„Żyjące drzewa” – sesja vinyasa jogi. Piotr Bryja
Praktka Vinyasa Yogi
Sekwencja ta powstała jako zadanie egzaminacyjne 200 godzinnego kursu nauczycielskiego jogi w nurcie vinyasa (Yoga Alliance RYT200). Kurs prowadzony i organizowany cyklicznie przez Ullę Wilczyńską-Kalak w jej szkole Studio Namaste Yoga w Poznaniu.
Film pokazuje, że Vinyasa Yoga to nie tylko powitania słońca, czyli wykonywana w płaszczyźnie strzałkowej sekwencja asan. W sekwencji „Żyjące drzewa” pracujemy głównie w płaszczyźnie czołowej, poruszając się na boki.
Prezentowany tu zestaw i kompozycja asan wzmocni nogi (pozycje stojące, równoważne). Tułów (deski, praca w podporach). Przywróci prawidłowe wzorce oddechowe (oddech przeponowo-piersiowy i kierowanie oddechem w obrębie tułowia z aktywnym i świadomym wykorzystaniem mięśni oddechowych, oddech ujjayi). Wiele asan i wariantów pozycji wymaga umiejętności utrzymywania równowagi, nawet w leżeniu na boku , więc Twój zmysł równowagi bardzo się poprawi 😉
W części relaksacyjnej zastosowałem technikę automasażu mięśniowo-powięziowego proponując masaż z użyciem piłki tenisowej.
Przewodnią asaną tej sekwencji jest pozycja drzewa Vrksasana (https://joga-abc.pl/pozycje-jogi-drzewo/) oraz pozycje deski bocznej Vasisthasana. Podczas oglądania i praktyki w wielu miejscach rozpoznasz charakterystyczne ustawienie stopy na wewnętrznym udzie. Ćwiczenia zaproponowane w tej sesji pomogą Ci w wyrobieniu sobie siły i stabilności potrzebnych w tych pozycjach.
Intencją towarzyszącą tworzeniu tej sekwencji i samej praktyce jest oddanie szacunku drzewom i przyrodzie. W trakcie wykonywania utrzymuj mocny kontaktu z ziemią (zakorzenienie), uczucie spokoju i wewnętrznej siły (mocny pień) i rośnij w stronę nieba w każdej asanie. W miarę możliwości utrzymuj oddech Ujjayi (jak szelest liści na wietrze).
Przeciwskazania:
Sesja ta jest skierowana do osób praktykujących regularnie i znających pokazane pozycje. W filmie nie ma szczegółowego instruktażu i nauki pozycji.
Pamiętaj że praktyka może mieć zły wpływ na stan zdrowia, jeśli nie dostosujesz jej do swoich możliwości. Uważaj szczególnie jeśli cierpisz na poważne problemy z kręgosłupem, biodrami, kolanami, stawem skokowym i ramiennym. Powstrzymuj się od ćwiczeń, jeśli powodują ból i duży dyskomfort. W takim przypadku prawdopodobnie potrzebujesz modyfikacji do łatwiejszych wersji pozycji, np. podeprzyj stopę na macie a nie na udzie wykonując drzewo w desce bocznej.
W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem i fizjoterapeutą.
——————————————————————————————————————————————————————–
Link do filmu:
Link do dokumentu PDF z nawigacją „krok po kroku” po filmie.
http://bit.ly/zyjacedrzewakrokpokroku
Jako dodatek daję Ci nagranie fragmentu zajęć jogi – „Medytacja z drzewem”
http://bit.ly/medytacja_z_drzewem
——————————————————————————————————————————————————————–
Zapraszam Cię do śledzenia wydarzeń i kontaktu ze mną przez stronę FB:
Do zobaczenia na macie.
Piotr Bryja
Najnowsze komentarze