Refleksje po przeczytaniu “Psychologii jogi” Macieja Wieloboba. Dorota Zdrzałek
Jeśli poszukujesz odpowiedzi na temat istoty jogi książka Macieja Wieloboba pt. Psychologia jogi jest idealną pozycją dla Ciebie. Czytelnik znajdzie w niej odpowiedzi na dręczące go pytania i nie tylko. Pozycja ta pozwala zrozumieć i pogłębić niełatwą i często trudną do studiowania istotę Jogasutr Patandżalego, najważniejszego traktatu jogi klasycznej.
Sukcesu w jodze nie osiągnie się przez czytanie ksiąg, noszenie szaty jogina ani rozprawianiu o praktyce. Dojście do celu umożliwia sama praktyka. (Hatha joga pradipika)
Książka Macieja to nie tylko kilkadziesiąt stron teorii, która pomaga dogłębnie zrozumieć praktykę jogi. To lektura obfitująca w przykłady, które niewątpliwie pobudzają wyobraźnię czytelnika, pozwalając mu lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie. Psychologia jogi zawiera wskazówki i rysunki ułatwiające praktykę i stanowiące zachętę do zgłębiania zagadnienia. Każdy, kto miał w swoich rękach jakąkolwiek pozycję napisaną przez Macieja, wie, że autor daleki jest od narzucania czegokolwiek. Wie również, że przekazuje On nam wiedzę, którą posiadł podczas swojej własnej długoletniej praktyki, co jeszcze bardziej zachęca czytelnika do kroczenia ścieżką, którą Maciej wskazuje w swoich książkach. Psychologia jogi daje początek, jest zachętą do zgłębiania wiedzy na temat niezwykłej drogi jaką jest joga. Uświadamia nam, że wbrew potocznemu rozumieniu tego terminu, joga to nie popularne w dzisiejszych czasach zajęcia gimnastyczne, ale niesamowity sposób na życie, sposób na odnalezienie własnego ja i pogodzenie się z samym sobą, to droga ku lepszemu i szczęśliwemu życiu.
W tej pozycji autor proponuje różne sposoby praktykowania poparte własnymi przykładami, każdy może wybrać coś dla siebie i skonfrontować swoje doznania z tym, co podaje książka. Poza zachętą do praktykowania czy też rozpoczęcia praktyki stanowi ona źródło zrozumienia pojęcia “joga”, którego nie da się zdefiniować w kilku słowach. Choć tematyka książki może wydawać się trudna do zrozumienia dla osób rozpoczynających badanie tematu oraz zaczynających praktykowanie jogi, jest ona napisana zrozumiałym językiem, dzięki czemu nie zniechęca ani nie nudzi nowicjusza, a stanowi bodziec do dalszego zgłębiania wiedzy w tym kierunku oraz praktykowania asan, pranajamy i medytacji . Każdy, kto choć w najmniejszym stopniu zainteresowany jest praktyką jogi powinien zacząć swoją drogę od sięgnięcia po tę lekturę, gdyż pozwoli mu ona zrozumieć jogę i da materiał do przemyśleń, co z kolei pozwoli podjąć decyzję w jakim kierunku chce się rozwijać, w jakim kierunku będzie podążał w swojej praktyce i w swoim życiu.
Książkę polecam wszystkim, którzy pragną zmienić swoje życie, którzy poszukują własnego ja, własnej drogi i są do tego zdeterminowani, wszystkim tym, którzy są gotowi do zmian. Choć zagadnienia dotyczące jogi nie są mi obce, gdyż sama praktykuję od kilku lat, ta książka pogłębiła moją wiedzę na temat jogi klasycznej i jeszcze bardziej pozwoliła zrozumieć jej sens, umocniła mnie w przekonaniu, iż droga, którą wtedy obrałam była słuszna i przypomniała mi, iż codzienna praktyka na prawdę potrafi czynić cuda w naszym życiu, otwiera nasz umysł i serce daje nam poczucie szczęścia i spełnienia, ale o tym każdy powinien przekonać się sam.
* * *
Dorota Zdrzałek jest nauczycielką jogi w podejściu Vinyasa Krama. Uczyła się ashtanga vinyasa jogi pod kierunkiem Patrycji Gawlińskiej i ukończyła kurs nauczycielski w Krakowskiej Pracowni Jogi Macieja Wieloboba. Prowadzi zajęcia w Ornontowicach, Knurowie i Gliwicach – przejdź do strony Doroty.
Najnowsze komentarze