Wybierz stronę

5 powodów, dla których dzieci potrzebują jogi – Emilia Burkiewicz

5 powodów, dla których dzieci potrzebują jogi – Emilia Burkiewicz


Trudno dziś być dzieckiem. W dzisiejszych czasach dzieci spędzają więcej czasu w domu, w szkole niż na przysłowiowym „podwórku”. Często definicja zabawy sprowadza się do oglądania bajek, filmów czy video gier. Szkoła i pedagodzy mają coraz trudniejsze wyzwania wychowawcze mając za zadanie dotarcia do najbardziej odizolowanego dziecka.

Kiedy myślimy o zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej dla młodych ludzi, często myślimy o jakiejś formie sportu, która będzie dla nich dobra i zazwyczaj na myśl przychodzi; piłka nożna, karate, judo czy inna popularna forma aktywności ruchowej.

Czy wiemy, że istnieje pewna forma aktywności psychofizycznej oferująca wiele korzyści dla dzieci zapewniająca zdrowy, zrównoważony rozwój młodego człowieka?

Joga dla dzieci , 5 powodów, dlaczego warto rozpocząć przygodę z jogą dla dzieci;

  1. Rozwija koordynację i balans – kiedy dzieci wykonują postawy jogi automatycznie rozwijają zdolność koncentracji. Asany uczące utrzymania ciała w pozycjach balansowych nie tylko uczą koordynacji ale wymagają większego skupienia i utrzymanie ciała w pozycji przez dłuższy czas.
  2. Wycisza umysł – Joga z natury jest medytacyjna pozwala na skupieniu się na jednej czynności i czy postawie, techniki oddechowe pomagają świadomie wydłużyć i pogłębić oddech uspakajając umysł. Joga uczy jak się zrelaksować i odstresować kiedy dziecko jest zdenerwowane. Wzmacnia samoświadomość ciała i emocji. Wizualizacja stosowana w pracy ze starszymi dziećmi pozwala na odkrycie ich intuicyjnej natury oraz słuchania głosu własnych emocji.
  3. Joga zwiększa pewność siebie – W jodze nie ma konkurencyjności, w dzisiejszym świecie, musimy zdawać sobie sprawę, że odmienność jest bardzo cenna. Każde dziecko ma inna budowę ciała i różne możliwości. Dzięki pracy w grupie, dzieci budują i wzmacniają poczucie własnej wartości,budują intgelektualną siłę wierząc w swoje możliwości. To uczucie daje mały zastrzyk adrenaliny, który potrzebują do osiągnięcia swoich sukcesów.
  4. Wzmacnia i energetyzuje ciało

Joga pomaga w budowaniu siły oraz utrzymaniu elastyczności ciała. Co więcej, niektóre pozycje wpływają na tonowanie i masowanie organów wewnętrznych. Proste ćwiczenia lub sekwencje usprawniają układ trawienny, nerwowy, uczą prawidłowej postawy a mięśnie i stawy delikatnie współpracują by budować silne i elastyczne ciało.

  1. Poprawia ogólne samopoczucie – joga promuje zdrowy styl życia w harmonii z sobą i otoczeniem. Dzieci praktykujące regularnie jogę czują się spokojniejsze i szczęśliwsze. Ciało dzięki ćwiczeniom uwalnia się od napięć wywołanych nie tylko fizycznym usztywnieniem ale i tych nagromadzonych w wyniku silnych emocji. Joga, usprawnia i wspomaga prawidłowy rozwój nie tylko fizyczny ale również psychiczny.

O autorze

Emilia Burkiewicz

założycielka mobilnej szkoły jogi Art. Of Yoga, z wykształcenia magister administracji, pedagog, certyfikowana nauczycielka jogi dla dzieci i dorosłych akredytowana przez Yoga Alliance. Certyfikowany szkoleniowiec przez REP’s Polska organizująca kursy instruktorskie „Jogi dla dzieci i młodzieży”. www.emiliaburkiewicz.com https://www.facebook.com/ArtOfYoga.KidsYoga/ https://repspolska.pl/trener/Emilia-Burkiewicz/REPS-TR-1015 https://www.yogaalliance.org/TeacherPublicProfile?tid=198619

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.