Wybierz stronę

Pozycje jogi – trójkąt

Pozycje jogi – trójkąt


Pozycja trójkąta
  (Utthita Trikonasana)

utthita = rozciągnięty

trikona = trójkąt

asana = pozycja stabilna/ wygodna

Trójkąt - trikonasana

Pozycja trójkąta  (Utthita Trikonasana)

Krok po kroku:

1. Stań w dużym rozkroku pośrodku maty, rozsuń ręce na boki na wysokości barków, stopy ustaw pod nadgarstkami, stopy równolegle.

2. Skręć prawą stopę 90 stopni na zewnątrz w taki sposób, żeby pięta prawej stopy znajdowała na wysokości środka stopy lewej. Obie nogi niech będą proste w kolanach, ale też pilnuj, żeby kolano nogi prawej nie było przeprostowane.

3. Dociśnij stopy, szczególną uwagę zwróć na zewnętrzną krawędź stopy lewej. Wydłuż prawy bok tułowia i z wydechem wyciągając prawą rękę w bok, przenieś ją na prawą goleń, drugą unieś w stronę sufitu w linii z barkiem. Nie przenoś całego ciężaru na prawą nogę, dłonią odpychaj się od niej wydłużając się do sufitu. Z wdechami staraj się pogłębiać wydłużenie, z wydechem możesz delikatnie skręcać tułów do sufitu, ale w taki sposób, żeby ciało pozostawało w jednej płaszczyźnie. Głowę utrzymuj na przedłużeniu linii kręgosłupa, skręć ją w stronę uniesionej ręki. Jeśli pojawi się napięcie w karku lub szyi, spoglądaj przed siebie albo nawet w stronę prawej stopy.

Pozostań w pozycji 6-8 równych wdechów i wydechów, potem wykonaj ją na drugą stronę.

 

Utthita trikonasana jest pozycją rozciągającą nogi i boki tułowia. Uelastycznia biodra, wzmacnia nogi i ramiona.

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

1 komentarz

 1. Aneta Furgalska

  Ja dodałabym tu jeszcze 3 “anatomiczne” uwagi jeśli można 😉

  1. Trikonasana to przede wszystkim pozycja otwierająca biodra. Biodro nogi, na której następuje podparcie ulega zewnętrznej rotacji, jednocześnie w biodrze drugiej nogi występuje rotacja wewnętrzna.

  2. Rozciąganie boczne jest wynikiem rozstawienia nóg oraz ruchu w miednicy z jednoczesnym utrzymaniem biernego wyprostu kręgosłupa.

  3. Silnie rozciągany jest tutaj mięsień napinacz powięzi szerokiej. Odpowiedzialny jest on za stabilizacje wyprostowanego stawu kolanowego.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.