Wybierz stronę

[wideo] Nauka stania na głowie

[wideo] Nauka stania na głowie

Stanie na głowie - jogaSalamba sirsasana nazwa tłumaczona jako stanie na głowie z podparciem. Przedstawiony przeze mnie w filmiku wariant jest najczęściej uczony. Dla wielu osób, ten wariant nie jest najłatwiejszy do wykonania (zwłaszcza przy spiętych barkach), jednak zdaje się najmniej obciążać odcinek szyjny kręgosłupa, bo prawie cały ciężar ciała powinien spoczywać na przedramionach, a nie na głowie.

Miejsce:

Ucząc się tej pozycji najczęściej zaczyna się od stania przy ścianie i często zostaje się przy ścianie na dłużej, czasem nawet na lata. Aby w końcu stanąć na głowie w przestrzeni, w pewnym momencie trzeba odejść od ściany. Ważne jest, aby miejsce, w którym będziesz wykonywać tą pozycję miało sporo pustej przestrzeni, żeby w razie upadku nie natknąć się na coś. Potrzebujesz wolnego miejsca dookoła, bo tracąc równowagę nie koniecznie spadniesz do tyłu lub do przodu, możesz przewrócić się na bok 😉 Po za tym łatwiej będzie się skoncentrować, jeśli wkoło będzie pusto. Często jest tak, że obawa odejścia od ściany jest powodowana lękiem przed upadkiem. Kiedy stracisz równowagę upadając do tyłu odruchowo ugną się kolana, zaokrąglą się plecy, broda skieruje się do mostka i upadek będzie bezpieczny, warto jednak wyrobić sobie odruch rozplecenia palców dłoni.

Jednak nie ma innej drogi do wykonania sirsasany, jak jej praktyka.

Pozycja:

Stanie na głowie wymaga mocnej oraz stabilnej podstawy i na tym się skoncentruj. Najpierw dobrze ułóż ręce. Odciążaj głowę, dociskając całe przedramiona do podłogi tak, jak gdyby chciało się nimi odepchnąć od podłogi. Łokcie kieruj jeden do drugiego tak, jak by się chciało je przybliżyć, jednak nie przesuwaj ich, unoś barki. Nawet jeśli uczysz się tej asany przy ścianie, zwracaj uwagę na stabilną podstawę, czyli na ułożenie rąk i barków. Nie wybijaj się gwałtownie, aby wejść do tej pozycji, wtedy najczęściej traci się stabilną podstawę. Wchodząc spokojnie do pozycji wzmocnisz odpowiednie partie mięśni tułowia.
Będąc już w pozycji, pamiętaj o trzymaniu mięśni brzucha i wydłużaj całe ciało w stronę sufitu, aby mieć uczucie zwartego i mocnego ciała.

Przeciwwskazania:

Sirsasanie przypisuje się wiele korzyści, jednak nie w każdym przypadku jest wskazane jej wykonywanie np.: podczas menstruacji, stanów gorączkowych i bólu głowy. Jeśli występują min.: zmiany w odcinku szyjnym kręgosłupa, problemy z ciśnieniem, duża wada wzroku bądź jaskra, również nie powinno się wykonywać sirsasany.

Wykonanie:

Jeśli mimo moich wskazówek, zawartych w filmiku, nie jesteś w stanie odciążyć głowy, to może ramiona są jeszcze zbyt słabe, albo w twoim przypadku, ze względu np. na proporcje w budowie ciała, sprawdzi się trochę inne ułożenie rąk i głowy. Pamiętaj, że właściwe ułożenie w pozycji, to takie, w którym nie będziesz robić sobie krzywdy.

 

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

1 komentarz

  1. Ula

    A co oznacza “duża wada wzroku”? Jak sprawdzić, czy dla konkretnej osoby ta pozycja będzie bezpieczna? Mam wrażenie, że to musiałby być okulista praktykujący jogę, a kogoś takiego raczej trudno znaleźć…

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.