Wybierz Strona

Pozycje jogi – trójkąt

Pozycje jogi – trójkąt


Pozycja trójkąta
  (Utthita Trikonasana)

utthita = rozciągnięty

trikona = trójkąt

asana = pozycja stabilna/ wygodna

Trójkąt - trikonasana

Pozycja trójkąta  (Utthita Trikonasana)

Krok po kroku:

1. Stań w dużym rozkroku pośrodku maty, rozsuń ręce na boki na wysokości barków, stopy ustaw pod nadgarstkami, stopy równolegle.

2. Skręć prawą stopę 90 stopni na zewnątrz w taki sposób, żeby pięta prawej stopy znajdowała na wysokości środka stopy lewej. Obie nogi niech będą proste w kolanach, ale też pilnuj, żeby kolano nogi prawej nie było przeprostowane.

3. Dociśnij stopy, szczególną uwagę zwróć na zewnętrzną krawędź stopy lewej. Wydłuż prawy bok tułowia i z wydechem wyciągając prawą rękę w bok, przenieś ją na prawą goleń, drugą unieś w stronę sufitu w linii z barkiem. Nie przenoś całego ciężaru na prawą nogę, dłonią odpychaj się od niej wydłużając się do sufitu. Z wdechami staraj się pogłębiać wydłużenie, z wydechem możesz delikatnie skręcać tułów do sufitu, ale w taki sposób, żeby ciało pozostawało w jednej płaszczyźnie. Głowę utrzymuj na przedłużeniu linii kręgosłupa, skręć ją w stronę uniesionej ręki. Jeśli pojawi się napięcie w karku lub szyi, spoglądaj przed siebie albo nawet w stronę prawej stopy.

Pozostań w pozycji 6-8 równych wdechów i wydechów, potem wykonaj ją na drugą stronę.

 

Utthita trikonasana jest pozycją rozciągającą nogi i boki tułowia. Uelastycznia biodra, wzmacnia nogi i ramiona.

O autorze

Olga Szkonter

Była redaktorka naczelna Joga ABC. Skończyła studia filozoficzne, uczy jogi w nurcie vinyasa krama. Prowadzi zajęcia w Pracowni Jogi Macieja Wieloboba w Krakowie, w Nowohuckiej Akademii Seniora i kilku innych miejscach. Strona Olgi: olgaszkonter.pl

1 komentarz

 1. Aneta Furgalska

  Ja dodałabym tu jeszcze 3 “anatomiczne” uwagi jeśli można 😉

  1. Trikonasana to przede wszystkim pozycja otwierająca biodra. Biodro nogi, na której następuje podparcie ulega zewnętrznej rotacji, jednocześnie w biodrze drugiej nogi występuje rotacja wewnętrzna.

  2. Rozciąganie boczne jest wynikiem rozstawienia nóg oraz ruchu w miednicy z jednoczesnym utrzymaniem biernego wyprostu kręgosłupa.

  3. Silnie rozciągany jest tutaj mięsień napinacz powięzi szerokiej. Odpowiedzialny jest on za stabilizacje wyprostowanego stawu kolanowego.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.