Joga a życie nastolatka ~ Emilia Burkiewicz
Okres nastoletni w życiu człowieka nie należy do najłatwiejszych. Młody człowiek przechodzi z okresu dzieciństwa do dojrzałości. W tym czasie przeobraża się ciało, kształtuje osobowość oraz postawa do siebie, do drugiej płci, do innych – czyli dojrzewamy biologicznie, psychicznie i psychoseksualnie. Sam nastolatek przechodzi okres buntu, gubiąc to, co dorośli nazywają „zdrowym rozsądkiem”. Ciało i mózg przechodzi „generalny remont”, który czasami skutkuje kształtowaniem złych postaw i nawyków. Chcąc zapobiec temu, warto poszukać rozwiązania, które pozwoliłoby nastolatkowi na łagodne przejść ku dorosłości. Uważam, że joga ma balsamicznie kojący wpływ na kształtowanie i prawidłowy rozwój człowieka.
Joga dla nastolatków na świecie
Na świecie temat jogi dla dzieci i nastolatków jest bardzo popularny. Przeprowadzono już wiele badań na ten temat w wielu centrach badań naukowych amerykańskich uniwersytetów. W Wielkiej Brytanii joga znalazła swoje miejsce w tygodniowym planie zajęć obok tradycyjnych zajęć wychowania fizycznego. W Holandii, dzięki Eline Snel wprowadzono rządowy program „Uważności” do szkół.
Najnowsze badania przeprowadzone przez Journal of Developmental and Behavioural Pediatrics, pokazały, że nastolatkowie również mogą czerpać z jogi te same korzyści, co starsi jogini. W angielskich szkołach średnich przeprowadzono dziesięciotygodniowe badanie polegające na wprowadzeniu do tygodniowego planu lekcyjnego zajęć jogi. Pod koniec badania naukowcy stwierdzili, że uczniowie szkół średnich, którzy brali udział w zajęciach jogi, uzyskali lepsze wyniki w testach szkolnych. Natomiast, w testach psychologicznych dotyczących zaburzeń lękowych, depresji czy zaburzeń nastroju, miały niższe wskaźniki niż nastolatki, które nie uczęszczały na zajęcia jogi. Nastolatki, które uczestniczyły w jodze, zgłosiły mniej negatywnych emocji, wykazały się zwiększonym poziomem koncentracji, lepszym poziomem pamięci, zmniejszonym poziomem stresu, większym poziomem pewności siebie, większym poszanowaniem siebie, swojego ciała, otoczenia i innych ludzi.
Joga dla nastolatków – korzyści
Co więcej, amerykańskie badania dowodzą, że joga jest szczególnie ważna dla umysłu młodego człowieka. Mózg rozwija się od wczesnych do późnych lat młodzieńczych. W tym też czasie rozwija się kora przedczołowa, (“CEO mózgu”), dzięki której mamy zdolność do planowania, organizowania i regulowania nastroju. Prawidłowy rozwój kory przedczołowej daje możliwość koncentracji i myślenia, a nie działania pod wpływem impulsu. Ma to kluczowe znaczenie dla przyszłego powodzenia na wszystkich etapach i płaszczyznach życia: w relacjach interpersonalnych, związkach, środowisku akademickim, zawodowym. Joga w tym czasie może pomóc nastolatkom kultywować “funkcje wykonawcze” lub ważne umiejętności takie jak kreatywność, elastyczność, samodyscyplinę, uczy radzenia sobie z trudnymi emocjami. Poza funkcją „umysłową” joga dla nastolatków niesie wiele innych korzyści m.in. poprawia kondycję i zdrowie fizyczne. Uczestnicy zajęć jogi, wykonują podstawowe postawy jogowe znane jako asany. Podczas rozciągania, wzmacniania i koncentracji na oddechu, dzieci uczą się wytrwałości, samoświadomości, koordynacji, balansu i kontroli ciała . Młodzież korzysta również z technik relaksacji, medytacji czy świadomego oddechu. Fizyczne korzyści obejmują dobrą postawę, siłę mięśni szkieletowych i ruchomość stawów. Korzyści psychiczne i emocjonalne obejmują poprawę pewności siebie, szacunku do siebie i otoczenia, relaksację, spokój oraz uważność. Joga może również poprawić jakość snu, łagodząc objawy stresu i lęku u młodego człowieka.
Joga dla nastolatków – działanie terapeutyczne
W okresie nastoletnim joga ma ogromne znaczenie z uwagi na aspekt terapeutyczny. Bazując na własnych doświadczeniach i obserwacjach mogę stwierdzić, że już u trzyletnich dzieci zaobserwować można pierwsze oznaki „zaniku” naturalnej elastyczności. W okresie dziecięcym rzadko zwracamy uwagę na ilość i intensywność ćwiczeń fizycznych uważając, że dziecko wystarczająco czerpie z naturalnej ruchliwości. Niestety, w późniejszym czasie u takich dzieci zaobserwować można wady postawy, od płaskostopia po skrzywienia kręgosłupa. Wady te wpływają na nieprawidłowy rozwój organów wewnętrznych, co ma odbicie w codziennej egzystencji i samopoczuciu nastolatka. Czas ten jest szczególnie trudny, zmienia się ciało, zmieniają się relacje, pojawiają się pierwsze porażki, zwiększają się wymagania. Rosną oczekiwania większego nakładu pracy w obowiązkach szkolnych i pozaszkolnych .A to bardzo dużo dla młodego człowieka…
Regularne zajęcia jogi wzmacniają i pozytywnie wpływają na układ nerwowy, trawienny, krwionośny i kostny. Dzięki regularnej praktyce, dzieci kształtują wiarę w siebie i swoje możliwości, bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość. Uważam, że zajęcia jogi dla nastolatków są cudownym narzędziem, który może pomóc łagodniej znieść skutki dojrzewania i pomóc w prawidłowym kształtowaniu ciała, umysłu i ducha.
Najnowsze komentarze