Wybierz stronę

Pozycje jogi – pozycja półksiężyca

Pozycje jogi – pozycja półksiężyca
Pozycja półksiężyca (ardha candrasana)

Pozycja półksiężyca (ardha candrasana)

Pozycja półksiężyca (ardha candrasana)

Ardha = połowa

Candra = księżyc

asana = pozycja stabilna/wygodna

 

Jak wykonać, krok po kroku:

1. Stań na macie w pozycji trójkąta na prawą stronę. Opis pozycji znajdziesz tutaj.

2. Z wydechem ugnij prawą nogę, przysuń do niej lewą i odstaw prawą dłoń ok. 30 cm od stopy i lekko na bok. Lewą dłoń możesz utrzymać uniesioną do góry, jak w trikonasanie, lub przełożyć ją na biodro, jeśli czujesz się niestabilnie podczas wchodzenia do pozycji.

3. Zachowując stabilność, z kolejnym wdechem wyprostuj prawą nogę i unieś lewą jak najwyżej, wypychając piętę. Jeśli przełożyłeś/aś lewą dłoń na biodro, teraz unieś ją do góry. Jeśli nie czujesz napięcia w szyi, skręć głowę w stronę uniesionej ręki.

4. Pozostań w pozycji kilka spokojnych, pogłębokich i równych oddechów. Jeśli możesz pogłębiać pozycję, staraj się rozciągać boki tułowia, odpychać się od prawej dłoni, by mocniej się wydłużyć i wysuwać piętę lewej nogi jak najdalej od siebie.

5. Aby wyjść z pozycji, z wydechem ugnij prawą nogę, a lewą powoli połóż z powrotem na macie. Następnie z wdechem wejdź z powrotem do pozycji trójkąta.

 

Pozycja półksiężyca wzmacnia mięśnie nóg i kolana, uczy stabilności i opanowania. Rozluźnia też dolny brzuch i uelastycznia biodra.

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.