Wybierz stronę

Thiruvannamalai – miasto Śiwy, ognia, jogi i mistyki. Fotorelacja. Piotr Marcinów

Thiruvannamalai – miasto Śiwy, ognia, jogi i mistyki. Fotorelacja. Piotr Marcinów

Thiruvannamalai to miasto zbudowane wokół ogromnej świątyni poświęconej Śiwie. Jej ogromne bramy (gopuram) wznoszą się wysoko i górują nad miastem. Jednak Thiruvannamalai to nie tylko majestatyczna świątynia, miasto rozciąga się u podnóża świętej góry ognia –  Arunachala. Przez wiele lat to miasto było siedzibą Ramana Maharishi – jednego z największych mistyków XX wieku.
Świątynia zbudowana w IX-X wieku jest ogromna. Jej obszar zajmuje kilka hektarów, wewnątrz niej znajdują się pomniejsze świątynki, zbiornik wody, tysiąc-kolumnowa sala i wiele innych budynków – prawie miasto w mieście. Jest jednym z panchabhoota sthalam – świątyń reprezentujacych 5 podstawowych elementow. Ta jest Tejo Sthalam, reprezentujaca Ogień. Inne to Thiruvanaikaval – Appu sthalam – Woda. Kanchipuram (Prithivi sthalam) – Ziemia, Kalahasti  (Vayu sthalam) – Powietrze i Chidambaram(Akasa sthalam) – Przestrzeń.

Zarówno świątynia, jak i góra przyciągają wielu joginów, świętych, pielgrzymów i turystów.  Arunachala to jedno z pieciu najważniejszych miejsc dla śiwaitow na południu Indii. Każdego roku na przełomie października i listopada jest tu zapalany ogromny ogień ku czci Siwy.

U podnoza gory znajduje sie Ramanasram. Pomimo, że Ramana Maharishi opuścił ten świat ponad pięćdziesiąt lat temu, jego obecność jest wciąż wyczuwalna w aśramie. Miejsce to przyciąga wiele osób z różnych stron świata.

[nggallery id=3]

 

O autorze

Piotr Marcinów

Filozof, współzałożyciel portalu Joga-abc.pl, nauczyciel jogi. Od ponad 20 lat zgłębia filozofie wschodu, praktykuje jogę i medytacje. Blog Piotrka piotrmarcinow.pl

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.