Wybierz stronę

Relacja z warsztatów z Maciejem Wielobobem w Jaworznie. Izabela Raczkowska

Relacja z warsztatów z Maciejem Wielobobem w Jaworznie. Izabela Raczkowska

Warsztaty Jogi - Maciek Wielobób4 grudnia 2010r. w Jaworznie odbył się warsztat asan i pranajamy „Oddech w praktyce pozycji jogi”, prowadzony przez Maćka Wieloboba. Spotkaliśmy się nad błękitnym basenem hotelowego spa w iście greckiej scenerii.

Zaczęliśmy od zwiększenia samoświadomości, od skupienia się na oddechu. Praktyka obserwacji oddechu polega na braku ingerencji obserwatora w obserwowany proces. To niełatwe zadanie, ponieważ często – zupełnie bezwiednie – próbujemy kontrolować oddech, dostosowywać do wyobrażeń jakie mamy o tym, jaki powinien być.

Potem powoli, stopniowo Maciek przeprowadził nas przez różne doświadczania oddechu. Oddech składa się z czterech części: wdechu, zatrzymania po wdechu, wydechu i zatrzymania po wydechu. Odpowiednio i świadomie pracując z oddechem i z poszczególnymi jego częściami można zwiększyć i zoptymalizować wpływ, jaki wywiera on na nasze ciało oraz umysł.

Maciek objaśnił nam różne tryby oddychania: oddech brzuszny, oddech przeponowo-piersiowy, oddech całkowity. Potem wykonując płynne sekwencje asan przekonaliśmy się o dwóch możliwościach zastosowania oddechu. Pierwszą z możliwości był oddech zsynchronizowany z ruchem – zarówno wdech jaki i ruch zaczynały się w tym samym czasie. Ruch jest tu odzwierciedleniem zarówno długości jak i płynności oddechu. Druga możliwość to sytuacja, kiedy to oddech inicjuje ruch. Zarówno jedna, jak i druga możliwość powoduje skupienie na oddechu, co prowadzi do zjednoczenia ciała i umysłu oraz efektywnej praktyki. Ja osobiście wolę pierwszy sposób, ponieważ daje mi poczucie spokoju i równowagi. Doceniam jednak i ten drugi ponieważ potrafi skutecznie wprowadzić w niektóre trudniejsze pozycje.

Warsztaty Jogi w Jaworznie - Maciek Wielobób

Tych trudniejszych pozycji doświadczyliśmy niebawem, przenosząc naszą nowo pozyskaną wiedzę o oddechu do praktyki. Jednolitość i miękkość naszego oddechu straciła niestety nieco na jakości, kiedy wykonywaliśmy bardziej wysiłkowe i zaawansowane asany 🙂

Maciek omówił również wykonanie bandh. Uczyliśmy się zarówno uddiyana, jak i mula bandhy, a zastosowanie ich w kolejnych asanach uświadomiło nam jak pomocnym narzędziem może być ujarzmiony oddech. Warsztat zakończył się zrównoważoną pranajamą i relaksacją, która w połączeniu z wcześniejszą praktyką zaowocowała wyciszeniem i poczuciem sensu.

Maciek ze swoim spokojem i pogodą ducha przeprowadził nas przez trudny temat oddechu w praktyce jogi świadomie i łagodnie. Pokazał jak ważna w praktyce jest uważność, prostota, równowaga oraz akceptacja. Dla mnie ważne jest to, że po każdym z Jego kolejnych warsztatów dowiaduję się czegoś nowego o sobie… Czego i Wam życzę 🙂

Warsztaty Jogi - Maciek Wielobób

– –

Izabela Raczkowska jest nauczycielką jogi, prowadzi Studio Jogi w Gliwicach.
Joga Studio Izy Raczkowskiej: http://joga-gliwice.eu/

Warsztaty jogi z Maciejem Wielobobem: http://maciejwielobob.pl

O autorze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.