Wybierz Strona

Joga dla dzieci

Joga dla dzieci
Joga dla dzieci

Joga dla dzieci.
Autor zdjęcia: Grzegorz Bryda

Czy wiedzieliście, iż „właściwej” praktyki jogi mogą podjąć się już ośmiolatki? Tak zwaną „jogę dla dzieci” mogą zaś ćwiczyć już 4-5ciolatki, ale często  na tych zajęciach goszczą także starsze dzieci, świetnie się bawiąc.
Zajęcia dla najmłodszych przebiegają w swobodnej, pełnej radości atmosferze, a oprócz nauki nowych pozycji mają za zadanie utrzymanie pewnego naturalnego dla człowieka stanu. Mówiąc „naturalny stan” mam na myśli nieprzykurczone jeszcze od ławek szkolnych i siedzenia przy komputerze części ciała, a przede wszystkim stan umysłu, w którym jesteśmy wyjątkowo ciekawi siebie i otaczającego nas świata. Joga dla dzieci ma zatem za zadanie chronić te cechy dziecięcego ciała i umysłu, które czasem z wiekiem ulegają niekorzystnym zmianom.

Joga dla dzieci jest aktywnością psychoruchową, która nie tylko pozwala im wzmocnić ciało, ale i odkryć w nim nieznane dotąd mięśnie, ścięgna – a wraz z tym całe morze nowych możliwości! Zgięcia, wygięcia, przegięcia… Dla dzieci, które w tym czasie intensywnie rozwijają się ruchowo, to po prostu przyjemność. Najmłodsi poprzez pracę z rytmicznym i świadomym oddechem, wzbogaconym baśniową wizualizacją, rozwijają wyobraźnię, uspokajając jednocześnie układ nerwowy (szczególnie cenne dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową). Chwila na zabawę oraz taniec pozwala rozładować stres i napięcia emocjonalne, a sukcesywne powtarzanie i doskonalenie asan (pozycji jogi), z czasem pomaga najmłodszym budować wiarę w siebie. Ćwicząc rozwijają umiejętność koncentracji, ucząc się jednocześnie wytrwałości w dążeniu do celu.

Nieznany obiekt

Coraz większa ilość ośrodków jogicznych oraz innych związanych z jogą miejsc poszerza swoją ofertę o „jogę dla dzieci”. Co do programu zajęć, nie jest on sztywno określony przez żaden z obowiązujących nurtów jogi. Podstawą zdają się być asany – pozycje jogi, koncentracja i oddech, resztę stanowi wyobraźnia prowadzącego i dzieci, które na zajęciach mają wiele przestrzeni na kreatywność.

Zajęcia w całej swojej okazałości: części fizycznej, oddechowej czy czysto ekspresyjnej, pełnią dużą rolę edukacyjną. W czasie zajęć dzieci uczą się szanować rośliny, zwierzęta, innych uczestników, oraz przede wszystkim siebie. Gdybyśmy chcieli bliżej określić kierunek tej jogicznej edukacji dla dzieci, celowałabym gdzieś pomiędzy filozofią miłości a nastawieniem proekologicznym (to w moim przekonaniu istotna wartość zajęć – etyka w większości szkół jest realizowana jedynie jako zamiennik lekcji religii).

Czy taka forma zajęć podoba się dzieciom? Obserwowane przeze mnie maluchy chętnie udają drzewka, opowiadają o ich zaletach, np. o tym ze dają nam tlen, cień, owoce… Chętnie naśladują psa, kota, wczuwają się w rolę kwiatów i motyli. A w pozycji nazwanej przez siebie „całowanie świata” przesyłają całusy sobie, swoim mamom, babciom, a przede wszystkim – każdej części swojego ciała, od paluszków po czubek głowy, co uczy samoakceptacji i podkreśla, jak ważne jest bycie dobrym dla siebie samego „od stóp do głów”!

Zainteresowanym polecam bardzo dobrą książkę Joanny Jakubik-Hajdukiewicz „Joga dla dzieci, poradnik dla rodziców i nauczycieli”.

A czy w twoim mieście jest już joga dla dzieci?


Ola Ziarnik-Mizgier jest nauczycielką jogi, zastępczynią redaktorki naczelnej portalu Joga ABC. Uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie. Prowadzi zajęcia jogi dla dzieci i dorosłych w centrum jogi w Olkuszu.

O autorze

Ola Ziarnik

Założycielka szkoły jogi w Olkuszu, autorka bloga Jogaoli . Ukończyła szkolenie nauczycielskie w Pracowni Macieja Wieloboba, nie przestaje się uczyć. Odpowiedzi na swoje pytania poza joga szuka też sztuce

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.