Joga w ciąży
Ciąża
Ciąża to okres rewolucji, zarówno w aspekcie emojonalnym, jak i fizycznym. Na skutek podwyższonego poziomu hormonów dochodzi do szeregu zmian, z którymi przyszła mama musi sobie jak najlepiej poradzić, tak aby w pełni cieszyć się każdą chwilą tego pięknego okresu. Poczucie dyskomfortu, zmienne nastroje są tak samo naturalnymi objawami ciąży, jak uczucie szcześcia i radości. Dlatego przyszła mama zgodnie z filozofią jogi powinna je przyjmować z otwartością oraz akceptacją obecnego stanu rzeczy. W praktyce nie jest to jednak takie proste, dlatego joga daje również inne narzędzia przydatne do radzenia sobie z nową sytuacją – takie jak: asany, pranajama oraz ćwiczenia relaksacyjne.
Ruch-oddech
Jak wiekszość joginów wie, joga to nie tylko praca z ruchem. To również praca z oddechem – ściśle z tym ruchem współgrającym. Z mojego prawie dwuletniego doświadczenia w pracy z kobietami w ciąży wynika, że integracja na poziomie ruch – oddech jest niezwykle ważna dla przyszłej mamy. Zwiększa świadomości ciała, przez co powoduje zwiększenie naszego kontaktu nie tylko z samym sobą, ale również z dzieckiem.
Dolegliwości
Najczęściej spotykanymi dolegliwosciami w okresie ciąży są:
Ból kręgosłupa – pogłębienie lordozy lędźwiowej, zwiększenie przodopochylenia miednicy, przesunięcie środka ciężkości w przód o około 2 cm – to tylko niektóre zmiany zachodzące w ciele ciężarnej kobiety na skutek działania hormonów. Zmiany te pociągają za soba powstawanie bólu w odcinku lędźwiowym (jako konsekwencja skrócenia mieśni przykręgosłupowych) oraz przykurczów mięśni biodrowo-lędźwiowych. Ponadto na skutek powiększenia gruczołów piersiowych dochodzi do tak zwanej protrakcji barków oraz zaburzenia w ułożeniu zarówno głowy, jaki i również szyi – zmiany te często prowadzą do bólu głowy i karku.
Kurcze łydek – pojawiaja się bardzo często w okresie ciąży. Moga być spowodowane zaburzeniami krążenia lub brakiem wapnia w organizmie.
Zaparcia – podwyższony progesteron, powoduje rozluźnienie jelit, co spowalnia ich perystaltykę.
Bóle głowy – są następstwem zmęczenia oraz napiecia psychicznego i emocjonalnego. Moga być również połączone z nieprawdowym ułożeniem głowy, szyi oraz głowy, o czym wspomniałam powyżej.
Narzędzia jogi
W skład każdych zajęć jogi wchodzą asany, prawidłowy oddech oraz relaks, które pomagają w zwalczaniu pojawiających się w okresie ciąży dolegliwości.
Asany (pozycje jogi) pomagają zwalczać dolegliwości fizyczne takie jak: kurcze łydek, bóle kręgosłupa, zastoje żylne, ociężałość, zaparcia. Rozciągają oraz wzmacniają całe ciało, przygotowując je w ten sposób do aktywnego porodu.
Oddech: prawidłowy oddech skorelowany z ruchem oraz specjalne ćwiczenia oddechowe (pranajama) dotleniają mamę i dziecko, zwalczają nieprawidłowe nawyki oddechowe, wyciszają umysł oraz uczą świadomego oddechu, którego umiejętność jest nieocenioną pomocą podczas porodu.
Relaksacja: uspokaja umysł, wycisza negatywne stany emocjonalne spowodowane zmianami hormonalnymi w okresie ciąży oraz pomaga osiągnąć stan wewnętrznej równowagi. Relaks pomaga również w zwiększeniu świadomości własnego ciała, a co za tym idzie – aktywnej, szybkiej relaksacji przydatnej nie tylko w okresie ciąży, ale przede wszystkim w czasie porodu.
Najnowsze komentarze