Wybierz stronę

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja Oli Uruszczak

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja Oli Uruszczak

Maciej Wielobób: „Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja

We wrześniu tego roku, nakładem wydawnictwa Sensus ukazała się kolejna – bo już szósta – książka Macieja Wieloboba. Maciej Wielobób to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nauczycieli jogi i medytacji w Polsce. „Duchowość na co dzień” – to jego najnowsze dzieło traktujące o medytacji i o mistycyzmie.

Można zadać sobie pytanie, co Maciek może nowego napisać w o medytacji. W końcu w jego dorobku jest już kilka książek na ten temat. A jednak! Mimo, że książka podobna to jednak inna, i czytelnicy na pewno nie będą zawiedzeni.

Książka Maćka to z jednej strony niezwykle ciekawa lektura. Autor ma wyjątkową łatwość w przekazywaniu nierzadko skomplikowanej wiedzy w przystępny i zrozumiały sposób. W wielu miejscach czytelnik przystaje i skłania się ku refleksji, bo mimo tego, że prosto – to jednak w takich wypadkach nie sposób nie odnosić się do własnych doświadczeń i przemyśleń.

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” - recenzja

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja

Z drugiej strony „Duchowość na co dzień” to swoisty przewodnik. Przewodnik w drodze ku zmianom. Na okładce książki przytoczono myśl Hazrata Inayata Khana – wybitnego mistyka:

Rozwój duchowy to po prostu zmiana punktu widzenia.

Niewątpliwie wiele osób, które sięga po tę książkę czyni to z wewnętrznej potrzeby zmiany. Jak często mówi Maciej na swoich spotkaniach medytacyjnych: każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu doświadcza cierpienia. Chcąc uwolnić się od tego cierpienia poszukuje się życiowej drogi rozwoju duchownego. W tym ujęciu lektura ta jest niezwykłym przewodnikiem na drodze ku zmianom, rozwoju duchownemu, zmianom naszej moralności i etyki.

Książka bogata jest w ćwiczenia. Konkretne ćwiczenia do stosowania na co dzień: zarówno z zakresu pracy z oddechem, uważności i koncentracji, ale także w naszym podejściu do różnych życiowych sytuacji. Duchowy rozwój, wewnętrzna zmiana, jak mówi autor – to nie tylko praca w medytacji z zamkniętymi oczami, to również, a może przede wszystkim nasza zmiana w życiu codziennym – w relacjach z innymi, rodziną, znajomymi i nieznajomymi. Nie przez przypadek książka nosi tytuł: „Duchowość na co dzień”. Bo to właśnie ta codzienność najmocniej naznacza nasze życie.

Aby zmiana, którą wprowadzamy stała się zmianą trwałą – potrzeba około 40 dni praktyki. Ostatnia część książki, to praktyka tzw. 40 zasad: Żelaznych, Miedzianych, Srebrnych i Złotych Zasad. Zasady te to wskazówki moralne – aby przyjrzeć się sobie, swoim zachowaniom w określonych sytuacjach i powoli zmieniać. Jako, że każda zasada powinna być przedmiotem uważności przez okres 40 dni, a ich zastosowanie i ćwiczenie w życiu następować po sobie, to jak nietrudno wyliczyć – praktyka ta jest przewidziana na kilka lat.

Książkę to można czytać od deski do deski. Można też nieustannie wracać do wybranych fragmentów – czytać je i oddawać się refleksji. W miarę rozwoju duchowego – zmieniamy się, i też inaczej mogą przemówić do nas słowa autora.

Uważam , że jest to niezwykle cenna książka dla wszystkich tych, którzy podążają ścieżką duchową i mistyczną. Jak również dla tych, którzy tęsknią za zamianą w życiowych priorytetach i szukają powrotu do siebie.

„Duchowość na co dzień” jest przepięknie wydana. Ma twardą okładkę – toteż nie zniszczy się w miarę jej wertowania i częstego czytania, jak również wygodną tasiemkę do zaznaczana miejsca, które będzie czytane.

Można ją kupić na stronie wydawcy przechodząc tutaj.

Serdecznie polecam!

O autorze

Ola Uruszczak

Redaktor naczelna portalu Joga-ABC. Nauczycielka jogi w podejściu vinyasa-krama, nauczycielka medytacji i instruktorka masażu Shantala. Prywatnie mama Gabrysia i Michała, w ciąży z trzecim maluszkiem. Żona Leszka. Propagatorka zdrowego stylu życia. Wielka fanka tego, co proste i naturalne. Strona Oli: www.ola-uruszczak.pl Fb Oli: Ola Uruszczak - Joga i relaks Blog o macierzyństwie: Mama Lubi EKO: www.ml-eko.pl/ "W moim sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” I każdego dnia staram się wcielać ją w życie."

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *