Wybierz stronę

Hatha-joga. Yogi Ramacharaka

Hatha-joga. Yogi Ramacharaka

hatha-joga frontHathajoga głosi, że ciało fizyczne zbudowane jest z komórek, z których każda zawiera mikroskopijne życie, kontrolujące działanie komórki. Życia te są w istocie swojej cząsteczkami inteligentnego umysłu o pewnym stopniu rozwoju, które umożliwiają komórkom prawidłowe sprawowanie ich funkcji. Owe cząsteczki inteligencji podlegają oczywiście kontroli centralnego umysłu ludzkiego i z należytym posłuszeństwem wypełniają rozkazy pochodzące z centrali – czy to świadomie, czy też nieświadomie. Owe inteligencje komórkowe są doskonale przystosowane do swoich zadań. Przykładem tego rodzaju inteligencji jest choćby działalność komórek polegająca na przyswajaniu z krwi niezbędnego im pożywienia i usuwaniu substancji zbędnych i odpadów. Procesy trawienia, przyswajania itd. ukazują inteligencję komórek czy to działających oddzielnie, czy też zbiorowo, w grupach. Gojenie się ran, przemieszczanie się komórek tam, gdzie są one najbardziej potrzebne, oraz setki innych przykładów znanych badaczom fizjologii dla ucznia jogi są to wszystko przykłady życia obecnego w każdym atomie. Każdy atom jest dla jogina żywą istotą, prowadzącą swoją własną, niezależną egzystencję. Atomy te łączą się w grupy w jakimś celu, zaś owe grupy atomów przejawiają inteligencję grupową tak długo, jak długo grupa taka istnieje i działa. Grupy te tworzą z kolei inne, większe grupy, z tych zaś formują się ciała o bardziej złożonej organizacji, służące za wyraz wyższych form świadomości. Kiedy nadchodzi śmierć ciała fizycznego, komórki rozdzielają się i rozpraszają i następuje to, co nazywamy rozkładem. Siła, która łączyła wszystkie owe komórki w jedną całość, zostaje uwolniona i wyzwalają się one, by tworzyć nowe kombinacje.

Komórki ciała składają się z trzech pierwiastków: 1) materii – jaką otrzymują z pożywienia, 2) prany lub siły życiowej – która umożliwia im działanie, a która jest częścią składową pokarmu, wody i powietrza, 3) inteligencji, czyli substancji umysłowej – będącej częścią uniwersalnego umysłu wszechświata. Na początek rozpatrzymy stronę materialną życia komórkowego.

 

Fragment pochodzi z rozdziału XVIII: Maleńkie życia ustroju z kolejnej części serii Yogiego Ramacharaki Hatha-joga, publikowanej przez Wydawnictwo Tedson. Książka objęta jest patronatem portalu JogaSutry.pl. 

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.