Wybierz stronę

"Prakriti" Roberta Svobody – recenzja. Agnieszka Wielobób

"Prakriti" Roberta Svobody – recenzja. Agnieszka Wielobób

Ajurweda to niesamowita wiedza o życiu człowieka. Jej znajomość pozwala w prosty, choć niekonwencjonalny sposób zrozumieć swoje życie i poznać tajniki harmonii i pełnego zdrowia. Istotą do zrozumienia jest oczywiście prakriti, czyli indywidualna konstytucja. 3 siły zarządzające naszym ciałem (vata, pita oraz kapha) poprzez swoje połączenie w chwili zapłodnienia decydują o tym, jakie będzie nasze prakriti, nasza pierwotna i przez całe życie niezmienna natura.

ajurweda prakritiKsiążka, którą trzymam ręku, jest doskonałym źródłem do szczegółowego i wystarczającego zrozumienia (na poziomie podstawowym) naszej natury, prakriti. Na polskim rynku nie znalazłam lepszej książki, która byłaby poświęcona tylko temu zagadnieniu.

Autor podzielił książkę na 9 głównych części.

Pierwsza część „Dosze i smaki” to wprowadzenie do ważnych koncepcji Ajurwedy, czyli 5 elementów, 3 dosz, 6 smaków. Bardzo podoba mi się rozdział o smakach, w którym R. Svoboda dokładnie opisał działanie smaków, skutki ich nadmiaru oraz niedoboru. Wszystko to odniósł nie tylko do funkcjonowania naszego ciała, ale również umysłu. Autor pisze:

smak (…) pokarmu wywiera ogromny wpływ na twoją świadomość i zdrowie. Smak to czynnik, który najsilniej że wszystkich czynników fizycznych działa na człowieka, nawet silniej niż dosze, ponieważ smak jest pierwszym bodźcem, jaki organizm otrzymuje podczas spożywania.

Wiedza o tym, że pokarm ma siłę transformującą, oraz nasze umiejętność wykorzystania tej wiedzy do naszych celów daje nam doskonale i łatwo dostępne narzędzie lecznicze. To jeden  najciekawszych rozdziałów książki.

Drugą część, zatytułowaną „Charakterystyka poszczególnych konstytucji”, można podsumować cytatem książki:

Podział na typy konstytucjonalne ma w zamierzeniu zapewnić ci podstawę, na której zbudujesz nowego siebie. (…) jeśli fundamenty są dobre, to i budowla będzie okazała, a jeśli fundamenty są niedoskonałe, to nic nie ocali gmachu tak wniesionego.

Fundamenty to oczywiście nasze prakriti oraz jego wystarczająca znajomość, która stanowi podstawę do dalszych działań w celu zapewnienia sobie optymalnej jakości życia i zdrowia.

Kolejne rozdziały zatytułowane są „Pokarm”, „Odżywianie” oraz jego podrozdział – „Zdrowy styl życia – zalecenia”. Znaleźć tu możemy takie informacje, jak rodzaje pokarmu dla poszczególnych typów konstytucjonalnych czy bardzo istotny w procesie zdrowia rozdział o rytuale jedzenia. Uważam, że jakość, sposób przygotowania posiłku oraz sposób, w jaki go spożyjemy, jest kluczem do zachowania zdrowia. Często zapominamy, że jedzenie, które się posilamy, powinno być lekarstwem dla naszego ciała i umysłu. Stan umysłu, z jakim przygotowujemy posiłek, wpływa na właściwości pożywienia. Jeżeli w trakcie tego działania kieruje nami złość lub agresja, te cechy również pojawią się w jedzeniu, które gdy spożywamy, karmi złością i agresją nasze ciało i umysł. Jeżeli przygotowujemy posiłek w spokoju i radości (nie mylić z euforią czy pobudzeniem), to nasz pokarm będzie wzmagał właściwości spokoju. Nasze samopoczucie podczas przygotowania posiłku jest tak samo istotne jak podczas jego spożywania, o czym Svoboda również wspomina. Kolejny rozdział odnosi się do odżywiania dhatus, czyli 7 tkanek ciała, których odpowiednie odżywienie ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

W rozdziale „Choroby” autor przedstawił kilka najczęstszych problemów zdrowotnych, takich jak alergia i astma, zespół jelita drażliwego, choroby reumatyczne czy artretyzm. Na każdą z chorób poświęcił kilka dobrych stron, dokładnie opisując przyczynę choroby, jej przebieg oraz możliwe sposoby leczenia, wszystko to rozpatrując pod kątem zaburzenia 3 dosz.

Gorąco polecam książkę Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę Roberta Svobody. To jedna z bardziej wartościowych książek, które warto posiadać. Autor używa języka prostego – pozbawionego medycznego i filozoficznego, niezrozumiałego stylu – który trafi do każdego choć trochę zainteresowanego ajurwedą.


Agnieszka Wielobób jest nauczycielką jogi, prowadzi wraz z mężem szkołę w Krakowie. Publikuje artykuły na temat jogi i ajurwedy. Przygotowuje książkę na temat odżywiania według ajurwedy, jak również pisze popularny blog o ajurwedzie.
Pracownia Jogi Agnieszki Wielobób i Macieja Wieloboba: http://www.joga-krakow.pl
Blog „Ajurweda w kuchni”: http://www.ajurwedawkuchni.pl/

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.