Wybierz stronę

“Ajurweda i piękno” (fragment) – Dr Partap Chauhan

“Ajurweda i piękno”  (fragment) – Dr Partap Chauhan

“Ajurweda i piękno” (fragment) – Dr Partap Chauhan

Wydawnictwo Virgo

Ajurweda uczy, jak osiągnąć zdrowe, szczęśliwe, spokojne i długie życie. Jako że nauka ajurwedy odnosi się do ciała, umysłu i duszy, to piękno według ajurwedy rozumiane jest także jako zjawisko występujące na trzech poziomach – fizycznym, umysłowym i duchowym. W ajurwedzie podstawą jest osiąganie równowagi w sposób naturalny, a więc z użyciem ziół, owoców i warzyw jako naturalnych kosmetyków pielęgnujących urodę. W ajurwedzie obowiązuje wręcz zasada, że na skórę nie należy nakładać czegoś, czego nie można zjeść! Cokolwiek nakładamy na skórę, ostatecznie dostaje się do wnętrza naszego ciała poprzez pory skóry i dlatego wszystko, co na skórę nakładamy, powinno być tak samo czyste i zdrowe jak pokarm, który spożywamy. Do produkcji peelingów, maseczek kosmetycznych, szamponów, olejów, kremów i innych produktów do pielęgnacji urody ajurweda zaleca używanie wyłącznie naturalnych składników. (…)

Jemy przetworzony pokarm zawierający konserwanty i sztuczne dodatki. Nawet owoce, warzywa i zboża, które spożywamy, są uprawiane zwykle przy użyciu nawozów sztucznych, z rzadka tylko – naturalnych i organicznych. Pracujemy długie godziny w sztucznie oświetlonych, klimatyzowanych biurach. Środowisko jest zanieczyszczone chemikaliami, smogiem i obciążone hałasem. Naturalnie czysta woda i czyste, świeże powietrze stają się coraz rzadszymi dobrami w coraz bardziej toksycznym środowisku.

Ajurweda i piękno

Ajurweda i piękno

Ciało ludzkie ma naturalną zdolność samooczyszczania. Nadmierna obecność środków chemicznych w naszym codziennym życiu utrudnia ten naturalny proces eliminacji toksyn. Z tego powodu nasze ciało nie jest w stanie usuwać nawet naturalnych odpadów produkowanych przez samo siebie w procesie przemiany materii. Może to prowadzić do wielu problemów, które odbijają się negatywnie na urodzie, takich jak trądzik, ziemista cera, podkrążone oczy, utrata włosów, cellulit, otyłość i różnego rodzaju skazy skórne. Ciągły stres i zmartwienia o podłożu emocjonalnym także prowadzą do powstawania blokad subtelnych kanałów energetycznych występujących w naszym ciele.
Nasz styl życia jest często równie szkodliwy dla urody, jak nasze środowisko. Jedynym sposobem, by odżywić komórki skóry i tkanki, jest spożywany pokarm, który w dzisiejszych czasach rzadko zawiera jakiekolwiek wartości odżywcze. Jedzenie śmieciowe, fast food i jedzenie niemające większej wartości odżywczej są dla niektórych osób głównym składnikiem diety. Nie mamy nawet czasu, żeby przygotować porządne śniadanie. Jemy lunch z fast foodów na biurku w biurze, a na kolację odgrzewamy w mikrofalówce mrożonki, po czym zjadamy je przed telewizorem.

Pobudzamy się kawą, odprężamy alkoholem, a na dolegliwości zażywamy leki chemiczne. Wszystkie te nienaturalne „wspomagacze” sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych, wręcz wykończonych i co za tym idzie – niezbyt pięknych. Nasze starania, by poprawić swoją urodę, sprowadzają się do tego, że nakładamy na swoją skórę jeszcze więcej chemikaliów. To w rezultacie sprawia, że jeszcze bardziej obciążamy swój organizm.

Straciliśmy kontakt z naturą, może dlatego tak często mamy uczucie duchowej pustki. Czujemy się niezadowoleni, a także niezdrowi fizycznie, nie potrafiąc nawet zidentyfikować, dlaczego tak jest. (…)

Kiedy wprowadzisz w życie proste zasady ajurwedy, szybko się okaże, że w ogóle już nie potrzebujesz drogich kosmetyków. Gdy dowiesz się więcej o naturalnym pięknie, będziesz w stanie samodzielnie o nie dbać. Ajurwedyjskie sposoby może stosować każdy, od ręki. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego sprzętu ani wiedzy eksperta. Wiele sposobów na niektóre pospolite dolegliwości można szybko przygotować z ogólnie dostępnych ziół i produktów, które na co dzień masz w swojej kuchni. Warto też wiedzieć, że choć ajurweda pochodzi z Indii, to na Zachodzie w ostatnich trzydziestu latach bardzo wiele osób wprowadziło ajurwedyjskie zasady do swojego codziennego życia – kultywowanie zdrowszego, bardziej otwartego i świadomego stylu życia jest przygodą, którą większość ludzi docenia i czerpie z niej przyjemność.

Ta książka jest napisana w prosty sposób, który daje możliwość wypróbowania opisanych w niej praktyk. Dzięki temu poradnikowi będziesz mogła stać się własną kosmetyczką, dietetykiem, osobistym trenerem, doradcą, stylistką i uzdrowicielką.

Nasze ciało ma wewnętrzny system samouzdrawiania. Mamy też naturalną zdolność regeneracji i odzyskiwania równowagi. Potrzebna jest nam tylko wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy na każdym poziomie swojego istnienia – fizycznym (jaki mamy typ konstytucji fizycznej), psychicznym (jakie jakości przeważają w naszym życiu) i duchowym (czy realizujemy swoje powołanie i czy karmimy swoją duszę). Wszystko to gdzieś w głębi serca wiemy, czujemy, czy coś nam służy czy szkodzi, potrzebujemy tylko przełożenia tej intuicyjnej wiedzy na konkretne zasady i działania, dzięki którym zachowamy najlepsze zdrowia, a co za tym idzie, zadowolenie i szczęście.

Wiedza o funkcjonowaniu człowieka, swoista „instrukcja obsługi” ciała, umysłu i ducha spisana została w ajurwedzie tysiące lat temu. Teraz jest coraz bardziej dostępna i może być dla nas wspaniałym przewodnikiem. Ajurwedyjskie zasady zdrowego życia nie wymagają od nas niczego bardziej kosztownego czy skomplikowanego niż dostosowanie diety i stylu życia do reguł zgodnych z Naturą. System ajurwedy obejmuje również łagodne ćwiczenia i dostosowanie codziennych czynności do pory dnia i roku. Prosta zmiana nawyków codziennej rutyny może przynieść wzrost witalności, wydłużenie życia i pozwala obudzić w sobie ten blask, którym świecą zawsze ci, co są zrównoważeni na poziomie ciała i umysłu i żyją w zgodzie ze swoją duszą. To brzmi górnolotnie, lecz nawet na poziomie naszego codziennego życia prawda jest taka, że będąc w pełni zdrową, będziesz w stanie nie tylko pracować skuteczniej, ale także zupełnie się zrelaksować, kiedykolwiek tylko zechcesz. Staniesz się panią swego ciała, a nie jego niewolnicą. We współczesnym życiu nie brakuje sytuacji, które zakłócają naszą naturalną równowagę. Ajurweda może pomóc ją odzyskać.

Co znajdziesz w tej książce?

Celem tej książki jest wyjaśnienie podstaw ajurwedyjskiej koncepcji piękna i zasad ajurwedyjskiego stylu życia. Przedstawia ona w prosty sposób oryginalną wiedzę praktyczną, efektywną i łatwą do zastosowania. Porady zawarte w tej książce zostały zaczerpnięte z oryginalnych teksów ajurwedyjskich i dostosowane do współczesnego stylu życia i preferencji żywieniowych.

Porady te zostały przedstawione za pomocą współczesnego języka i objaśnione za pomocą współczesnych pojęć przy równoczesnym zachowaniu integralności tej starożytnej dyscypliny.

Możesz oczywiście przeczytać tylko te rozdziały, które cię interesują; niemniej jednak ta książka została napisana w taki sposób, by umożliwić zrozumienie ajurwedyjskiej koncepcji piękna krok, po kroku. Każdy rozdział dostarcza nowych informacji w oparciu o wiedzę zawartą w poprzednich. Każdy rozdział przedstawia również informacje ważne dla zrozumienia idei piękna w całości. Ta książka zwiera sporo przepisów, dzięki którym możesz przygotować dla siebie wiele wspaniałych naturalnych zabiegów, swoje specjalne osobiste ajurwedyjskie SPA! Przeczytaj każdy rozdział i wypróbuj wszystko, co tylko się da. Nie tylko będziesz wyglądać lepiej, ale też będziesz mieć więcej energii niezbędnej do życia i utrzymania wewnętrznego spokoju, zwiększy się twoja witalność i będziesz mieć lepsze samopoczucie.
Różne zabiegi pielęgnacyjne, o których mowa w tej książce, zostały pogrupowane według trzech podstawowych typów konstytucji, zwanych w ajurwedzie doszami. Są trzy dosze: vata, pitta i kapha – ich nazwy być może już znasz. Pochodzą one z sanskrytu i mają swoje specyficzne znaczenie, tak samo jak nazwy łacińskie, używane we współczesnej medycynie.

Zapraszam w podróż po oceanie zdrowego życia! Ta książka jest po to, by się cieszyć tą podróżą, nowymi perspektywami, nowymi smakami i zapachami. Na końcu tej podróży jesteś Ty emanująca witalnością i pięknem, widocznym zarówno w urodzie, jak i w wewnętrznym pięknie przepełnionej spokojem duszy.

Jaki jest układ tej książki?

Pierwsze dwa rozdziały zawierają podstawowe, ogólne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć koncepcję piękna w myśli Zachodu i Wschodu oraz poznać podstawy fizjologii w ujęciu ajurwedyjskim. Zawierają też podstawowe informacje, co zrobić, by być piękną i zdrową.

Następne cztery rozdziały pokazują, jak wprowadzić zasady ajurwedy do życia codziennego: zapoznają z codziennymi ajurwedyjskimi zabiegami pielęgnacyjnymi, zasadami odżywiania, instrukcjami dotyczącymi ćwiczeń fizycznych oraz zasadami detoksykacji i oczyszczania.

W kolejnych sześciu rozdziałach przedstawione zostaną zarówno praktyki o charakterze ogólnym, jak i porady szczegółowe dla osób vata, pitta i kapha dotyczące pielęgnacji urody, a także objaśnienia podstaw wewnętrznego piękna – mowa o umyśle i duszy oraz o ajurwedyjskim odmładzaniu. Znajdziesz także przepisy na pyszne zdrowe potrawy oraz podsumowanie, które pomoże Ci połączyć i lepiej zrozumieć to, czego się nauczyłaś.

Książkę zamyka praktyczny Słownik ziół i składników oraz pomocna bibliografia.

Mam nadzieję, że ta książka Ci się spodoba i będzie dla Ciebie przydatna. Wszystkiego dobrego na drodze do zdrowia i pięknego życia!

DR PARTAP CHAUHAN

Ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana z książki „Ajurweda i piękno”

Maseczka odżywcza dla osób vata

• mielone migdały
• śmietana domowa z prawdziwego wiejskiego mleka lub dobra
organiczna śmietana
• sok z cytryny

Wymieszaj migdały ze śmietaną w proporcji pól na pół, dodaj
kilka kropli soku z cytryny. Nałóż na całą twarz i szyję. Pozostaw
na 15–20 minut. Zmyj letnią wodą, masując twarz opuszkami
palców kolistymi ruchami, wtedy ta maseczka będzie działać
także jako peeling.

Maseczka na przetłuszczającą się skórę dla osób kapha

• świeże listki mięty, posiekane i zgniecione w moździerzu –
2 łyżeczki
• glinka biała – 1 łyżeczka
• woda różana

Wymieszaj glinkę z miętą i wodą różaną. Nałóż na twarz, poczekaj,
aż skóra wchłonie wilgoć i maseczka wyschnie. Zmyj wodą
różaną, a następnie przetrzyj twarz kostką lodu i wysusz.

Maseczka odżywcza na twarz dla osób pitta

• sucha czerwona soczewica – 2 łyżki stołowe
• mąka ryżowa lub ryż – 2 łyżki stołowe
• płatki owsiane – 2 łyżki stołowe
• mleko – ilość potrzebna do wytworzenia pasty

Soczewicę, ryż i płatki owsiane można zmielić w młynku do kawy.
Zmieszaj następnie wszystkie składniki z mlekiem do uzyskania
konsystencji pasty. Schłódź w lodówce przez 10 minut. Można
następnie dodać więcej mleka, żeby rozcieńczyć lekko pastę.
Nałóż pastę na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw na 20 minut.
Mocząc opuszki palców w mleku, masuj twarz okrężnymi
ruchami. Zmyj letnią wodą.

Więcej przepisów można znaleźć w książce:
http://virgobooks.pl/glowna/215-ajurweda-i-piekno.html

Spis treści
Wstęp 5
Co znajdziesz w tej książce 10
Jaki jest układ tej książki 11
ROZDZIAŁ 1
Czym jest piękno? 13
Współczesne zachodnie pojęcie piękna 16
Jak piękno przedstawiają media 23
Ajurwedyjska koncepcja piękna doskonałego 26
Trzy stany umysłu: radźas, tamas i sattwa 27
Przypowieść o pięknie 32
ROZDZIAŁ 2
Podstawy wiedzy ajurwedyjskiej 35
Pięć elementów Natury i trzy dosze 38
Fizjologia 45
Substancje odżywcze i toksyny 47
Jak powstają zaburzenia i jak leczy je ajurweda 49
Trzy stany umysłu 51
Podsumowanie 55
Jaka jest Twoja konstytucja fizyczna – test 56
ROZDZIAŁ 3
Naturalne rytmy 61
Aktywność dosz w ciągu doby 66
Porządek dnia 70
Kilka ważnych uwag 76
ROZDZIAŁ 4
Odżywianie 79
Korzystaj jak najwięcej z produktów sezonowych 84
Produkty 86
Dieta dla osób typu vata 89
Dieta dla osób typu pitta 92
Dieta dla osób typu kapha 94
Przykładowe menu 97
ROZDZIAŁ 5
Ćwiczenia i aktywności 99
Co robić, gdy nie lubisz ćwiczyć 106
Ćwiczenia dla osób typu vata 107
Ćwiczenia dla osób typu pitta 109
Ćwiczenia dla osób typu kapha 110
ROZDZIAŁ 6
Oczyszczanie 113
Masaż olejowy 116
Jak wykonać ciepły masaż olejowy 117
Włączanie masażu do porządku dnia 121
Ziołowe kąpiele parowe 123
Lewatywy 124
Jak wykonać lewatywę 125
ROZDZIAŁ 7
Bądź piękna od stóp do głowy 127
Codzienna pielęgnacja skóry 129
Codzienne oczyszczanie 130
Masaż olejowy 131
Parówki i kompresy ziołowe 131
Maseczki oczyszczające 132
Maseczki odżywcze 132
Tonizowanie 133
Nawilżanie 133
Codzienna pielęgnacja włosów 134
Codzienna pielęgnacja oczu 135
Pielęgnacja dłoni 138
Pielęgnacja paznokci 139
Pielęgnacja stóp 141
Pielęgnacja piersi 143
Podsumowanie 143
ROZDZIAŁ 8
Porady kosmetyczne i receptury dla osób vata 145
Pielęgnacja skóry 148
Jak zapobiegać przedwczesnemu starzeniu 153
Problemy vata z włosami 154
Łupież 155
Włosy wypadające, suche i zniszczone 156
Pielęgnacja paznokci 157
Pielęgnacja skóry wokół oczu 158
ROZDZIAŁ 9
Porady kosmetyczne i receptury dla osób pitta 159
Codzienna pielęgnacja skóry pitta 162
Masaż ciała 162
Ciepły kompres na twarz 163
Problemy pitta ze skórą 165
Oczyszczanie nosa i zatok 166
Trądzik 167
Plamy i przebarwienia 168
Problemy pitta z włosami 171
Przedwczesne siwienie 171
Przedwczesne łysienie 172
Problemy pitta z oczami 173
Problemy pitta ze skórą stóp 175
Grzybica stóp 176
ROZDZIAŁ 10
Porady kosmetyczne i receptury dla osób kapha 179
Codzienna pielęgnacja skóry kapha 182
Problemy kapha ze skórą 186
Problemy kapha z włosami 190
Otyłość i nadwaga 190
Przyczyny otyłości 192
Leczenie nadwagi 194
Kontrola diety 195
Uważne jedzenie 197
Ćwiczenia redukujące wagę 199
Masaż ciała dla osób otyłych i utrata wagi 202
ROZDZIAŁ 11
Sekret prawdziwego piękna 205
Piękno wewnętrzne – zrównoważony umysł 209
Dbanie o piękno wewnętrzne 210
Czyste, sattwiczne jedzenie 212
Aktywności sattwiczne 214
Co usuwa stres 214
Techniki utrzymujące pozytywny stan umysłu 218
Ajurwedyjskie odmładzanie – rasajany 225
Proces starzenia 226
Wpływ odżywiania na proces starzenia 227
Wpływ umysłu na proces starzenia 228
Wpływ zatrutego środowiska na proces starzenia 229
Cel stosowania rasajan 229
Rodzaje rasajan 230
Terapia rasajanami w klinice 231
Korzyści płynące ze stosowania rasajan 233
Duchowe spełnienie 233
ROZDZIAŁ 12
Przepisy kulinarne 237
Właściwości lecznicze potraw 239
Niektóre specjalne składniki 239
Napoje ajurwedyjskie 241
Herbatka masala z bazylią tulsi 241
Napój chłodzący z nasion kopru włoskiego lub anyżku 242
Cytrynowy napój na trawienie 244
Napój z prażonego jęczmienia 245
Mleko z migdałami i kardamonem 246
Herbatka imbirowo-cytrynowa 247
Lassi na trawienie 248
Warzywne curry 250
Kabaczek i fasola mung 250
Pikantna zielona fasolka strączkowa 251
Duszony bakłażan 253
Curry z bakłażana, specjalny przepis na zaparcia 254
Duszone warzywa 256
Warzywa na parze 257
Pożywna zielona fasolka 257
Ajurwedyjskie zupy, dhal i przekąski 261
Zupa z żółtej soczewicy mung dhal 261
Czarna soczewica 262
Fasola mung z cieciorką 264
Fasola mung ze szpinakiem 265
Lekkostrawne kiczeri 266
Przekąska z kaszy manny 267
Mleczne purée ziemniaczane 268
Przekąska z prażonych nasion sezamu na słodko 270
Prażone nasiona fenkułu 271
Podstawowe produkty mleczne 272
Ghee 272
Jogurt 275
Panir (świeży ser typu wiejskiego) 277
Podsumowanie 279
Rutyna dnia codziennego 282
Jedzenie i formy aktywności 283
Korzystaj ze swojej wiedzy 284
Słowniczek ziół i składników 285
Bibliografia 295
Książki 295
Artykuły naukowe 296
Podziękowania 298

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.