“Ajurweda i piękno” (fragment) – Dr Partap Chauhan
“Ajurweda i piękno” (fragment) – Dr Partap Chauhan
Wydawnictwo Virgo
Ajurweda uczy, jak osiągnąć zdrowe, szczęśliwe, spokojne i długie życie. Jako że nauka ajurwedy odnosi się do ciała, umysłu i duszy, to piękno według ajurwedy rozumiane jest także jako zjawisko występujące na trzech poziomach – fizycznym, umysłowym i duchowym. W ajurwedzie podstawą jest osiąganie równowagi w sposób naturalny, a więc z użyciem ziół, owoców i warzyw jako naturalnych kosmetyków pielęgnujących urodę. W ajurwedzie obowiązuje wręcz zasada, że na skórę nie należy nakładać czegoś, czego nie można zjeść! Cokolwiek nakładamy na skórę, ostatecznie dostaje się do wnętrza naszego ciała poprzez pory skóry i dlatego wszystko, co na skórę nakładamy, powinno być tak samo czyste i zdrowe jak pokarm, który spożywamy. Do produkcji peelingów, maseczek kosmetycznych, szamponów, olejów, kremów i innych produktów do pielęgnacji urody ajurweda zaleca używanie wyłącznie naturalnych składników. (…)
Jemy przetworzony pokarm zawierający konserwanty i sztuczne dodatki. Nawet owoce, warzywa i zboża, które spożywamy, są uprawiane zwykle przy użyciu nawozów sztucznych, z rzadka tylko – naturalnych i organicznych. Pracujemy długie godziny w sztucznie oświetlonych, klimatyzowanych biurach. Środowisko jest zanieczyszczone chemikaliami, smogiem i obciążone hałasem. Naturalnie czysta woda i czyste, świeże powietrze stają się coraz rzadszymi dobrami w coraz bardziej toksycznym środowisku.
Ciało ludzkie ma naturalną zdolność samooczyszczania. Nadmierna obecność środków chemicznych w naszym codziennym życiu utrudnia ten naturalny proces eliminacji toksyn. Z tego powodu nasze ciało nie jest w stanie usuwać nawet naturalnych odpadów produkowanych przez samo siebie w procesie przemiany materii. Może to prowadzić do wielu problemów, które odbijają się negatywnie na urodzie, takich jak trądzik, ziemista cera, podkrążone oczy, utrata włosów, cellulit, otyłość i różnego rodzaju skazy skórne. Ciągły stres i zmartwienia o podłożu emocjonalnym także prowadzą do powstawania blokad subtelnych kanałów energetycznych występujących w naszym ciele.
Nasz styl życia jest często równie szkodliwy dla urody, jak nasze środowisko. Jedynym sposobem, by odżywić komórki skóry i tkanki, jest spożywany pokarm, który w dzisiejszych czasach rzadko zawiera jakiekolwiek wartości odżywcze. Jedzenie śmieciowe, fast food i jedzenie niemające większej wartości odżywczej są dla niektórych osób głównym składnikiem diety. Nie mamy nawet czasu, żeby przygotować porządne śniadanie. Jemy lunch z fast foodów na biurku w biurze, a na kolację odgrzewamy w mikrofalówce mrożonki, po czym zjadamy je przed telewizorem.
Pobudzamy się kawą, odprężamy alkoholem, a na dolegliwości zażywamy leki chemiczne. Wszystkie te nienaturalne „wspomagacze” sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych, wręcz wykończonych i co za tym idzie – niezbyt pięknych. Nasze starania, by poprawić swoją urodę, sprowadzają się do tego, że nakładamy na swoją skórę jeszcze więcej chemikaliów. To w rezultacie sprawia, że jeszcze bardziej obciążamy swój organizm.
Straciliśmy kontakt z naturą, może dlatego tak często mamy uczucie duchowej pustki. Czujemy się niezadowoleni, a także niezdrowi fizycznie, nie potrafiąc nawet zidentyfikować, dlaczego tak jest. (…)
Kiedy wprowadzisz w życie proste zasady ajurwedy, szybko się okaże, że w ogóle już nie potrzebujesz drogich kosmetyków. Gdy dowiesz się więcej o naturalnym pięknie, będziesz w stanie samodzielnie o nie dbać. Ajurwedyjskie sposoby może stosować każdy, od ręki. Nie wymagają one żadnego skomplikowanego sprzętu ani wiedzy eksperta. Wiele sposobów na niektóre pospolite dolegliwości można szybko przygotować z ogólnie dostępnych ziół i produktów, które na co dzień masz w swojej kuchni. Warto też wiedzieć, że choć ajurweda pochodzi z Indii, to na Zachodzie w ostatnich trzydziestu latach bardzo wiele osób wprowadziło ajurwedyjskie zasady do swojego codziennego życia – kultywowanie zdrowszego, bardziej otwartego i świadomego stylu życia jest przygodą, którą większość ludzi docenia i czerpie z niej przyjemność.
Ta książka jest napisana w prosty sposób, który daje możliwość wypróbowania opisanych w niej praktyk. Dzięki temu poradnikowi będziesz mogła stać się własną kosmetyczką, dietetykiem, osobistym trenerem, doradcą, stylistką i uzdrowicielką.
Nasze ciało ma wewnętrzny system samouzdrawiania. Mamy też naturalną zdolność regeneracji i odzyskiwania równowagi. Potrzebna jest nam tylko wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy na każdym poziomie swojego istnienia – fizycznym (jaki mamy typ konstytucji fizycznej), psychicznym (jakie jakości przeważają w naszym życiu) i duchowym (czy realizujemy swoje powołanie i czy karmimy swoją duszę). Wszystko to gdzieś w głębi serca wiemy, czujemy, czy coś nam służy czy szkodzi, potrzebujemy tylko przełożenia tej intuicyjnej wiedzy na konkretne zasady i działania, dzięki którym zachowamy najlepsze zdrowia, a co za tym idzie, zadowolenie i szczęście.
Wiedza o funkcjonowaniu człowieka, swoista „instrukcja obsługi” ciała, umysłu i ducha spisana została w ajurwedzie tysiące lat temu. Teraz jest coraz bardziej dostępna i może być dla nas wspaniałym przewodnikiem. Ajurwedyjskie zasady zdrowego życia nie wymagają od nas niczego bardziej kosztownego czy skomplikowanego niż dostosowanie diety i stylu życia do reguł zgodnych z Naturą. System ajurwedy obejmuje również łagodne ćwiczenia i dostosowanie codziennych czynności do pory dnia i roku. Prosta zmiana nawyków codziennej rutyny może przynieść wzrost witalności, wydłużenie życia i pozwala obudzić w sobie ten blask, którym świecą zawsze ci, co są zrównoważeni na poziomie ciała i umysłu i żyją w zgodzie ze swoją duszą. To brzmi górnolotnie, lecz nawet na poziomie naszego codziennego życia prawda jest taka, że będąc w pełni zdrową, będziesz w stanie nie tylko pracować skuteczniej, ale także zupełnie się zrelaksować, kiedykolwiek tylko zechcesz. Staniesz się panią swego ciała, a nie jego niewolnicą. We współczesnym życiu nie brakuje sytuacji, które zakłócają naszą naturalną równowagę. Ajurweda może pomóc ją odzyskać.
Co znajdziesz w tej książce?
Celem tej książki jest wyjaśnienie podstaw ajurwedyjskiej koncepcji piękna i zasad ajurwedyjskiego stylu życia. Przedstawia ona w prosty sposób oryginalną wiedzę praktyczną, efektywną i łatwą do zastosowania. Porady zawarte w tej książce zostały zaczerpnięte z oryginalnych teksów ajurwedyjskich i dostosowane do współczesnego stylu życia i preferencji żywieniowych.
Porady te zostały przedstawione za pomocą współczesnego języka i objaśnione za pomocą współczesnych pojęć przy równoczesnym zachowaniu integralności tej starożytnej dyscypliny.
Możesz oczywiście przeczytać tylko te rozdziały, które cię interesują; niemniej jednak ta książka została napisana w taki sposób, by umożliwić zrozumienie ajurwedyjskiej koncepcji piękna krok, po kroku. Każdy rozdział dostarcza nowych informacji w oparciu o wiedzę zawartą w poprzednich. Każdy rozdział przedstawia również informacje ważne dla zrozumienia idei piękna w całości. Ta książka zwiera sporo przepisów, dzięki którym możesz przygotować dla siebie wiele wspaniałych naturalnych zabiegów, swoje specjalne osobiste ajurwedyjskie SPA! Przeczytaj każdy rozdział i wypróbuj wszystko, co tylko się da. Nie tylko będziesz wyglądać lepiej, ale też będziesz mieć więcej energii niezbędnej do życia i utrzymania wewnętrznego spokoju, zwiększy się twoja witalność i będziesz mieć lepsze samopoczucie.
Różne zabiegi pielęgnacyjne, o których mowa w tej książce, zostały pogrupowane według trzech podstawowych typów konstytucji, zwanych w ajurwedzie doszami. Są trzy dosze: vata, pitta i kapha – ich nazwy być może już znasz. Pochodzą one z sanskrytu i mają swoje specyficzne znaczenie, tak samo jak nazwy łacińskie, używane we współczesnej medycynie.
Zapraszam w podróż po oceanie zdrowego życia! Ta książka jest po to, by się cieszyć tą podróżą, nowymi perspektywami, nowymi smakami i zapachami. Na końcu tej podróży jesteś Ty emanująca witalnością i pięknem, widocznym zarówno w urodzie, jak i w wewnętrznym pięknie przepełnionej spokojem duszy.
Jaki jest układ tej książki?
Pierwsze dwa rozdziały zawierają podstawowe, ogólne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć koncepcję piękna w myśli Zachodu i Wschodu oraz poznać podstawy fizjologii w ujęciu ajurwedyjskim. Zawierają też podstawowe informacje, co zrobić, by być piękną i zdrową.
Następne cztery rozdziały pokazują, jak wprowadzić zasady ajurwedy do życia codziennego: zapoznają z codziennymi ajurwedyjskimi zabiegami pielęgnacyjnymi, zasadami odżywiania, instrukcjami dotyczącymi ćwiczeń fizycznych oraz zasadami detoksykacji i oczyszczania.
W kolejnych sześciu rozdziałach przedstawione zostaną zarówno praktyki o charakterze ogólnym, jak i porady szczegółowe dla osób vata, pitta i kapha dotyczące pielęgnacji urody, a także objaśnienia podstaw wewnętrznego piękna – mowa o umyśle i duszy oraz o ajurwedyjskim odmładzaniu. Znajdziesz także przepisy na pyszne zdrowe potrawy oraz podsumowanie, które pomoże Ci połączyć i lepiej zrozumieć to, czego się nauczyłaś.
Książkę zamyka praktyczny Słownik ziół i składników oraz pomocna bibliografia.
Mam nadzieję, że ta książka Ci się spodoba i będzie dla Ciebie przydatna. Wszystkiego dobrego na drodze do zdrowia i pięknego życia!
DR PARTAP CHAUHAN
Ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana z książki „Ajurweda i piękno”
Maseczka odżywcza dla osób vata
• mielone migdały
• śmietana domowa z prawdziwego wiejskiego mleka lub dobra
organiczna śmietana
• sok z cytrynyWymieszaj migdały ze śmietaną w proporcji pól na pół, dodaj
kilka kropli soku z cytryny. Nałóż na całą twarz i szyję. Pozostaw
na 15–20 minut. Zmyj letnią wodą, masując twarz opuszkami
palców kolistymi ruchami, wtedy ta maseczka będzie działać
także jako peeling.Maseczka na przetłuszczającą się skórę dla osób kapha
• świeże listki mięty, posiekane i zgniecione w moździerzu –
2 łyżeczki
• glinka biała – 1 łyżeczka
• woda różanaWymieszaj glinkę z miętą i wodą różaną. Nałóż na twarz, poczekaj,
aż skóra wchłonie wilgoć i maseczka wyschnie. Zmyj wodą
różaną, a następnie przetrzyj twarz kostką lodu i wysusz.Maseczka odżywcza na twarz dla osób pitta
• sucha czerwona soczewica – 2 łyżki stołowe
• mąka ryżowa lub ryż – 2 łyżki stołowe
• płatki owsiane – 2 łyżki stołowe
• mleko – ilość potrzebna do wytworzenia pastySoczewicę, ryż i płatki owsiane można zmielić w młynku do kawy.
Zmieszaj następnie wszystkie składniki z mlekiem do uzyskania
konsystencji pasty. Schłódź w lodówce przez 10 minut. Można
następnie dodać więcej mleka, żeby rozcieńczyć lekko pastę.
Nałóż pastę na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw na 20 minut.
Mocząc opuszki palców w mleku, masuj twarz okrężnymi
ruchami. Zmyj letnią wodą.Więcej przepisów można znaleźć w książce:
http://virgobooks.pl/glowna/215-ajurweda-i-piekno.html
Najnowsze komentarze