Wybierz stronę

Ajurweda jako metoda wspomagania salutogenezy. Cz. II. Aleksandra Mróz

Ajurweda jako metoda wspomagania salutogenezy. Cz. II. Aleksandra Mróz
  1. Pojęcie salutogenezy

Salutogeneza jest modelem prezentującym nowe podejście do zdrowia, jego promocji i ochrony. Rozpatrując pochodzenie etymologiczne słowa salutogeneza, zauważamy, że wywodzi się ono od łacińskich słów salus – zdrowie, pomyślność i genesis – pochodzenie, rodowód.9 Na tej podstawie możemy określić, że jest to model ujawniający źródło naszej zdrowotnej pomyślności.

Podstawowe założenia

Antonovsky w sposób bardzo ciekawy i zupełnie odmienny od dotychczasowych przedstawia pojęcia zdrowia i choroby. Aby dobrze zrozumieć podejście do zdrowia autora salutogenezy, warto wyjaśnić podstawową różnicę między tradycyjnymi podejściami obecnymi w medycynie a salutogenezą. Otóż modele patogenetyczny i holistyczno-funkcjonalny autor przedstawia jako koncepcje dychotomiczne10, czyli dzielące jakąś całość na dwie różniące się zasadniczo części.11 W obu tych modelach obowiązuje założenie, że ludzie dzielą się na zdrowych i chorych.

Jak już zostało wcześniej powiedziane, zwolennicy orientacji prozdrowotnej koncentrują się na utrzymaniu ludzi w dobrym zdrowiu i zapobieganiu chorobom. Zalecają inwestowanie środków w utrzymywanie ludzi w zdrowiu. Sympatycy tradycyjnej w medycynie orientacji na chorobę próbują przywracać ludziom zdrowie w chwili, gdy już nastąpiła, lub chociażby starają się zapobiegać przejściu choroby w stan przewlekły lub śmierci. Apelują również, że nie należy odwracać się od tych, którzy zapadli już na jakąś chorobę. I jedni, i drudzy mają po części rację. Jednakże przyjmując dychotomiczne założenie, znacznie ograniczają oni swój punkt widzenia. Natomiast autor koncepcji salutogenetycznej postuluje, aby przyjąć nowe spojrzenie i by stan zdrowia człowieka postrzegać jako miejsce na pewnego rodzaju kontinuum.12

O autorze

Aleksandra Mróz

Fizjoterapeutka i refleksoterapeutka, holistycznie podchodząca do ciała człowieka. Chce, by wszyscy ludzie mogli cieszyć się doskonałym zdrowiem, najlepiej bez użycia leków. Wierzy, że każdy może żyć w zgodzie ze swoją własną pasją i powoli odnajduje swoją drogę w życiu. Lubi ciszę i przestrzeń. W wolnych chwilach wyjeżdża na Mazury, by leżąc na białej powierzchni pokładu cieszyć się widokiem chmur na niebie. Prowadzi na Śląsku zajęcia w nurcie vinyasa krama jogi. Strona Aleksandry: KierunekJoga.pl.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.