Wybierz stronę

Pozycja rozciągniętego kąta (Utthita parśvakonasana)

Pozycja rozciągniętego kąta (Utthita parśvakonasana)

Utthita_parśvakonasana

Pozycja rozciągniętego kąta (Utthita parśvakonasana)

utthita = rozciągnięty

parsva = bok

kona = kąt

asana = pozycja stabilna/wygodna

Jak wykonać, krok po kroku:

1. Stań w szerokim na mniej więcej jedną długość twojej nogi rozkroku, poczuj ciężar ciała na stopach. Lewą stopę pozostaw ustawioną równolegle do krótszej krawędzi maty. Prawą stopę skręć z wydechem w prawo, pod kątem 90 stopni.

2. Z wdechem unieś ręce bokiem na wysokość barków, z wydechem miękko rozluźnij się w pozycji.

3. Z kolejnym wdechem wydłuż kręgosłup i z wydechem zegnij prawą nogę w kolanie i połóż prawą dłoń na podłodze po stronie zewnętrznej kostki nogi. Staraj się ustawić udo równolegle do podłogi. Lewe ramię przenieś ponad głową.

4. Jeśli pozycja jest niekomfortowa ze względu na zbyt duże napięcie w biodrze, delikatnie unieś tułów do góry i oprzyj się zgiętym łokciem prawej ręki na udzie nogi z przodu. Jeśli potrzebne jest dalsze ułatwienie pozycji przenieś lewe ramię znad głowy i skieruj je pionowo w stronę sufitu – podobnie jak w pozycji trójkąta – trikonasanie.

5. Podstawą w tej pozycji są stopy, zachowuj więc poczucie mocnego ustawienia ich na podłodze, staraj się równomiernie rozkładać ciężar na obie nogi. Bardziej dociążona w tej pozycji jest stopa nogi z przodu, dlatego ze szczególną uwagą dociskaj do podłoża nogę z tyłu.

6. Głowę utrzymuj w linii kręgosłupa, patrz przed siebie lub, jeśli nie powoduje to dodatkowego napięcia w szyi i karku, popatrz do góry ponad lewym ramieniem.

7. Trwając w pozycji z kolejnymi wdechami możesz pogłębiać wydłużenie kręgosłupa i otwarcie klatki piersiowej, a z wydechami skręcać tułów w stronę sufitu, co zapobiegnie skręcaniu się ciała w stronę podłoża.

8. Aby wyjść z pozycji z wdechem unieś tułów do pionu, jednocześnie unosząc ręce na wysokość barków i prostując prawe kolano.

9. Z wdechem powróć prawą stopą do początkowego ułożenia, ustawiając ją równolegle do krawędzi maty. Z wydechem opuść ręce wzdłuż tułowia.

10. Następnie wykonaj pozycję w sposób analogiczny na drugą stronę.

Pozycja ta wzmacnia nogi, silnie rozciąga boki ciała i uelastycznia kręgosłup. Wspomaga także pracę układu pokarmowego, w szczególności perystaltykę jelit i ukrwienie wątroby. Oddychanie w tej pozycji w sposób asymetryczny stymuluje przeponę, a także wszystkie narządy, które są z nią połączone.

O autorze

Aleksandra Mróz

Fizjoterapeutka i refleksoterapeutka, holistycznie podchodząca do ciała człowieka. Chce, by wszyscy ludzie mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem, najlepiej bez użycia leków. Wierzy, że każdy może żyć w zgodzie ze swoją własną pasją i powoli odnajduje swoją drogę w życiu. Lubi ciszę i przestrzeń. W wolnych chwilach wyjeżdża na Mazury, by leżąc na białej powierzchni pokładu cieszyć się widokiem chmur na niebie. Prowadzi na Śląsku zajęcia w nurcie vinyasa krama jogi. Strona Aleksandry: KierunekJoga.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.