Wybierz stronę

“Medytacja. Psychologia jogi w praktyce” – recenzja

“Medytacja. Psychologia jogi w praktyce” – recenzja

medytacja_frontJestem tuż po lekturze książki Medytacja. Psychologia jogi w praktyce, autorstwa Swami Ajaya, wydanej przez Tedson.

Osią, wokół której zbudowana jest książka, a zarazem niewątpliwie mocną stroną tego opracowania jest bardzo prosty i obrazowy sposób, w jaki dostarcza odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące medytacji.  Mam tu na myśli zarówno elementy praktyczne, instrukcje, wskazówki, sugestie, definicje, jak i sferę tradycji i filozofii. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś zadaje nam pytanie: „dlaczego medytujesz”? lub też „ jaki jest cel medytacji?” – trudno jest ubrać odpowiedź w słowa.  Medytacja. Psychologia jogi w praktyce oferuje pomoc w zebraniu podstaw i uporządkowaniu wielu zasadniczych elementów dotyczących praktyki.

Mówi o tradycji medytacji – jak i dlaczego powstała, kto ją stworzył i kiedy, jak budowano przekaz, dlaczego istnieje wielość szkół i form praktyki, jaki jest ich rodowód. Stawia również pytania o sens i skuteczność praktyki, określa kto może sięgać po tą formę rozwoju. Pokazuje jak działa mechanizm pogoni za szczęściem, udowadniając niejako na tym tle, dlaczego medytacja jest jedynym sposobem na osiągnięcie długotrwałego uczucia radości, szczęścia i spełnienia.

Książka ta stanowi również odpowiedź na szereg typowych wątpliwości, z jakimi styka się początkujący praktyk. Pokazuje bowiem w jaki sposób zwrócenie się ku własnemu centrum paradoksalnie nie oddala od świata zewnętrznego, a zwiększa skuteczność i spełnienie – w życiu codziennym, w życiu zawodowym, w relacjach z innymi ludźmi, itd.

Czerpiąc z hinduskiej tradycji, autor wymienia również wskazówki dotyczące warunków sprzyjających praktyce. Czy wiecie dlaczego stałe miejsce sprzyja medytacji? Skąd wynika konieczność ustawienie ciała w odpowiedni sposób? Jakie są najlepsze pory dnia na praktykę? Jak można przygotować się do medytacji, aby była ona naprawdę głęboka?

Opisuje on również typowe przeszkody „wewnętrzne” i „zewnętrzne”  z jakimi styka się medytujący oraz proponuje sposoby radzenia sobie z nimi. Pokazuje jak działa umysł i dlaczego jest nieustannie niespokojny, na czym polega sztuka bycia obserwatorem „tu i teraz”.

Bardzo ciekawy jest również fragment dotyczący modlitwy. Autor wybiera kilka znanych w naszej kulturze modlitw i analizuje ich transformacyjny wpływ na nasze życie. Modlitwa jest w tym znaczeniu mantrą.

Po przeczytaniu Medytacja. Psychologia jogi w praktyce, mam wrażenie, że wejście na drogę medytacji; mimo, że długą, trudną, pełną niejasności i wyzwań; jest jednakże najlepszą formą zadbania o swoją przyszłość.

 

O autorze

Aneta Warszawa

Certyfikowana nauczycielka jogi w nurcie vinyasa krama oraz certyfikowana instruktorka medytacji. Prowadzi zajęcia grupowe (grupy ogólne i grupy dedykowane np. joga w ciąży) oraz zajęcia indywidualne. Była zastępczyni redaktor naczelnej Joga ABC. fb.com/AnetaWarszawaJoga

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.