Wybierz stronę

Jak radzić sobie z siadem skrzyżnym? Patrycja Gawlińska

Jak radzić sobie z siadem skrzyżnym? Patrycja Gawlińska

Siad skrzyżny (sukhasana) jest komfortowy, jeśli nie ma problemu z rotacją ud na zewnątrz i można w nim utrzymać miednicę lekko pochyloną do przodu. Wówczas nie pojawia się napięcie w pachwinach powodujące unoszenie kolan, a ułożenie miednicy pozwala na siedzenie na guzach kulszowych i na utrzymanie prostych pleców.

Jednak dla wielu osób ta pozycja jest mało komfortowa. Trudno utrzymać w niej proste plecy, albo kolana unoszą się i pojawia się niekomfortowy ucisk na stopy.

Jest kilka powodów, dlaczego tak się dzieje.

Przyczyną problemów z siedzeniem w tej pozycji może być:Siad skrzyżny

  1.  tyło-pochylenie miednicy
  2. rotacja ud do środka wynikająca z budowy anatomicznej
  3.  spięte mięśnie czworogłowe ud

1.

W przypadku, kiedy zachodzi tyło-pochylenie miednicy, trudno jest utrzymać prawidłowe ułożenie miednicy w tej pozycji. Często nie ma problemów z rotacją ud na zewnątrz, więc kolana opadają w dół, ale pochylona do tyłu miednica powoduje zaokrąglanie się pleców i aby utrzymać się w takim siadzie skrzyżnym ma się ochotę oprzeć na rękach dając je do tyłu.

Jak siadać?

W tym przypadku siądź trochę wyżej podkładając coś pod pośladki, aby łatwiej było wyprostować plecy. Kieruj kość łonową w dół, a plecy wydłużaj od dołu w górę, kierując tył głowy do góry.

Co robić, aby to zmienić?

Wszystkie asany i ćwiczenia, które pomogą radzić sobie z tyło-pochyleniem miednicy, min. lekkie wygięcia do tyłu (różne warianty salabhasany),.

2.

Niezdolność rotacji ud na zewnątrz, wynikająca z budowy anatomicznej lub przodopochylenia miednicy, będzie powodowała w siadzie skrzyżnym napięcie zginaczy ud, a to z kolei unoszenie się kolan do góry. W tym przypadku najchętniej nachyliło by się do przodu.

Jak siadać?

I w tym przypadku można siadać wyżej, na tyle wysoko, aby redukować napięcie w biodrach, co pozwoli na zwiększenie kąta zgięcia bioder i obniżenie kolan. Trzymaj mocny dół brzucha, aby nie przechylać za bardzo miednicy do przodu i wydłużaj kręgosłup.

Co robić, aby to zmienić?

Można zwiększyć ruchomość w stawach biodrowych wykonując asany i ćwiczenia uruchamiające rotację ud na zewnątrz. Jednak w przypadku, kiedy to budowa anatomiczna jest przyczyną nadmiernej rotacji ud do środka (a nie napięcia wynikające z siedzącego trybu życia) warto zaakceptować ten fakt (można siadać w innej pozycji) i bardzo uważać, aby praktyka była bezpieczna dla stawów a zwłaszcza dla kolan.

3.

Jeśli to napięte czworogłowe mięśnie ud nie pozwalają wygodnie usiąść w pozycji, wtedy najczęściej kolana unoszą się powodując przechylenie miednicy do tyłu w wyniku czego zaokrąglają się plecy i najchętniej objęło by się nogi przysuwając jedno kolano do drugiego i do klatki piersiowej

Jak siadać?

Również siadać wyżej. Jednak jeśli to nie pomoże w ułożeniu miednicy, można siąść pod ścianą opierając o nią plecy.

Co robić, aby to zmienić?

Asany i ćwiczenia rozciągające przednie części ud (np. ostrożnie wykonywana ardha bhekasana), oraz te zwiększające rotację ud na zewnątrz.
Artykuł nie wyczerpuje tematu, a opisuje trzy często występujące przypadki.

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.