Praktyka wdzięczności. Czym jest i jakie daje korzyści? Magdalena Widłak
11.11. obchodzimy co roku Narodowe Święto Niepodległości. Czas radości, że Polska jest wolnym krajem, w którym nie ma wojny, godziny policyjnej, żelaznej kurtyny. Czy pomimo tego każdy z nas to docenia?
Być może, jednak nawet od członków mojej rodziny słyszę narzekanie na to, jak źle jest. Nie, żeby mi wszystko odpowiadało, też są pewne rzeczy, które mnie męczą i chętnie bym je zmieniła. Nie oznacza to jednak, że w Polsce widzę same minusy i niedociągnięcia. Widzę ich wiele, przy jednoczesnej ogromnej wdzięczności, że nie muszę przeżywać wojny, zaborów czy stanu wojennego. Jestem bardzo wdzięczna za wolność jaką mam żyjąc w swojej Ojczyźnie.
Zdecydowanie zbyt rzadko doceniamy to, co mamy. Człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego, a gdy ma to na co dzień, to powszednieje. To naturalny proces, jednocześnie jednak sprawia, że stajemy się mniej radośni, dążymy do tego by mieć więcej, żeby z każdą nowością przeżywać pozytywne emocje. Jest na to prostszy sposób: wyrażanie wdzięczności.
To jeden z najprostszych sposobów na to by poczuć się lepiej.
Wdzięczność za nowe buty i karnet na siłownię?
Wdzięczność może dotyczyć wszystkiego, rzeczy materialnych i niematerialnych. Kiedy czujemy wdzięczność wyostrzają się nasze zmysły, dostrzegamy znacznie więcej dobra, którego doświadczamy w życiu. Źródłem doświadczanego dobra są m. in. inni ludzie lub ich działania. Wdzięczność pozwala człowiekowi na poczucie się częścią czegoś znacznie większego niż indywidualne istnienie-człowiek jest częścią systemu społecznego, natury, siły wyższej…
Wdzięczność a szczęście. Czy coś je łączy?
W nurcie psychologii pozytywnej, gdzie jednym z najważniejszych badanych obszarów jest szczęście, bada się również wdzięczność. Wyniki badań wskazują na bardzo silną korelację szczęścia z wdzięcznością. Okazuje się, że wdzięczność ma wpływ na wiele obszarów naszego życia: pomaga odczuwać pozytywne emocje, doświadczać dobra, poprawia zdrowie, sprawia, że łatwiej radzimy sobie z przeciwnościami losu i łatwiej przychodzi nam budowanie relacji społecznych.
Wyrażanie i odczuwanie wdzięczności. Czyli JAK?
Wdzięczność można wyrażać a także odczuwać na kilka sposób.
Jeden z nich jest związany z przeszłością, to np. wspomnienia związane z dobrymi wydarzeniami w przeszłości.
Drugi jest związany z „tu i teraz” wiąże się ze świadomym docenianiem tego co mamy, nie biorąc za pewnik tego, co będzie w przyszłości (przecież nie wiemy co będzie na pewno).
Trzeci sposób związany z przyszłością, to utrzymywanie płomienia nadziei oraz zdrowego, optymistycznego nastawienia i myślenia.
Bez względu na to, jak wysoki poziom wdzięczności każdy z nas ma w tej chwili, najważniejsze jest to, że każda indywidualna jednostka, może ten poziom podnosić, rozwijać, dzielić się wdzięcznością.
Z badań psychologów doktora Roberta A. Emmonsa z University of California oraz doktora Michaela E. McCullougha z University of Miami wynika, że…
…regularna praktyka wdzięczności wpływa nie tylko na funkcjonowanie psychiczne, podnosząc zadowolenie i satysfakcję z życia czy poziom dobrego samopoczucia ale również bardzo silnie wpływa na stan zdrowia, znacznie obniżając częstotliwość chodzenia do lekarza.
Praktyka wdzięczności a relacje w związku
Praktyka wdzięczności wpływa także na jakość relacji. W związkach gdzie ludzie dbali o okazywanie sobie wdzięczności, czuli zdecydowanie więcej pozytywnych emocji do partnera , a także (co bardzo ważne) mieli większe poczucie bezpieczeństwa w podejmowaniu rozmów o obawach jakie odczuwali w związku.
Czy to metoda dla każdego?
Praktyka wdzięczności daje bardzo wiele jednak aby ją efektywnie stosować niezbędna jest dojrzałość emocjonalna. Dlatego może nie przynosić wspomnianych efektów w przypadku dzieci, młodzieży czy osób dorosłych ale niedojrzałych emocjonalnie.
Kilka sposobów na pielęgnowanie wdzięczności:
1. Napisz list dziękczynny. Do kogoś bliskiego (rodzica, partnera, przyjaciela). W liście podziękuj za działania, za co ta osoba dla Ciebie zrobiła. Postaw sobie za cel pisanie minimum jednego takiego listu w miesiącu. Pamiętaj także, by raz na jakiś czas napisać taki list również do siebie.
2. Dziękuj w myślach. Nasze myśli mają ogromny wpływ na nasz stan psychiczny. Mając chwile wolnego czasu (to mogą być trzy minuty, kiedy stoisz w kolejce w sklepie) podziękuj w myślach komuś innemu. Po prostu wyślij mu pozytywną energię.
3. Prowadź dziennik wdzięczności. To jedno z najczęstszych zadań odnośnie wdzięczności, jakie daje swoim klientom. Wypisz codziennie, minimum trzy rzeczy za które dziękujesz danego dnia. To mogą być drobnostki, jak słońce, ulubiony zapach czy godzina ze sobą w ciszy.
Jeżeli jesteś w związku dobrze aby dwie strony prowadziły dziennik po to, by po wypisaniu tego za co dziękują, mogły się tym podzielić. To bardzo proste ćwiczenie, a buduje nie tylko samopoczucie, zdrowie i relacje ale także siłę i motywację do działania.
4. Analizuj dziennik wdzięczności. Znajdź czas na koniec tygodnia by przeczytać swój dziennik wdzięczności. Zobaczysz wtedy, jak wiele jest rzeczy, za które dziękujesz, jak proste i oczywiste są niektóre z nich…a wreszcie jak wiele dobrego Cię spotyka choć wydaje się, że znacznie mniej.
5. Módl się. Jeśli wierzysz, wykorzystaj modlitwę do pielęgnowania wdzięczności, która Cię buduje.
6. Medytuj. W medytacji za cel stawia się sobie nie skupianie się na przepływających myślach. Medytuj, pozwalaj płynąć myślom. Nie skupiaj się na nich ale czuj radość, kiedy odczuwasz dobre, pozytywne emocje, kiedy pojawiają się dobre wspomnienia, czerp z tego, co chwilowe i „tu i teraz”.
Nadal zastanawiasz się czy warto?
Im dłużej trwa praktyka tym staje się łatwiejsza i bardziej naturalna, choć początki z praktyką wdzięczności mogą być bardzo trudne. Może pojawiać się poczucie sztuczności, dziwności…dlatego, że jesteśmy nauczeni dążenia do lepszego, konsumpcjonizmu, wyścigu o to kto szybciej osiągnie, nowe, lepsze, droższe. Praktyka wdzięczności pozwala na skupieniu się na tym co mamy, zamiast na tym czego nam brakuje. Pozwala cieszyć się z tego co mamy, zamiast podgrzewać pragnienia o kolejnym nowszym. To jak się czujemy, w znaczącym stopniu zależy od nas samych, nie od otaczających nas przedmiotów…
Najnowsze komentarze