Wybierz stronę

Ajna czakra. Patrycja Gawlińska

Ajna czakra. Patrycja Gawlińska

Third Eye (Ajna) Chakra
Przedstawiana jako trzecie oko pomiędzy brwiami. Reprezentuje wyższy poziom świadomości i w przeciwieństwie do fizycznych oczu ma wgląd do wewnątrz. To siedziba mądrości, intuicji i zdolności paranormalnych.
Nazywana również okiem intuicji, czakrą guru, boskim okiem, okiem wiedzy. Ma być kanałem do astralnego i psychicznego wymiaru świadomości oraz umożliwiać wgląd w ukrytą naturę istnienia.

Narządem działania ajna czakry jest umysł. Kiedy czakra jest otwarta, umysł jest w stanie poznawać bez udziału ciała i zmysłów za pomocą projekcji astralnej.
Barwa: w starszej literaturze opisywana jako bezbarwna, przezroczysta, jasno szara. Obecnie przypisuje się jej kolor indygo.

Umiejscowienie w ciele: anatomicznie lokuje się ją w mózgu, bywa utożsamiana z szyszynką.

Mantra: aum

Jantra: jej graficznym obrazem jest lotos o dwóch płatkach. Prawy ma reprezentować Shivę, słońce i kanał energetyczny – pingala, a lewy płatek Shakti, księżyc i kanał ida (kanały te łączą się z sushumną poniżej ajny). Okrąg pomiędzy płatkami odpowiada pustce, próżni, odwrócony w nim trójkąt to symbol kreatywności, przejawiania się, a shivalingam oznacza ciało astralne.
Ajna czakra nie jest związana ze sferą materialną, ale uzyskana wiedza dzięki otwartej czakrze pozwala stać się twórczym również w świecie fizycznym.

Blokowana jest przez iluzję, a największą jest iluzja oddzielenia (dualizm). To, co wydaje się nam być innym w rzeczywistości bywa jednym. Osoby mające otwartą czakrę są w stanie doświadczać jedności z absolutem. Jednak u większości to wewnętrzne oko pozostaje zamknięte, co przejawia się materializmem i przywiązaniem oraz brakiem zrozumienia prawdy istnienia.

Harmonię energetyczną trzeciego oka cechuje bezstronność, mądrość i sprawiedliwość. Osoby, które mają otwartą czakrę, mogą uzyskać moce paranormalne jak telepatia, widzenie bytów niematerialnych, przyszłości i przeszłości oraz niezwykłe pozazmysłowe zdolności poznawcze dające wszechwiedzę. Znika zmienność umysłu i ignorancja wraz z nimi przywiązanie, a pojawia się wyższa inteligencja i umacnia się siła woli. Dzięki tej czakrze można stać się obserwatorem i posiadać zdolność niezafałszowanego oglądu rzeczywistości bez względności doświadczenia. Pojawia się pełne zrozumienie relacji przyczyn i skutków, co całkowicie zmienia nastawienie do życia, które staje się pełne akceptacji i zrozumienia, wolne od przywiązań i oczekiwań.

Ajna bywa nazywana czakrą guru, ponieważ dzięki niej guru i uczeń mogą komunikować się bezpośrednio na poziomie umysłu. A w głębokiej medytacji, kiedy wszystkie zmysły są wycofane, umożliwia słyszenie wskazówek wewnętrznego guru.
Praktyka:

Świadome, uważne działania są przejawem aktywności czakry. Wpływ na nią mają wszelkie techniki koncentracyjne.

Polecane asany:

halasana – uwaga na przepływie energii przez nogi, tułów do czakry

karnapidasana – koncentracja na energii płynącej przez kończyny do ajny

garudasana – (na lewej nodze, lewa ręka u góry – uwaga na lewej stronie czakry).

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

2 komentarze

 1. Nina

  Świetny opis 🙂 Inne czakry równie chętnie podczytałam 🙂

  Odpowiedz
  • Patrycja

   Nino, dziękuję bardzo 🙂
   Opis sahasrara czakry pojawi się niebawem 🙂
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.