by leżąc na białej powierzchni pokładu cieszyć się widokiem chmur na niebie. Prowadzi na Śląsku zajęcia w nurcie vinyasa krama jogi. Strona Aleksandry: KierunekJoga.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.