Joga i uzdrawiająca moc oddechu
Oddech, świadomość i życie są z sobą nierozerwalnie związane. To od pierwszego wdechu rozpoczynamy nasze życie na tej ziemi, a nasz ostatni wydech wyznacza nasze ostatnie fizyczne chwile na tym świecie. Większość z nas bierze około kilkanaście tysięcy oddechów każdego dnia. Kilkanaście tysięcy nieświadomych oddechów. Tymczasem przy każdym z naszych oddechów wymieniamy… miliardy atomów z naszym środowiskiem! Atomy, które wdychamy każdego dnia, wędrowały przez ciała istot żywych przez tysiąclecia…
Kiedy przepływ oddechu jest niczym niehamowany, bez wysiłku wymieniasz swoją osobistą energię z energią Wszechświata, pobierając tlen, który wzmacnia komórki, tkanki i organy twojego ciała, tak samo jak twoje intencje, pragnienia i kreatywność twojego umysłu. Jeśli twój oddech jest płytki, albo ograniczony w inny sposób, ruch życiowej energii – prany, jest zakłócony. Prana odżywa twój umysł i ciało i jest niezbędna do życia pełnego inspiracji i entuzjazmu.
Regulowanie oddechu poprzez pranajamę (techniki oddechowo-medytacyjne) wycisza, równoważy ciało i umysł. Możesz zrozumieć podstawowe prawdy na temat życia poprzez koncentrację na swoim oddechu. Teraz weź głęboki wdech i zatrzymaj go. W czasie, kiedy przeciwstawiasz się naturalnemu impulsowi, żeby zrobić wydech, zaobserwuj dyskomfort, który powstaje. Kiedy dyskomfort stanie się zbyt duży, uwolnij oddech i poczuj natychmiastową ulgę. Zatrzymywanie czegokolwiek zbyt długo prowadzi do cierpienia i zatruwa ciało, przeszkadza naturalnemu procesowi przyswajania, absorpcji i wydalania. A teraz weź kolejny oddech i po nim pełny wydech, opróżniając płuca. Zatrzymaj oddech na końcu i zaobserwuj jak szybko poczujesz dyskomfort, kiedy oprzesz się przyswajaniu energii i informacji, które natura chce ci dostarczyć. Oddech uczy nas fundamentalnej zasady dotyczącej dawania i brania. Przypomina, że mamy w sobie spokój potrzebny do porzucenia naszego oporu względem przepływu życia.
Jednym z najbardziej znanych ćwiczeń oddechowych, które energetyzują, jest w jodze technika bhastrika (miechy). Zacznij od rozluźnienia ramion i weź kilka pełnych, głębokich oddechów przez brzuch. Teraz zacznij z pełną mocą wydychać i wdychać powietrze przez nos. Głęboko i mocno zasysaj je przy wdechu i wypychaj przy wydechu, w tempie jednej sekundy w każdym cyklu. To oddychanie w całości ma pochodzić z brzucha – głowa, szyja, ramiona i klatka piersiowa powinny pozostać względnie nieruchome, podczas gdy brzuch wydyma się z kolejnymi wdechami i wciąga przy wydechach, poruszając się rytmicznie do przodu i do tyłu, niczym kowalskie miechy.
Zacznij od robienia serii 5-10 oddechów bhastrika, później rozluźnij się i oddychaj swobodnie. Obserwuj wrażenia, które powstają w ciele po tej praktyce. Po 15-30 sekundach, rozpocznij następną serię. Po kolejnej przerwie, jeśli będziesz się czuł(a) komfortowo, możesz wykonać ćwiczenie jeszcze jeden raz.
Mimo, że bhastrika w sposób opisany powyżej jest bezpieczną praktyką, pozostań wsłuchany w sygnały z twojego ciała podczas całego ćwiczenia. Jeśli odczuwasz dyskomfort (napięcie, zawroty głowy, lub jakiekolwiek inne niepokojące sygnały z ciała) zatrzymaj się na kilka chwil, zanim rozpoczniesz na nowo i przy kolejnej serii zmniejsz intensywność sposobu wykonania. Nie wykonuj tego ćwiczenia w trakcie ciąży ani menstruacji! Ponadto nie wykonuje się bhastriki przed snem, by nie pobudzać układu nerwowego.
Bhastrika energetyzuje ciało i oczyszcza umysł, dzięki czemu jest to świetna praktyka, jeśli czujesz się ospały. Jeśli starasz się odchudzić, kilka cykli tego oddechu w ciągu dnia wspomoże proces trawienny i przyspieszy metabolizm. Praktykowanie tej pranajamy, przenosi twoją uwagę w stronę ciała, przypominając jak świadomie wprawiać w ruch energię.
– –
Chcesz wiedzieć więcej? Stąd ściągniesz bezpłatny ebook o pranajamie: kliknij tutaj.
Najnowsze komentarze