Wybierz stronę

Anahata nazywana jest czakrą serca i jest ośrodkiem bezwarunkowej miłości. Patrycja Gawlińska

Anahata nazywana jest czakrą serca i jest ośrodkiem bezwarunkowej miłości. Patrycja Gawlińska

anahata_chakra_by_zinka_dAnahata czakra dosłownie oznacza „koło (dźwięku) bez dotknięcia dwóch przedmiotów”, kojarzona jest z rytmem bicia serca, bądź z nieustającym, transcendentalnym brzmieniem odbieranym przez czystą świadomość.

Anahata to pierwsza czakra wyższa. Jest łącznikiem pomiędzy czakrami niższymi, związanymi z cielesnością, a wyższymi kojarzonymi z duchowością. To centrum uczuć, emocji.

Odpowiada za zmysł dotyku, a jej elementem jest powietrze.

Barwa: najczęściej przedstawia się ją jako zieloną, ale w literaturze przypisuje się jej kolor dymny lub szkarłatny.

Umiejscowienie w ciele: centrum klatki piersiowej, na poziomie serca.

Mantra: jam

Jantra: graficznym obrazem czakry jest lotos o dwunastu płatkach, w którego centrum znajdują się dwa nałożone na siebie trójkąty tworzące gwiazdę, symbol elementu powietrza. Trójkąt skierowany podstawą ku górze przedstawia Shakti, Prakriti, moc natury, drugi Shivę, Purushę, świadomość. W anahata czakrze ma dość do harmonijnego zjednoczenia tych sił.

Uczucie miłości najczęściej wiązane jest z konkretnymi osobami, czasem błędnie utożsamiane z namiętnością. Tracąc bliskich pojawia się poczucie straty i cierpienie, wynikające z przywiązania. Koncentracja na cierpieniu po stracie (również w przypadku „złamanego serca”) może powodować blokowanie tej czakry. Zaburzenie energetyczne anahaty może manifestować się niepokojem wewnętrznym, brakiem ufności i umiejętności dzielenia się, zaborczością, zazdrością, pesymizmem. Harmonia energetyczna w tej czakrze przejawia się empatią, szczerością, hojnością, ufnością. Jeśli anahata jest otwarta, nie pojawiają się negatywne emocje, tylko uczucie bezwarunkowej miłości do wszystkich żywych istot. To nie współczucie, poświęcanie się czy altruizm, a uniwersalne, stałe i niezmiennie uczucie wypływające ze środka, z „serca”. Wolne od przywiązań i oczekiwań. W niektórych tradycjach jogi centrum serca nazywa się hridayakasha, co można rozumieć jako „przestrzeń serca przepełniona czystością”.

PRAKTYKA:

Na co dzień możesz częściej uśmiechać się, mieć więcej wyrozumiałości i życzliwości, wobec siebie i innych.
Bardzo pomocne i efektywne w radzeniu sobie z problemami uczuciowymi i emocjonalnymi są pranajama, głęboka koncentracja na anahacie oraz medytacja, jednakże warto praktykować je pod kierunkiem doświadczonego nauczyciela.

Polecane asany:

Dhanurasana – uwaga na pobudzeniu manipura i anahata czakry.

Bhujangasana – skupienie na przepływie energii wzdłuż nóg, aż do ośrodka serca.

Gomukhasana (siad w vajrasanie) – kiedy prawy łokieć jest uniesiony, uwaga na prawym sutku i na prawej stronie czakry. Po wykonaniu pozycji na obydwie strony. Koncentracja na energetycznej równowadze na poziomie anahata czakry.

Kurmasana – uwaga na przepływie energii wzdłuż kończyn do czakry serca i na jej pobudzeniu.

Yogasana (skłon w vajrasanie, ugięte łokcie przysunięte do kolan, a dłonie na poziomie głowy) – koncentracja na anahacie i splocie słonecznym.

 

 

O autorze

Patrycja Gawlińska

autorka bloga Joginka.pl. Uczy od 2005 roku (asan, najczęściej w stylu winjasy, bandh, oddechu i medytacji). Felietonistka portalu jogasutry.pl, joga-abc.pl oraz magazynu Joga. Wielokrotne podróże do Indii i pobyty w aśramie pozwalały jej zgłębiać praktykę jogi u źródeł.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.