Wybierz stronę

Co na początek asanowej praktyki? Patrycja Gawlińska

Co na początek asanowej praktyki? Patrycja Gawlińska

Przyjęło się, że na początek praktyki dobrą sekwencją są powitania słońca. Pomagają się rozruszać, rozgrzewają, a dzięki synchronizacji ruchu z oddechem ułatwiają skupienie na oddechu, sprzyjają wyciszeniu oraz skierowaniu umysłu na siebie i swoje ciał podczas praktyki.

Są różne powitania słońca, więc dobierając warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby i kiedy wykonywana jest praktyka. Jeśli praktyka wykonywana jest rano i jest jednym z pierwszych działań po wstaniu z łóżka to dla większości powitania z pozycji stojącej zawierające uttanasanę i urdhva mukha śvanasanę mogą być zbyt mocnymi i ekstremalnymi pozycjami na sam początek, które zamiast rozruszać, będą napinać. Uttanasana nawet z ugiętymi kolanami może okazać się obciążająca dla pleców, a urdhva mukha śvanasana zbyt mocnym wygięciem, zwłaszcza gdy rano czuje się sztywność w ciele. Wtedy można zacząć np. od powitań słońca z klęku podpartego, a zamiast urdhva mukha svanasany wykonać łagodną bhujangasanę.

Jeśli praktyka wykonywana jest później w ciągu dnia, kiedy ciało jest rozruszane zwykłymi czynnościami dnia, jak chodzenie i nie ma odczucia sztywności w ciele, wtedy bardziej będą się nadawać na początek powitania z tadasany. Warto jednak stopniowo pogłębiać pozycje wraz z kolejnymi powtórzeniami powitań. Na początku schodzić do skłonów i do adho mukha śvanasany z lekko ugiętymi kolanami, a zamiast chaturanga dandasany można wykonać kumbhakasanę, albo w ogóle bez i kłaść się na brzuchu, następnie wykonać łagodną wersję bhujangasany.

Powitania słońca jednak nie są konieczne na początek asanowej praktyki. Ja wolę inaczej zaczynać moją praktykę. Można rozruszać się np. wykonując krótkie, proste i łagodne vinyasy oraz ćwiczenia, pozycje łagodnie i stopniowo rozciągające. Warto stopniowo pogłębiać pozycje i powoli zwiększać zakresy, a nie od razu próbować wchodzić do zakresów, które się ma. Początek praktyki powinien rozruszać wszystkie stawy i ciało w każdej płaszczyźnie. Dobrze, aby zawierał elementy przygotowujące do praktyki docelowej. Jeśli np. planujesz dużo skłonów to przygotuj tyły nóg i plecy. Jeśli planujesz wygięcia to pamiętaj o mięśniu biodrowo-lędźwiowym i otwarciu klatki piersiowej. Jeśli planujesz wykonywać pozycje w podparciu na rękach, nawet jeśli będzie to tylko klęk podparty, wykonaj najpierw kilka ćwiczeń rozruszających nadgarstki itp. itd.

Nie obawiaj się dodawać do praktyki asan „nieasanowe” ćwiczenia, które lubisz i wiesz, że są dobre dla ciebie 🙂 Pamiętaj jednak o uważności i oddechu.

Na początku praktyki warto chwilę poświęcić na skupienie się na oddechu. Obserwując oddech nie musisz siedzieć na macie, możesz usiąść na krześle, albo możesz być w pozycji stojącej. Wsłuchanie w dźwięk oddechu, obserwowanie jego jakości, odczuć w ciele i ruchów oddechowych. Pomoże „zresetować się” po poprzedniej czynności, wyciszyć się, uspokoić umysł. Wtedy będzie łatwiej skupić uwagę w czasie praktyki na sobie, odczuciach w ciele i na wykonywanych pozycjach.
Bardzo ważna na początku praktyki jest uważność, czyli bycie tu i teraz oraz koncentracja na działaniu, które się wytonuje. Obserwowanie odczuć w ciele pozwoli na zaobserwowanie z jaką w jakiej kondycji fizycznej zaczynasz praktykę. Wówczas łatwiej będzie dopasować praktykę do potrzeb w tym momencie. Czasem zamierzony plan praktyki warto zmienić, jeśli ciało podpowiada, że potrzebuje czegoś innego.

Poniżej linki do przykładowych praktyk na początek, zamiast powitań słońca 🙂
sekwencja najbardziej zbliżona do powitań słońca (6 min)
sekwencja łagodnie rozciągająca (16 min)
sekwencja ze zwróceniem uwagi na oddech (16 min)

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

6 komentarzy

 1. Maria

  Dziękuję za ten artykuł. Ostatnio rozmawiałam o tym z koleżanką, która zaczyna praktykować. Poleciłam jej powitanie słońca, którym samam zaczynam dzień. Podeślę jej ten link. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Partycja

   Dziękuję 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 2. Joanna

  Bardzo przydatne informacje i dziekuję od razu za linki do przykładowych sekwencji 🙂

  Odpowiedz
  • Partycja

   Cieszę się, że że artykuł jest przydatny 🙂 Pozdrawiam serdecznie

   Odpowiedz
 3. Jan

  Dziękuję bardzo za te układy, na pewno wykorzystam podczas rozgrzewki. Pozdrawiam ?

  Odpowiedz
  • Partycja

   Proszę bardzo 🙂 Przyjemnej praktyki i pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.