Wybierz stronę

Pozycje jogi – pozycja mostka

Pozycje jogi – pozycja mostka

P1030743Pozycja łuku wyciągniętego do góry, pozycja mostka – urdhva dhanurasana

urdhva = w górę

dhanu = łuk

asana = pozycja stabilna/wygodna

 

 

Jak wykonać, krok po kroku:

  1. Połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami umieszczonymi koło pośladków.
  2. Zacznij od ustawienia stóp dość szeroko i lekko na zewnątrz (w miarę odnajdywania coraz większej wygody w pozycji będziesz mógł stopy i kolana ustawiać coraz bliżej siebie). Podczas wchodzenia do pozycji stopy możesz zostawić na podłodze lub przejść na przody stóp unosząc pięty.
  3. Zwróć uwagę na to, żeby kolana były rozstawione na tę samą szerokość co stopy i by rzepki były skierowane w stronę stóp.
  4. Ugnij ręce w łokciach, ułóż dłonie na szerokość barków, po obu stronach głowy. Palce dłoni skierowane w stronę barków.
  5. Wydłuż plecy, zwłaszcza lędźwiowy odcinek kręgosłupa i zaciśnij dolną część pośladków, by zapobiec powstawaniu napięcia w plecach.
  6. Z wdechem unieś biodra i pośladki poprzez delikatne „wypchnięcie” ich do góry i w stronę nóg. Jednocześnie wyprostuj ręce na ile możesz i unieś klatkę piersiową.
  7. Stopy w zgięciu grzbietowym, kolana zgięte, biodra wyprostowane, delikatnie zrotowane do wewnątrz. Kręgosłup w pełnym wyproście, wydłużony dolny odcinek kręgosłupa. Kończyny górne wyprostowane w łokciach, ugięte w barkach, nadgarstki w zgięciu grzbietowym. Głowa w linii ramion.
  8. Z wydechem wyjdź z pozycji, uginając ręce w łokciach i kładąc tułów na podłodze. Jeśli chcesz pozostać w pozycji na dłużej oddychaj w sposób zrelaksowany i spokojny. Zwróć uwagę na niemożność wykonywania głębokich wdechów w tej pozycji.

 

Ewentualną trudność uniesienia klatki piersiowej i wyprostowania łokci ułatwi uniesienie bioder i miednicy z większym „pchnięciem”. Pozycja ta pobudza organizm, buduje poczucie wewnętrznej siły,  przeciwdziała depresji. Wzmacnia mięśnie kręgosłupa, nóg oraz ramion. Rozciąganie mięśni klatki piersiowej wspomaga pracę mięśnia sercowego i płuc oraz stymuluje proces trawienia i pracę narządów wewnętrznych.

 

O autorze

Aleksandra Mróz

Fizjoterapeutka i refleksoterapeutka, holistycznie podchodząca do ciała człowieka. Chce, by wszyscy ludzie mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem, najlepiej bez użycia leków. Wierzy, że każdy może żyć w zgodzie ze swoją własną pasją i powoli odnajduje swoją drogę w życiu. Lubi ciszę i przestrzeń. W wolnych chwilach wyjeżdża na Mazury, by leżąc na białej powierzchni pokładu cieszyć się widokiem chmur na niebie. Prowadzi na Śląsku zajęcia w nurcie vinyasa krama jogi. Strona Aleksandry: KierunekJoga.pl.

2 komentarze

  1. Iza

    Mostek fajna rzecz 🙂 najbardziej zaskakuje kiedy się go robi pierwszy raz po wielu latach 😉 jako dzieciak łatwizna a na “starość” wyzwanie 😀

    Odpowiedz
  2. Asia

    Chciałam spytać o pozycję głowy gdy już się stoi w pozycji. Ma być odchylona w stronę pleców?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.