Wybierz stronę

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja Oli Uruszczak

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja Oli Uruszczak

Maciej Wielobób: „Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja

We wrześniu tego roku, nakładem wydawnictwa Sensus ukazała się kolejna – bo już szósta – książka Macieja Wieloboba. Maciej Wielobób to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nauczycieli jogi i medytacji w Polsce. „Duchowość na co dzień” – to jego najnowsze dzieło traktujące o medytacji i o mistycyzmie.

Można zadać sobie pytanie, co Maciek może nowego napisać w o medytacji. W końcu w jego dorobku jest już kilka książek na ten temat. A jednak! Mimo, że książka podobna to jednak inna, i czytelnicy na pewno nie będą zawiedzeni.

Książka Maćka to z jednej strony niezwykle ciekawa lektura. Autor ma wyjątkową łatwość w przekazywaniu nierzadko skomplikowanej wiedzy w przystępny i zrozumiały sposób. W wielu miejscach czytelnik przystaje i skłania się ku refleksji, bo mimo tego, że prosto – to jednak w takich wypadkach nie sposób nie odnosić się do własnych doświadczeń i przemyśleń.

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” - recenzja

„Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka” – recenzja

Z drugiej strony „Duchowość na co dzień” to swoisty przewodnik. Przewodnik w drodze ku zmianom. Na okładce książki przytoczono myśl Hazrata Inayata Khana – wybitnego mistyka:

Rozwój duchowy to po prostu zmiana punktu widzenia.

Niewątpliwie wiele osób, które sięga po tę książkę czyni to z wewnętrznej potrzeby zmiany. Jak często mówi Maciej na swoich spotkaniach medytacyjnych: każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu doświadcza cierpienia. Chcąc uwolnić się od tego cierpienia poszukuje się życiowej drogi rozwoju duchownego. W tym ujęciu lektura ta jest niezwykłym przewodnikiem na drodze ku zmianom, rozwoju duchownemu, zmianom naszej moralności i etyki.

Książka bogata jest w ćwiczenia. Konkretne ćwiczenia do stosowania na co dzień: zarówno z zakresu pracy z oddechem, uważności i koncentracji, ale także w naszym podejściu do różnych życiowych sytuacji. Duchowy rozwój, wewnętrzna zmiana, jak mówi autor – to nie tylko praca w medytacji z zamkniętymi oczami, to również, a może przede wszystkim nasza zmiana w życiu codziennym – w relacjach z innymi, rodziną, znajomymi i nieznajomymi. Nie przez przypadek książka nosi tytuł: „Duchowość na co dzień”. Bo to właśnie ta codzienność najmocniej naznacza nasze życie.

Aby zmiana, którą wprowadzamy stała się zmianą trwałą – potrzeba około 40 dni praktyki. Ostatnia część książki, to praktyka tzw. 40 zasad: Żelaznych, Miedzianych, Srebrnych i Złotych Zasad. Zasady te to wskazówki moralne – aby przyjrzeć się sobie, swoim zachowaniom w określonych sytuacjach i powoli zmieniać. Jako, że każda zasada powinna być przedmiotem uważności przez okres 40 dni, a ich zastosowanie i ćwiczenie w życiu następować po sobie, to jak nietrudno wyliczyć – praktyka ta jest przewidziana na kilka lat.

Książkę to można czytać od deski do deski. Można też nieustannie wracać do wybranych fragmentów – czytać je i oddawać się refleksji. W miarę rozwoju duchowego – zmieniamy się, i też inaczej mogą przemówić do nas słowa autora.

Uważam , że jest to niezwykle cenna książka dla wszystkich tych, którzy podążają ścieżką duchową i mistyczną. Jak również dla tych, którzy tęsknią za zamianą w życiowych priorytetach i szukają powrotu do siebie.

„Duchowość na co dzień” jest przepięknie wydana. Ma twardą okładkę – toteż nie zniszczy się w miarę jej wertowania i częstego czytania, jak również wygodną tasiemkę do zaznaczana miejsca, które będzie czytane.

Można ją kupić na stronie wydawcy przechodząc tutaj.

Serdecznie polecam!

O autorze

Ola Uruszczak

Redaktor naczelna portalu Joga-ABC. Nauczycielka jogi w podejściu vinyasa-krama, nauczycielka medytacji i instruktorka masażu Shantala. Prywatnie mama Gabrysia i Michała, i Rozalki. Żona Leszka. Propagatorka zdrowego stylu życia. Wielka fanka tego, co proste i naturalne. Strona Oli: www.ola-uruszczak.pl Fb Oli: Ola Uruszczak - jogowsaparcie "W moim sercu noszę przesłanie Gandhiego: „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie.” I każdego dnia staram się wcielać ją w życie."

4 komentarze

  1. ela

    Bardzo polecam zgłębienie i wdrożenie praktyk polecanych w tej książce, a szczególnie 40 zasad, które uważam za istotny element praktyki na duchowej ścieżce. Zasady są może wyzwaniem, bo zmierzamy się ze swoim “uczciwym ja”, ale sądzę, że warto podjąć się tego trudu by krok po kroku zmieniać swoje postawy i zachowania na bardziej spójne ze swoimi wartościami- warto zacząć, warto sprawdzić i samemu ocenić. Zachęcam! Przydatne może być prowadzenie dziennika praktyki, które może dodatkowo wspierać motywację.

    Odpowiedz
    • Maciej Wielobób

      Też gorąco polecam, i też prowadziłem dziennik praktyki, dzięki któremu w sumie powstała ostatnia część tej książki 🙂

      Odpowiedz
  2. Martyna

    Jeśli jest w tej książce wszystko opisane w tak przystępny sposób jak twierdzi recenzentka to chcę ją mieć w swojej biblioteczce.

    Odpowiedz
    • Maciej Wielobób

      Wydaje mi się, że jest napisana całkiem przystępnie. Jeden z uczestników moich warsztatów powiedział mi, że styl tej książki najbardziej przypomina mu mój styl prowadzenia warsztatów i odosobnień. Na stronie książki można przeczytać przykładowy rozdział: https://sensus.pl/view/6217Q/duchco.htm
      A w razie pytań proszę się kontaktować ze mną przez moją stronę www lub na Facebooku 🙂

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.